| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Възстановяване на стари електронни / електромеханични часовници  (Прочетена 3643 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Наскоро купих два часовника, като цената на единия от тях беше чудовищно висока – алчният продавач поиска 50 стотинки за SANYO. На първата снимка виждате началото и края след неговото почистване, ремонт  и смазване :D

Другият часовник е модел „Радиосинхрон“ и е много по-интересен за мен. Предната част е от някаква пластмаса, която е пукната, а вероятността да се намери  оригинална е почти нулева.

И така... търся да купя преден прозрачен капак, оригинален захранващ блок и майка.

Ще съм доволен и ако някой сподели оригиналните схеми на двата блока, както и фабрична информация – брошури, спецификации и др.  Ще е много добре, ако притежава на хартия такива документи и схеми, а не само линкове в интернет.
Ако някой иска да напише кратък авторски текст за историята на тази марка часовници (до две страници А4, Verdana 10), или познава хора, работили по някакъв начин с тези часовници – проектиране, монтиране, ремонти и поддръжка, моля, нека да ми се обади.

P.S. Също така търся алтернативни схеми за задвижване на часовника – с ТТЛ, релета, биполярни транзистори, без модерни елементи.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Този часовник ми трябва работещ, затова предприемам крути мерки за неговото възстановяване!

Вчера, например, рискувах парите и здравето си за пет бройки К176ИЕ18. Ако трябва да перифразирам една песен на Емил Димитров, тя би прозвучала ето така:
Колко бири аз черпих, колко лева аз платих… да се върна с тези чипове.

Направо не е за вярване, че има толкова алчни хора. И тоя ми бил доктор и приятел: бира – чип, бира - чип и т.н.
Добре, че не носи на пиене и два чипа от общо пет ги получих като бонус.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Тази схема ще я направя (е, не точно аз, но така е думата  :D) с К176ИЕ18, защото нямам К176ИЕ12.
Дали не трябва да се добави един резистор в базата на VT1?
Има и някакво включване на извод 11 на К176ТМ2 към +8 волта. Това е R2 на втория тригер, важно ли е?

И още един въпрос - изходът с реле държи бобината на часовника постоянно под напрежение - това нормално ли е или е творческо хрумване на автора на схемата?



Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
А какво е било решението е оригиналната система Радиосинхрон  – импулсно захранване или бобината е била постоянно под напрежение?

veso74, виждам, че си публикувал и друга схема, в която малко ме смущават кондензаторите в базовите вериги на транзисторите.
Вероятно ще направя една основна платка само с чиповете, а по-късно ще реша с реле или транзистори да бъде.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Това е една от онези платки, които правим набързо, колкото да не е без хич :D
Схемата я модифицирах за K176ИE18 и 7008, защото изобщо не вярвам на захранвания, стабилизирани само с ценеров диод.
Ще има още малко редакция, не съм проверявал платката и е възможно да има грешки, а ИЕ18 е дефицитен чип.

Търся К176ТМ2


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Веригата С6 100pF и R5 24k създава проблеми. Дори краткотрайното директно свързване към масата (да се имитира ниско лог. ниво) не задейства тригера, а какво остава за реалното ниско логическо ниво. Сигналите (секунда [4] и минута [10])  от К176ИЕ18 са перфектни.
C6 беше увеличен до 1 мкф, но без ефект. На мястото на 4017 са пробвани три различни чипа.
Някакви идеи какво се случва :)



Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Има осигурена морална награда за този, които разреши загадката, защо веригата  С6 100pF и R5 24k не превключва тригера 4013, въпреки че от К176ИЕ18 идват перфектни секундни импулси. :)

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Пробвай R5 - 4,7..10 MΩ. Нямам наблизо 4013 за тест.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Пробвай R5 - 4,7..10 MΩ. Нямам наблизо 4013 за тест.

Работата с този часовник е сериозна –  отидох при един познат, който има списание Радио, бр. 10 от 1985 г., за да проверя с очите си оригиналната схема, въпреки че в интернет има сканирани копия на статията - всичко си беше 1 към 1.
 
Сложихме 10М и решихме да измерим напрежението между извод 3 и маса. За моя голяма изненада светодиодът започна да мига, но само докато сондите са опрени, затова запоихме между извод 3 и маса един резистор 3М и сега всичко работи. Това не изглеждаше добре, но решихме да не обсъждаме така създалата се ситуация и да се фокусираме върху веселата част по случай настъпилата вече Нова година.

Много съм любопитен да коментирам схемата с някой, който е успял да я подкара с оригиналите стойности на R5, C6, R6. По едно време дори имах странната идея, че има някакво несъгласуване в нивата на К176ИЕ18 и 4013.

Ето и кратко видео, на което се вижда как работи и на какво заприлича PCB след безброй прекъсвания на пистите заради различни тестове  :)



Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 339
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Пробвай R5 ...
Намерих HEF4013. Схемата не работи и с предложенето ми по-горе.
---
Но с R5 свързан към GND работи. Тестов бутон: към +5V.
конструкция, изпълнена на бредборд, с материали: налични на раб. бюро :).
Захранена е на +5V, R6 е 220k + 470k, R5 е 33k (поради липса на подходящи стойности).
Резултат: Т-тригерът (изпълнен с D-тригер) се обръща на всяко натискане на тактилния бутон.
---
Сепа прочетох съобщението по-горе.
DVS, дописал си го във времето, а не съм обърнал внимание.
Изменението на схемата ми е същото :).
« Последна редакция: 02 Януари, 2024, 16:56:42 от veso74 »

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Намерих HEF4013. Схемата не работи и с предложенето ми по-горе.
Така е, но ако не беше подсказал за R5, нямаше съвсем случайно да се разбере, че при включване на мултицета към извод 3 на 4013 нещата се оправят, дори това да е малко като Досиетата Х  :)

На теория би следвало веригата R5, C6, R6 да работи, както е описано в статията,  но явно и при теб не се е получило, за което трябва да има някакво обяснение – аз обаче нямам осцилоскоп, за да разнищя тази близо 40 годишна загадка.  Единственото, за което се сещам – на мястото на 4013 да сложа К176ТМ2, така че двата чипа да си говорят на един и същи език.
В крайна сметка ще остане в сегашния вариант с резистор от извод 3 на 4013 към маса – вече цял ден мига.

Попаднах и на друг вариант на схемата, в която R2 (R1 на тази снимка) е 75 к, а не 750 к.



Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Вярно е от чип до чип има разлики понякога. A някои са дори и глухонеми. Пробваш чипове от различни източници /продавачи.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Авторът дава някакви обяснения на схемата в списание „Радио“, но схемата не е добра :)
Релето държи бобината на часовника постоянно под напрежение, докато в оригинала две релета са подавали само импулси с продължителност около секунда -  колкото да се задвижи механизма, след което бобината не е била под напрежение. Това е по описанията, които успях да намеря в интернет.

Защо, обаче, не откривам оригиналната схема на часовника-майка и как са се управлявали тези две релета?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |