Общ раздел > Друга електрическа техника

За радиоточките...

(1/141) > >>

kolev:
Бургас е един от малкото останали градове които поддържат своята общинска радиотранслационна мрежа. Та в един блок, който е радиофициран се зададе въпроса "Колко аджеба е напрежението в радиомрежата?". Аз като технически грамотен човек казвам - "На абонатният високоговорител пише Uвх=30в следователно трябва да е 30 волта." Един човек обаче мери с електронен мултицет и изкарва напрежение между 1,6 и 2,8 волта. От там нататък почва едно спорене как трансформаторчето в "точката" е повишаващо и вдига от 1,5 волта до необходимото да задейства говорителчето. Освен това се оказва че на 5 етаж точката свири по-слабо отколкото на втория етаж. На третия и четвъртия етаж е правен основен ремонт на апартамента, а радиоточките са свързани паралелно на радиомрежата.
Похвално е че се поддържа подобна социална услуга в днешно време. Обаче малцина са хората които се възползват от тях. Това са предимно възрастни хора. А радиоточката навремето се е правела да бъде сигурен информационен източник по време на война (и не само). На мен лично ми доставя удоволствие да слушам програма "Хоризонт" от ВА "Тонмайстор".
Нека напишем нещо повече по тази малко обсъждана тема. Къде все още има жично радиоразпръскване. Какви са параметрите на мрежата. Каква е слушателската аудитория. Има ли място за радиоточките в днешния WI-FI свят?
В големи учреждения (имам впредвид заводи и предприятия (където има останали)) все още се поддържат жичните радио-мрежи и се излъчва Българското Национално Радио.
Голям кеф беше на времето да извадиш "говорителя" през прозореца и да си слушаш БНР докато правиш нещо на двора.
:)

И малко видео материал по темата
http://novanews.bg/news/view/2014/04/04/72208/в-село-караманово-още-имат-радиоточка/

ditronix:
С цел да се намалят загубите при преноса на сигнал напрежението на транслационната мрежа е високо. Трафчетата на т.н. радиоточки са понижаващи,а не повишаващи. В интерес на истината не съм поглеждал какво пише на точките,но усилвателните стъпала ,които се ползваха и явно още се ползват бяха с изход 120V. Явно впоследствие това напрежение допълнително се редуцира до необходимите 30V. Напрежението в транслационната мрежа е със звукова честота,така че меренето с мултицет е обречено. Поне с евтините мултицети. Разликата в нивото на сигнала идва вероятно от производствени разлики-в радиоточките се влагаха няколко различни вида говорители-от 0,3 до 3W. От друга страна трафчетата едва ли се напълно еднакви. Другото възможно- някой се е закачил с директно свързан говорител. Претоварва се мрежата и около "пиратския" говорител всичко почти млъква. Това бях направил като ученик-в Русе в квартирата. От де да знам какво има в бакелитовата кути? Гледам високо на стената контакт за точка,намерих един говорител и го забучих. Свирна,че даже беше много силно. Да,ама комшиите се оплакали че точките наоколо свирят и спират когато си искат. И един ден съм забравил да изключа говорителчето. Тръгнали на проверка и работата лъснала. После ни теглиха едно конско. Та такива неща около радиоточките....

Валери:
И при нас в гр. Белене имаме още радиоточки  :) . Към общината са, годишно мисля, че няколко лева (4-5) е таксата, настроени са на "Хоризонт". Понякога на места заглъхват, като завали дъжд пак се оправят  8) , казват все още съобщения по тях  ;) за някои събития в града.

Ангел Симеонов:
В Русе още има кабелно радиоразпръскване.Усилвателите в пощата са транзисторни и изхода им е на 120 волта.Тук-там се виждат трансформаторите 120 на 30 волта.Изглеждат като голяма консервена кутия закачена на една планка.Ако още я има ще я снимам на един блок в нашия квартал.В нея има траф,и 4 предпазителя особенна конструкция-приличат на съпротивление с по два ножа-приличат на щепселни ножове от трифазен щепсел.Когато някой се закачи директно с говорител останалите точки млъкват.На всеки извод за апартаменската точка има последователно съпротивление отвън в кутията но на много места липсват съпротивленията.Тяхното предназначение е -при включнате директно на говорител да се намали затихването на останалите абонати.Отделно в мазата в кутията от която става разпределянето по клонове на сигнала има също съпротивления.Продухването на некоректни потребители става чрез директно подаване на 36 волта от разделителен трансформатор  към мрежата.Следва лек пушек от говорителчето и проблема е оправен-останалите абонати слушат отново.Изпитан метод.

kolev:
Интересно.
Хубаво е това, че и в други населени места още се поддържат радиовъзелите. А това за директно включения високоговорител не знаех че става. Винаги съм си мислел, че директно включен говорител би изгорял. За затихването на сигнала за който говоря в първия ми пост според мен е по вероятно при ремонт да са разкачили кабелите и да не отива сигнал по нагоре, защото от едната розетка се взимат кабели и се отива на по-горната, а от нея се взимат за следващата и т.н.т или във всяка розетка има по 4 кабела по 2,5 квадрата. Съпротивления не се забелязват. И двете радиоточки са едни и същи - от рядката българска марка "Прогрес" (мисля че беше) с говорителче 0,3 вата, 4 ома. Даже наскоро във форума имаше тема със звънец сложен в кутия от въпросните устройства.
Разбрах също така, че и в гр. Айтос в бургаско също има активна радиомрежа. В доста села също явлението е масово. Като се замисля радиоточки има доста покрай нас. Например един хипермаркет или мол или бензиностанция... Музиката която се чува или когато викат някого - ами че това са си радиоточки  :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
Премини на пълна версия