| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане  (Прочетена 673 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Привет, един колега тука си купил такова зарядно от ибей но не видял че е на 110В. Пита ме може ли да се преправи на 230В. Гледах клипове в тубата където казват, че е достатъчно да се смени Филтриращия кондензатор на греца с такъв за 450В и варистора с подходящ...??? Добре ами импулсния траф, как ще стане без да се пипа. Няма ли да даде двойно напрежение на изхода си. Нещо не ми звучи правдоподобна тази идея. Или електрониката за обратна връзка ще съкрати импулсите на полевата за да се получи на изхода нужното напрежение. Да схема не намерих на това чудо, или поне не безплатна. Какво мислите вие по този казус.
https://www.youtube.com/shorts/vWcRAZqbukw
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #1 -: 31 Март, 2024, 17:05:13 »
Да махне греца и сложи един единствен диод и кондензатор 2x капацитет за филтрация. 0,45x220V =99V DC вместо предвидените 154V.
Импулсното захранване ако е добро ще толерира тази разлика.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #2 -: 31 Март, 2024, 17:53:01 »
Да махне греца и сложи един единствен диод и кондензатор 2x капацитет за филтрация. 0,45x220V =99V DC вместо предвидените 154V.
Импулсното захранване ако е добро ще толерира тази разлика.
Колеги, опитайте се да не ползвате такъв тип изправител никъде! Скоро правих експерименти и установих, че еднополупериоден изправител, предизвиква много лоши явления в мрежата. При това товарът беше активен. Подозирам, че с чисто капацитивен филтър, положението ще е по лошо. Съмнявам се, че напрежението ще е 99 волта. Според мен ще се стреми да е почти толкова, колкото и с грец, за сметка на протичащи по-големи импулсни токове за заряд на кондензатора...

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #3 -: 31 Март, 2024, 18:11:09 »
 :D Бихте ли уточнили какви са тези ''много лоши'' ''явления в мрежата'' В дебелите книги нищо не се споменава за тях.

И другото - нещо което аз не съм правил и пробвал не препоръчвам. Във видето се виждат токоограничаващи елементи. Има си филтрация и бушон. А и с уред може да се замери какъв е проблема?

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #4 -: 31 Март, 2024, 18:46:00 »
Не може да се твърди обратното на нещо известно и изпробвано без обосновани доказателсва и аргументи само с предположения подозрения и съмнения. Вижте нагледен пример за еднополупериоден изправител в схемата на радио ''Комсомолец''
 По просто обяснение нямам.
https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_komsomolec.pdf

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #5 -: 31 Март, 2024, 19:08:39 »
Импулсно обратноходово захранване не е радио Комсомолец,там процесите са малко по различни.
Иване според мен смяната на кондензатора и клингсона ще е достатъчно.КПД ще е малко по калпаво,ама ще бачка.Поне би трябвало,достатъчно е ШИМ-а да потдържа такъвт тесен импулс.Повечето ШИМ са достатъчно непретенциозни.Първо го пусни през лампа,нищо страшно няма да стане.За импулсния трансформатор не се притеснявай,там работата не е като при класическия.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #6 -: 31 Март, 2024, 19:45:35 »
Оказа се че и книгите лъжат. Налепих набързо схемата и получих 260 волта.
 Грешен съвет съм дал.  Или са превели книгата погрешно :).

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #7 -: 31 Март, 2024, 19:50:11 »
Ами адаш пробвай като смениш кондензатора и махнеш варистора, ако гръмне, тогава ще му мислиш! Пък може и да стане! Знаеш ли? Импулсни му работи.  :D

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 219
  • Населено място: София
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #8 -: 31 Март, 2024, 20:01:07 »
Оказа се че и книгите лъжат. Налепих набързо схемата и получих 260 волта.
 Грешен съвет съм дал.  Или са превели книгата погрешно :).
Книгите не лъжат, но измерването може да излъже. Най-вероятно си измерил амплитудата. Несинусоидално напрежение се мери с TRMS волтметър, а ако искаш с обикновен, филтрирай и натовари с номинален ток. Тогава постоянното напрежение ще покаже истината.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #9 -: 31 Март, 2024, 20:11:06 »
Какво мислите вие по този казус.

Казус няма.Прави смело. Само внимавай какво точно се променя, правил съм и работи. Захранването е направено да бъде работещо в различни точки на света и съответно си работи безгрижно на всякакви мрежи. По спомен се реже една писта от платката освен кондензатора и варистора...не съм гледал видеото, но пък и няма нужда.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #10 -: 31 Март, 2024, 21:04:37 »
Shri, типично за нас, как ще дадем 5 - 10 евро за документация за да стане всичко както трябва. Те хората са го написали. Помолих човека от сервизния център от Германия да ми изпрати какви промени се правят за да работи този модел на 230V. От производителя са написали. Сменя се варистора от TVR10241 на TV10471, електролетния кондензатор С111 се заменя на 220 мф/400-420V диаметъра трябва да е до 30мм. С101 - 0.33 мф на 310V. Кондензаторите Х - 3 х 220 pf на по високо напрежение Също и Y кондензатора. Предпазителя трябва да стане на 6.3А. В ниската част,  кондензатора С102 - 2,2 мф на 50V.. Накрая настройка на изходното напрежение от тример потенциометъра, с включени батерии.
« Последна редакция: 31 Март, 2024, 21:24:26 от didov »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #11 -: 31 Март, 2024, 21:12:08 »
Тъй, като се загледах и в други клипове муджихидински дето нищо не се разбира, но се виждат някои неща ми се изясни картинката. Първо, сменят се малко повече кондери не само електролита, варистора задължително с подходящ казали са му името. И сега най-важното дето в англоговорящите клипове не се споменава. Цигането показва в студената страна има тример който трябва да се врътне, явно той управлява ширината на импулса на шима за да може на изхода да се получат 18 волта. Както знаете тука е велик ден. Във вторник като ида на работа обеща да ми го даде па да видим. Още не съм го виждал, но като примерен ге......" реших да се подготвя предварително. Чилякът е сириец и ми каза, че ако струва повече от 20 евра нямало да го бъде. Първоначално си помислих, че са го направили трафа с две намотки една за 230 и половината за 120 волта. От клиповете се вижда, че намотката на трафа е с два края само. Притесненията са ми да не запали някоя батерия че ще ида в затвора. Тука не е Бг. и не можеш да правиш каквото си искаш с тока. Във всеки случай, имам разделителен понижаващ траф първо хубаво ще измеря напреженията на вторичната и ако не ги получа след умрюстунга, ще му кажа че не става.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #12 -: 31 Март, 2024, 21:15:27 »
Shri, типично за нас, как ще дадем 5 - 10 евро за документация за да стане всичко както трябва. Те хората са го написали. Помолих човека от сервизния център от Германия да ми изпрати какви промени се правят за да работи този модел на 230V. От производителя са написали. Сменя се варистора от TVR10241 на TV10471, електролетния кондензатор С111 се заменя на 220 мф/400-420V диаметъра трябва да е до 30мм. С101 - 0.33 мф на 310V. Кондензаторите Х - 3 х 220 pf на по високо напрежение Също и Y кондензатора. Предпазителя трябва да стане на 6.3А. В ниската част,  кондензатора С102 - 2,2 мф на 50V.
Благодаря, ето това показваше и мангото, но на какъв език говореше беш лиму...... та там е разковничето, явно вторичната страна е изработена да може да поеме този толеранс на напрежението.
Прав си намерих сайт където сервизното се продава за 20 долара. Ами няма да ги дам защото сириеца няма да ми ги плати. А и ми подчерта че го е купил евтино и не е склонен да дава повече от 10-15 евра за доправяне. Мамалюги има на всякъде и тука е пълно с тях. Но това не значи че някой трябва да върви след тях и да им брише задника. Старая се да помагам на всеки ако ми е по силите, но не и да му плащам зулумите.
Благодаря още веднъж за точния отговор, за мен темата е изчерпана  :drinks:
« Последна редакция: 31 Март, 2024, 21:35:50 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #13 -: 31 Март, 2024, 21:22:12 »
  Бихте ли уточнили какви са тези ''много лоши'' ''явления в мрежата'' В дебелите книги нищо не се споменава за тях.
Давам описание на експеримент, който правих по повод на подобна дискусия:

 "Включих тороидален трансформатор с малък товар. Към същия разклонител включих през диод печка със степени 700,1300 и 2000 вата. Без печката трансформаторът беше абсолютно безшумен. При включване на печката през диод трансформаторът почна да звучи "басово" и на осцилоскоп започна да се наблюдава завал на синусоидата около абсцисната ос. Ефектът беше осезаем още на 700 вата. С повишаване на мощността, нещата ставаха по-зле. Трансформаторът беше натоварен с незначителен за него товар. При повишаване на товара на вторичната на трансформатора не се наблюдаваха допълнителни изменения. Това е само кратък есперимент. Ще бъде интересно с токова сонда, да се види формата на тока в първичната намотка. За мен тези резултати са достатъчно притеснителни..."

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Зарядно Makita DC18RC от 110 на 230В как да стане
« Отговор #14 -: 31 Март, 2024, 21:39:15 »
Иване,арабин да плати за нещо :) абсурд,за това гледам да нямам работа с такива.
Това което е дал didov  :good:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
879 Прегледи
Последна публикация 23 Октомври, 2016, 21:38:27
от megin12
1 Отговора
257 Прегледи
Последна публикация 17 Април, 2018, 22:53:43
от xborox

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |