| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V  (Прочетена 22934 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #15 -: 18 Декември, 2014, 16:13:48 »
Тази, която съм дал е за зареждане на клетка от USB порт, та за това. По принцип колкото е по-близо до нужното изходно входното, толкова по-малки загуби в интегралката. Има над 229 продукта във Фарнел - http://bg.farnell.com/webapp/wcs/stores/servlet/Search?catalogId=15001&langId=359&storeId=10155&categoryId=700000004279&pageSize=25&showResults=true&pf=110003146,110133830,110155235,110190773,110201791,111878985,111878988,111878993 - всичкте за една клетка, с входно напрежение до 40 волта. Разровете гугъла, ще ви каже всичко нужно!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #16 -: 18 Декември, 2014, 17:42:15 »
Ровил съм достатъчно. Идеята бе да помогна с нещо от старите запаси да се направи.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #17 -: 18 Декември, 2014, 21:27:17 »
Единственото вярно мнение е на Стършела,а всичко останали просто показват една характерна българска черта:даваме компетентни мнения за проблеми от които нищо не разбираме!
0878640251

близо до София

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #18 -: 18 Декември, 2014, 21:37:21 »
Единственото вярно мнение е на Стършела,а всичко останали просто показват една характерна българска черта:даваме компетентни мнения за проблеми от които нищо не разбираме!
:hi: Мерси! Правил съм го и знам че става! :)

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #19 -: 19 Декември, 2014, 09:45:35 »
Бях решил да изпълня зарядното с налични части по тази схемичка http://danyk.cz/li-ion_en.html, и да я захраня със някакво зарядно за GSM или някакво трафче 9-12в, но сега ще си чакам готовото решение.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #20 -: 19 Декември, 2014, 12:55:54 »
Ей,това момче нищо не разбра...и сега ще си купи едно модулче,каквото има във всяка ГСМ батерия и ще му станат две едно след друго и на края нищо няма да направи и язък за цялото това писане!
0878640251

близо до София

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #21 -: 19 Декември, 2014, 14:33:11 »
Всъщност доста неща разбрах :-) но последвах 1-вия даден ми съвет /преди няколко дни между другото/, да си купя готов модул на цена 1,31лв /от ebay с доставката/ - аз по-добър надали ще направя, което и написах преди дни. А по отношение на това, че в батериите за GSM има вграден такъв модул въобще не съм убеден, отварял съм батерии. Така че, няма да рискувам да подавам 5в направо на изводите на батериите с надеждата, че вътре има регулатор, който ще им ограничи тока и ще спре да ги зарежда, като достигнат 4,1-2в. Поне в интернет не намерих потвърждение нито за 1-то нито за другото.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #22 -: 19 Декември, 2014, 20:36:13 »
Леле...безсмислието продължава!

Не съществуват батерии за GSM без такава платка!
0878640251

близо до София

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #23 -: 19 Декември, 2014, 21:00:10 »
Soton-е, моля те да се въздържаш от тези пасивно-агресивни коментари, не ти правят чест. Нямаш си идея колко грешиш за повечето неща. Има всякакви варианти на изпълнение, не само в телефоните. Има зарядни изцяло разположени на платката на устройството, има платки за мерене, зареждане, защита и идентификация на самите клетки, а в някои варианти зарядния цикъл се извършва от 2 интегралки - една на устройството, една на батерията. Занимавал съм се над 5 години със литиеви батерии, правил съм зарядни, BMS системи за пакети с до 288 клетки, познавам ги в чревцата. Приеми, че не знаеш всичко, дай си твоя съвет и не плюй по останалите. Човекът сам ще си реши какво да направи и кого да послуша.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #24 -: 19 Декември, 2014, 23:32:09 »
Не смятах да се задълбавам толкова в темата, но след всичките коментари се зачетох. И какво се оказа:
1. Според този http://www.beck-elektronik.de/fileadmin/templates/beck_folder/batterie-akku/akkupacks/BL-5C.pdf datasheet на батерия BL5C /такива или подобни смятам да използвам/ батерията има Over charge voltage protection, която според описанието работи така: когато напрежението на изводите на батерията се повиши над 4,28в, защитата ще прекрати подаване на напрежение към клетката докато то не падне под 4,28в - и това е.
2. Тук намерих най-акуратно и кратко описание на цикъла на зареждане на Li-Ion батерия http://www.jsykora.info/2014/06/li-on-battery-charging-and-discharging/
Basically, Li-On cell is charged in two phases: constant-current (CC) phase, and constant-voltage (CV) phase. In the constant-current phase the cell is charged with 10% of its nominal capacity current, e.g. a 860mAh cell should be charged by 86mA constant current, while the battery voltage is monitored. Once the battery reaches 4.2V (the maximal cell voltage which must not be exceeded) the charger switches to the constant-voltage (CV) phase. In the CV phase the charger keeps voltage constant and monitors the current. Once the current falls bellow 10% of the charging current, i.e. 8.6mA in BL-4C, the cell is deemed charged.

Както се вижда от гореописаното в самата батерия НЯМА ЕЛЕМЕНТИ КОИТО ДА УПРАВЛЯВАТ ПО НЯКАКЪВ НАчИН ЦИКЪЛА НА ЗАРЕЖДАНЕ и да реализират тези две фази на постоянен заряден ток и постоянно зарядно напрежение, има само защита от презареждане.

Та какво ще се случи /според мен/ ако подам на изводите на батерията 5в /1,2А/ от зарядното на GSM-a, както предлагат някои колеги - понеже нищо няма да ограничи тока освен вътрешното съпротивление на батерията, което в началото е малко, батерията ще се зарежда непрекъснато с 5в, и начален ток поне 1А, докато напрежението на клетката вътре надвиши 4,28в и защитата спре заряда. Да, батерията ще се зареди - по неправилен и според мен опасен начин с оглед на зареждащия ток, които според горния datasheet не трябва да надищава 575mA но май не това е начина.

Аз така виждам нещата - аматьор съм в електрониката, друга ми е професията, но след като според поне 2-ма колеги не съм прав да ме опровергаят.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #25 -: 19 Декември, 2014, 23:40:57 »
Не всички батерий имат такава електроника,тази тук няма и стой пред мен.

22226-0
22228-1

Темата беше полезна за мен,няма такива хора които да знаят всичко,човек се учи докато е жив.
Такива изявления от типа........леле колко сте.......моля да не се пишат!
Нека форума ни остане чист от тролене,хейтване и т.н. болести на фейсбук и другите говорилни.Тук сме техници хора.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #26 -: 20 Декември, 2014, 00:03:29 »
Според дейташита на батерията, в нея има BMU, схемка която регулира максималния ток (било той заряден или разряден), защитава клетката от разреждане следейки минимално напрежение, пази клетката от презареждане следейки максимално напрежение, защитава клетката от късо. Та ако имам зарядно отвън, което е паркирано на 4.2 волта, тази батерия ще смуче от него заряден ток. В началото на заряда ще глътне повече от номиналния ток, защото ще е по-далечко от 4.2 волта, спооред дейташита ще е изключила на 2.75 волта. Само дето тези клетки могат да понесат заряден ток до 10С. Така и така токът ще пада докато върви заряда, защото напрежението на клетката ще се вдигне бързичко ако глътне 11.5А, дори за кратичко. Да, ще живее по-малко, но те и без това всички се опитват да те накарат да им купуваш постоянно новите модели и резервни части за тях... За тази клетка ти трябва СС-СV източник. Един LM317 за стабилизатор и след него още един, като източник на ток. 8-9 елемента, мултицет, поялник и два малки радиатора, освен частите. Общо някъде 5 лева, може би, може би малко повече. И двете схеми ги има в дейташита на 317-ката. Ако е нужно, мога да ти изпратя всички части без никакви уговорки, цени и прочеее, само да минат празниците. 
:hi:
Билян
П.П. - http://industrial.panasonic.com/www-data/pdf2/ACI4000/ACI4000CE52.pdf
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #27 -: 20 Декември, 2014, 00:10:10 »
Би трябвало обаче няма,причината е проста.Китаец менте на Panasonic :D Радиостанцията която конкретно ти познаваш UV-3R на Baofeng ;) И такива батерий на пазара има много.
По долу прилагам схемата на радиото със зарядния модул които е на платката на радиото.Без него ще се надуе като детско балонче :)

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #28 -: 20 Декември, 2014, 00:24:21 »
... За тази клетка ти трябва СС-СV източник. Един LM317 за стабилизатор и след него още един, като източник на ток...
И аз съм го правил по този начин и работеше безотказно, нищо че това не е най доброто технически издържано решение. Тук трябва да се обърне внимание и на обратното напрежение при изключено захранване - монтиране на обратни диоди между входа и изхода на LM.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Зарядно за Li-Ion батерии 3,7V
« Отговор #29 -: 20 Декември, 2014, 00:29:26 »
С един колехга си говоерхме за платката и ме светна , че 3- пиновите платки понякога са с термо интерфейс само...  :o  :D, та значи не било илюзия  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |