| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за свързване на изходения трансформатор в Мелодия 14 стерео  (Прочетена 6151 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
 :drinks: Опитвам се да си обясня нещо.
Схемата на въпросната мелодия 14 стерео е дадена тук : http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_melodiq_14_stereo.pdf

В описанието на изходния трансформатор той се представя като на първичната му страна има навивки W1 3200 броя и W2 170 навивки
Съответно на "входа" е с три "извода". Изхода към говорителя е W3 86 навивки. Обаче в схемата по-долу е представен , като се ползват
само едната навивка на входа, т.е двата извода само. Имам една НЧ част от Мелодия 14 стерео и там на третия извод (който не е даден на схемата) има резистор 2.2 кОм и после на маса.
Та питането ми тази част съответно, защо не е дадена на схемата и каква роля изобщо играе ?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Защо не е дадена на схемата, -защото са решили да не я използват или е друга ревизия  платката и не е за тази схема.  Имах същия проблем с платка от 14 стерео- не отговаряше на схемата .. Мериш Омичното съпротивление.   Първичната на  този трансформатор  с тази намотка  мисля може да го ползваш за ултралинейно свързване. В схемата са решили да не я ползват.
« Последна редакция: 21 Април, 2015, 19:56:20 от Gabo »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
 В много от старите схеми от извод от изходния траф през резистор се подава анодно за останалата част от приемника (т.е. ползва се като дросел). Но да е свързан към маса няма логика???

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... Имам една НЧ част от Мелодия 14 стерео и там на третия извод (който не е даден на схемата) има резистор 2.2 кОм и после на маса...
По вероятно е тия резистори да не отиват на маса, а на плюса на втория електролитен кондензатор на захранването. В случая намотката W2 - 170нав. ПЕЛ 0,11 играе ролята на изглаждащ филтър и антибрумна намотка.
Като правило публикуваните схеми на радиоприемниците са ориентировъчни, като "Заводът си запазва правото да внася изменения, които не влияят на качеството ... бъра, бъра, бъра."

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Благодаря за отговорите.  :drinks: Да, някой от стойностите на резисторите не отговорят на схемата. Явно е някаква друга ревизия различна от единствената схама на мелодия 14 която има в нета. А тези 2.2k ома наистина са свързани към маса и разбира се след захранване на платката след 10 секунди започват да пушат. :master2: Недоумявам защо така са сложени, а платката не е пипана и си личи, че оригинално са така. Явно има някаква връзка с другите части от радиото, но имам само НЧ платката и след като нямам схема, мога да гадая само, защо така е изпълнена тази входна част от изходния траф.

Любо Божков, и аз така гледах по други схеми че отива на + към втори електролит, който е  след 1кОм примерно , но това радио е само с един електролит. Доста странно...
« Последна редакция: 21 Април, 2015, 20:09:21 от stoi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Аз мисля че е пипано, просто не трябва да отива на маса а на извод към втората секция на електролита, явно някой е сменил електролита с единичен и е свързал това на маса с което е създал проблема.... предполагам... за целта просто трябва да се намери точната схема или да се свали от платката, поне частта която се различава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
По добре направи снимки на платката от двете страни, за да се види за какво става дума.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Безумие са платките на НЧУ на 14 стерео, нищо не отговаря на схемата даже и по номерация на елемнтите.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
След почти тотална преработка снощи изкара тих звук с едни гадни препуквания . Тези дни чакам една същата мелодия 14 стерео от колегата LZ10 и ще сравня схемите да видим къде, какво е било сгрешено в моята уж "оригинална" .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Каква е целта- Рестврация или  Лампов Амп от това НЧУ?

Щото има много хубава схема за тази комбинирана лампа, която може да подредиш директно на цокъл-обемен монтаж:

http://www.iol.ie/~waltonaudio/pcl86.html



да не ти прави Впечатление че тая от схемата е P а не Е, разликата е само в отопленията а ти си имаш подходящото на захранващия траф.

ECL86, стана доста РЯДКА лампа та внимателно работи с нея , че и лесно се повреждат , даже и механически.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Идеята беше да се ползва само платката , като НЧУ , без да се преработва , а да си остане така в автентичен вид...да си запази малко от чара.
Благодаря за схемата ! Май ще направя всичко на чисто по нея.   Относно реализирането на усилването на звука реализирано в оригиналната схема http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_melodiq_14_stereo.pdf  с потенциометъра с допълните изводи дето го хвалят в описанието в pdf-а, добра идея ли е да го запазя като схемно решение ? наистина ли в действителност носи предимства ?
Относно лампите , може и да са заминали покрай опитите с грешната схема. Въпреки, че свирят сега забелязах, че има гадно искрене  в цокъла около 6 - 7 краче :(
« Последна редакция: 22 Април, 2015, 22:57:13 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
« Последна редакция: 23 Април, 2015, 17:55:28 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Може ли да ми го снимате оригиналния потенциометър. Не може ли да се отвори и почисти?
Аз съм по доволен от старите потенциометри, според мен са по здрави механично и след почистване работят перфектно.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Може ли да ми го снимате оригиналния потенциометър. Не може ли да се отвори и почисти?
Аз съм по доволен от старите потенциометри, според мен са по здрави механично и след почистване работят перфектно.

Тук по-скоро не ставаше въпрос до механика, колкото до схемното решение.

P.s Марката е LESA

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Относно изходния траф, наистина се оказа че допълнителния извод на част от първичната се ползва за дросел в захранването заедно с 2.2кОм резистор. Вече въпроса остава нарочно така ли са проектирани, или са били за ултралинейно свързване, но се ползват като дросел в схемата на Мелодия 14.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |