| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия  (Прочетена 734 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Здравейте, наскоро ми подарика видео камера Panasonic M7, но без батерия. Успях да намеря изтърбушена кутия от батерия и искам да я възстановя, но не знам какви трябва да са елементине. Намерих някъде в щатите се продават такива заместители и пише, че са оловно киселинни, но в днешно време май трудно ще намеря такива елементи. Не знам и зарядното на камерата дали ще зарежда по-съвременни такива.


Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Най-лесно 3 литиеви клетки 18650 последоватвлно с някакъв контролер, ако не се събират може би ще трябва плоски клетки да потърсиш.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Здравейте, наскоро ми подарика видео камера Panasonic M7, но без батерия. Успях да намеря изтърбушена кутия от батерия и искам да я възстановя, но не знам какви трябва да са елементине. Намерих някъде в щатите се продават такива заместители и пише, че са оловно киселинни, но в днешно време май трудно ще намеря такива елементи. Не знам и зарядното на камерата дали ще зарежда по-съвременни такива.

Да, оловно акумулаторче е. Можеш да го поръчаш от Конрад, но не съм сигурен дали си заслужава:

https://www.conrad.com/en/p/multipower-mp1222a-b20112mp-vrla-12-v-2-ah-agm-w-x-h-x-d-182-x-61-x-23-mm-terminal-maintenance-free-low-self-discharg-1361044.html

или от България: https://www.tetbg.com/bg/products/details/alias/77da4b2
« Последна редакция: 20 Декември, 2023, 16:48:39 от CVT »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
10 броя от  тези:
https://elimex.bg/product/64100-akumulator-1-2v2000mah-45sc-hhr20scpy05-panasonic

По напрежение може да ги докара, но няма как да ги подреди в тази кутия, та да се поберат 10, пък и цената е същата, даже с един лев отгоре.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Камерата е страхотна,ползвал съм такава закупена от кореком. Беше преди около 30 години.Според мен търси някаква литиева от лаптоп която може да се събере в камерата без разглобване.Друг вариант-ние я ползвахме с друга батерия в торба през рамото, но сега времената са други.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
За целите на радиолюбителството съм си поръчал 6 бр. литиеви клетки 18650 и ако паснат в кутията наистина ще направя нещо с такива батерии. Контролери за зареждане китайците имат по 3-4 лв. Търсех някакви по-плоски акумулатори, но явно ще е трудно да намеря. Освен това не искам да ми излиза много скъпо. Вариант да нося външен акумулатор и сега имам, но не ми харесва идеята :)
« Последна редакция: 21 Декември, 2023, 08:26:57 от mano »

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Може веднага да провериш дали ще влязат елементите - диаметъра им е 18 мм, дължината 650, от там идва и названието им. Също ако имаш стари батерии от лаптопи може да ги “рециклираш” като им вземеш елементите, в повечето случаи са 18650 и държат повечето от капацитета си.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Размерите на оригиналната батерия са 182 x 61 x 23 mm, така че 4 бройки свързани последователно ще се съберат идеално две по две. Когато са на 100% заряд обаче тези батерии са 4V, а заедно стават 16V, така че ще трябва може би един линеен стабилизатор на 12V.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Sofia
Обикновено контролерите изключват заряда на 4.35 волта, а заредената батерия работи в диапазона от 4.2 до 3.7 волта.
По-добре да сложи 3 батерии, с които ще има от 11.1 до 12.6 волта (без стабилизатор) за камерата.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2023, 18:36:41 »
Не мисля че 3 са достатъчни. Между 20% и 80% SOC, литиево-йонните батерии държат 3,7V. Общо: 3,7 х 3 = 11,1V

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия
« Отговор #11 -: 21 Декември, 2023, 20:07:55 »
Ако вземем 1.8в за напрежение при разредена батерия на оловната клетка от оригиналната батерия, това прави 6*1.8=10.8 в, което над 11.1 в. Проблем няма да има.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия
« Отговор #12 -: 21 Декември, 2023, 20:09:31 »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия
« Отговор #13 -: 21 Декември, 2023, 20:35:38 »
Ако вземем 1.8в за напрежение при разредена батерия на оловната клетка от оригиналната батерия, това прави 6*1.8=10.8 в, което над 11.1 в. Проблем няма да има.

Не може да се каже със сигурност без да се пробва. Най-добре е камерата да се захрани през пластинките за батерията и да се види какво е минималното напрежение на което не изключва.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Препоръчайте ми елементи за рециклиране на батерия
« Отговор #14 -: 22 Декември, 2023, 12:57:59 »
https://bazar.bg/obiava-36321574/retro-kamara-panasonik
Пише че има батерия.

Батерията вероятно ще е в състояние за ремонт. Така че пак ще трябва да се рециклира.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |