| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Имам си вече "Правец 8С"  (Прочетена 1900 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Имам си вече "Правец 8С"
« -: 26 Юли, 2015, 21:48:39 »
Да се похваля  :) , днес ми подариха "Правец 8С" с монитор и едно флопи. Изкарва надписа "Правец", но го няма мигащият курсор, т.е. не работи. Понякога започва да изкарва случайни символи на екрана и да издава почти непрекъснат звук, две-три интеграли много греят. Но както и да е, все пак е подарък, когато му дойде реда, може и да го ремонтирам  ::) .
(Човека който ми го подари, има още три такива компютъра, състоянието им е неизвестно, иска да ги продаде доколкото разбрах на невисока цена, не знае колко лв. да им иска.)
 

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Имам си вече "Правец 8С"
« Отговор #1 -: 26 Юли, 2015, 22:11:07 »
Тъй като не си включил флопито /или нямаш дискета с DOS в него/ нормално е да изкарва само надписа ПРАВЕЦ.
Натисни CTRL+RESET и ще ти се появи курсора (освен, ако не ти е прецакана клавиатурата, но това е друга тема)
Иначе - честито за придобивката, а на човека кажи, че няма да стане милионер с тези компютри.
Най-добре е да ги замени за нещо което за него е ценно (пък било то и шише Ракия) /както е видно от историята на форума, аз моя съм си го купувал лично през 90-година за немалка сума, но много хора ще се зарадват и те да имат такава машинка под леглото ;) /

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Имам си вече "Правец 8С"
« Отговор #2 -: 26 Юли, 2015, 22:17:12 »
Да, натисках ги, пробвах го и без флопито, не се появява маркера. Сякаш клавиатурата не действа, но пак ще опитам  :) .

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Имам си вече "Правец 8С"
« Отговор #3 -: 26 Юли, 2015, 22:47:31 »
Провери кабела от клавиатурата към дъното за окислени крачета (общо взето, както и друг път ме коментирали тук, профилактично е добре да се почистят всички чипове които са на цокъл, а при възможност да се презапоят по-важните чипове)

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Имам си вече "Правец 8С"
« Отговор #4 -: 26 Юли, 2015, 23:22:17 »
Цитат
Да, натисках ги, пробвах го и без флопито, не се появява маркера. Сякаш клавиатурата не действа, но пак ще опитам

Преди всичко е добре да се провери захранването. Напрежението трябва да бъде в нормални граници, пулсациите също е добре да се проверят. Обикновено захранванията в тази "късна" версия на Правец са импулсни, но пак може да има понадути кондензатори  ;) не винаги се знае колко е ползвана машинката, как е съхранявана.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Имам си вече "Правец 8С"
« Отговор #5 -: 27 Юли, 2015, 08:00:38 »
Мерих изходните напрежения, има +12, -12, +5 и -5 волта, точни са. Захранващият блок е тайвански  :D . Крачетата ще ги проверя  :) .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6965 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4513 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2350 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18376 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
4 Отговора
2297 Прегледи
Последна публикация 30 Май, 2015, 13:10:53
от cmdj7

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |