| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Staßfurt 6E67/I - Реставрация  (Прочетена 3621 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« -: 24 Май, 2015, 19:04:16 »
Здравейте Колеги! Понеже отдавна съм изпратил абитурентите си и нямам особени ангажименти тези дни, започнах реставрацията на един уникален (поне за мен) радиоприемник. Тъй като изглеждаше като недокосван, реших че спокойно мога да го пробвам дали ще заработи. Включих го, светна, но никакъв звук, дори брум не се чуваше. Чак тогава реших да го отворя и да погледна как е вътре. 30215-0
30213-1
Като свалих капака, направо не повярвах, наистина не беше пипан. Всички лампи с преметнати ластичета отгоре, почти разложени. Всички лампи RFT, по спойките стои виолетово мастило, няма нито един сменян елемент. Хвана ме амбиция, каква ще е тая повреда дето не издава и звук! Започнах да меря и захранващото напрежение към изходния траф - високо а на анода на лампата "0". Неприятно! Изходния трансформатор обърнат навътре, не се виждат изводите. започнах да разглобявам без дори да го почистя!
30217-2
Оказа се че трафа е прекъснал. Изглеждаше толкова солидно, а...
30219-3
30221-4
Развих жицата, преброих намотките, досущ като нашенските и понеже не ми се навиваше с толкова тънка жица и толкова много намотки, извадих един траф от Акорд 104 (имам такива шасита-донори) и го напъхах в оригиналния кожух. Възстанових връзките и радиото тръгна, е почти. Като го почистя ще видя как е. Променливия кондензатор пращи, има малко брум, крайното стъпало харчи 70мА, ама това са бели кахъри.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #1 -: 24 Май, 2015, 19:16:53 »
Изумително добре е направено това радио. Всичко по него е много стабилно, за масите са занитени специални месингови ушенца, по-едрите кондензатори са хванати с метални скоби, някои кондензатори са в метални екрани. Проводниците особено ширмованите са много солидни. Шасито е от 1 мм ламарина, като там където има ребра и прегради и от по-дебела. направено е изключително здраво, говорителя и променливия кондензатор са със специални закопчалки. Просто е удоволствие да гледаш как не са жалили материала!!!
Единствено имам забележки по украсата. Тук са икономисали месинга, направено е от алуминий с жълто покритие, което е избеляло на места и дразни комбинацията от жълто и бяло.
Ето снимки на говорителя и променливия кондензатор - изключително солидни!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #2 -: 24 Май, 2015, 19:26:00 »
           Имам такова радио, на най-видно място е в офиса и много си го харесвам.  :) Стабилна германцевска работа!
           Използвам си го като НЧУ.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #3 -: 25 Май, 2015, 12:52:55 »
Имам няколко говорителя от същия тип-наистина изглеждат солидно, но имат конструктивен недостатък- използваното лепило за залепване на мембраната към бакелитовия корпус след години не държи и трябва да се доработи. Бакелитът се награпява с по-едра шкурка и мембраната се залепва наново.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #4 -: 02 Юни, 2015, 21:12:14 »
Здравейте! Готово е радиото. Някой ще каже, че няма голяма разлика, ама аз си знам какви мъки бяха с кутията...

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #5 -: 02 Юни, 2015, 21:13:33 »
още снимки

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #6 -: 02 Юни, 2015, 21:39:01 »
 :bravo: :crazy:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #7 -: 02 Юни, 2015, 22:10:46 »
Браво  :good: !

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #8 -: 02 Юни, 2015, 22:27:38 »
          Направо като ново!!! Какво направи на кутията /"кабинета" както казват германците/?
Аз преди време направих откритие-с препарат за пастиране на коли се получават много добри резултати, но не става за шеллак, матира.

Неактивен ian

Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #9 -: 03 Юни, 2015, 07:26:18 »
Браво! Чудесно изглежда!  :good:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #10 -: 03 Юни, 2015, 09:45:10 »
С кутията допуснах грешка. Трябваше просто да я освежа, ама започнах да събарям лака и отдолу излезе чисто бял чамов шпертплат. От там нататък, шкурене, после лазурен лак палисандър, после тирантите със златен спрей, после леко с яхтен лак за да не се разтвори спрея, и накрая пак яхтен лак. Голямо забавление беше!!! :)
30755-0
така изглеждаше!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #11 -: 03 Юни, 2015, 10:21:21 »
Чудесия е, справил си се много добре. Само не разбрах като стана бял, какво го направи после, нов фурнир ли слага ?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #12 -: 03 Юни, 2015, 11:12:24 »
Кутията е направена от нещо като шпертплат (абгешперт). Трислойна структура от дебел среден слой и два външни слоя по 1-1,5 мм от друг материал. Бялото е естествения цвят на външния слой
Нищо друго няма освен една ръка лазурен лак палисандър с четка, и после останалите доработки.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Staßfurt 6E67/I - Реставрация
« Отговор #13 -: 03 Юни, 2015, 11:40:31 »
Тези "тиранти", не са ли примерно някакъв фурнир залепен в каналчета направени в кутията, така са направени в българското радио "Дружба". Т.е. дори като се изшкури кутията, тези "тиранти" си остават. Иначе добре е станало, даже според мен по-добре, че си свалил стария лак и си я направил наново.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
485 Прегледи
Последна публикация 11 Януари, 2014, 16:54:19
от Младенов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |