| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства  (Прочетена 4041 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Здравейте,

Чудя се, дали може да се намери у нас кабел GPIB / HP-IB / DDK 408JE на разумна цена ?
Моля, не ми давайте външни линкове /видях ги/, но не ми се дават над 20$, само за да проверя дали старчето ще "изгрее".

Дядото е често срещано HP 9000 / 300, но към него имам външен хард диск с флопи, който се оказа доста рядък - HP9153C. Отделно има и външно флопи 5.25 -  HP 9127A.

Сега идва ред на тъпичките, но съществени въпроси  ???

Видеото е RGB, чудя се дали ще ми свърши работа обикновен преходник RGB to VGA? Има вероятност да намеря монитор с RGB, но понеже не е сигурно, питам.
Компютърът има RS232, дали ще разпознае мишка? Оригинално с адаптер HP-HIL за клавиатура и мишка /5 DIN/.
При включване на старото флопи 5.25 HP 9127A индикаторът светва, бръмчи няколко секунди и се изключва. Нямам голяма дискета подръка и за пръв път ми попада подобно устройство, та се чудя, нормално ли е? Отвътре е като ново, на вентилатора няма и прашинка, само леко запрашване по кабелите.

В момента нямам възможност да снимам, но ако ви е интересно, до няколко дни ще кача снимки.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2015, 12:30:09 от daniabc »

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #1 -: 19 Април, 2015, 11:04:47 »
Да се похваля... и оплача:

Сдобих се с оригинален 12"  35741B RGB Monitor и дядкото изгря  :)
Мониторчето  е  уникално - Кинескопът му се накланя нагоре и надолу, а отзад има 2 HP-Hil изхода,  за клавиатура и адаптери.
Като този е, но поочукан: http://www.360tech.com/catalog/hp-12-rgb-monitor-35741b-refurbished-pi-31474.html?osCsid=km8fnh7rj0u1aleq2hc9d2mu90
Очаквам скоро да пристигне нов  GPIB кабел, като се надявам да се разбира с външните диск и флопи.

До тук с добрите новини, клавиатурата е рядка и я намирам на безумни цени :nea:
Чудя се дали е възможно да се модне някоя стара клавиатура, с въпросния  HP-Hil конектор, който е 4 SLD конектор, вероятно такъв: http://www.digikey.com/product-detail/en/5-1761184-1/5-1761184-1-ND/1121987 или да мисля  за адаптер, който намирам в момента на поносима цена, но без кабела с конекторите?

Забравих да се похваля, че имам и принтер -  HP ThinkJet, който май е първият масов мастиленоструен на бранда.

ПП. Реални снимки в тази тема ли да качвам или да направя нова в раздела колекции?


Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #2 -: 19 Април, 2015, 14:08:06 »
Така и ката си започнал тук темата, качвай тук,

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #3 -: 24 Април, 2015, 19:33:33 »
Доколкото разбрах, компютърът с модулите първоначално е бил закупен от голямо БГ предприятие, през соц-а. Не казаха кое е, само споменаха, че не било свързано с компютри, а с промишлено производство.
Според цените на НР музея и груби мои изчисления, конфигурацията е струвала около 10 000$  :crazy:
Предвид масовото родно производство на Правец-и  в периода /`85-87г./, както и  качество на нашенските компютри /параметри/цена/компактност, НЕ мога да проумея защо е закупено това "чудо", дето прилича на радиоточка!
Да беше IBM, щях да си помисля, че някой е  търсил оригинала  ;)  щото HP ми звучи, като нещо дисидентско  :diablo:

Ето го дядкото, дето ме дразни и амбицира с нестандартните си конектори. За  интерфейса HP-HIL /клавиатури, мишки и адаптери/, излиза, че и HP са се "облажили" от IBM преди доста години  :lol:

28734-0
28736-1
28738-2
28740-3
28742-4
28744-5
28746-6
28748-7

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #4 -: 24 Април, 2015, 19:55:18 »
Май има начин да интерфейснеш Без скъпата преходна кутия ето и пинаута:

>"You can! The HP 9000 715/80 has both HIL and PS/2 signals in this 10 pin
>connector. Here's the pinout of the adapter box (no guarantee, of course):
>
>                    |                  Pin
>    Signal                  | Workstation   HIL    PS2 Mouse  PS2 Kbd ( предполагм е пинаута на ЖЕНСКИЯ конектор на преходника)
>    ----------------+----------------------------------------
>    HIL +12V              |      1                1
>    HIL SI                   |      2                2
>    HIL SO                  |      3                3
>    GND                   |        4                4         3                  3
>   PS2 Mouse Clock  |       5                           5
>   PS2 Mouse Data   |       6                          1
       GND                   |      7                           3                   3
>    PS2 Kbd Data       |       8                                                1
>    PS2 Kbd Clock      |     9                                                 5
>    PS2 +5V             |     10                            4                  4
>"
>
> So that's what inside the UKP 19.50 cable..

Инфото е от тук:

http://marc.info/?l=classiccmp&m=104965963222809&w=2

ето то PS/2  клавиатурния пинаут
http://pinouts.ru/Inputs/KeyboardPC6_pinout.shtml

Води се от Масата3-ти и празния 6-ти пин ,за  посоката на броене на PS/2

При броене На Workstation PIN( HIL-a  на самия комп), за да определиш посоката ползвай мултимер, за да хванеш Къде  е маса и къде са 1 ви пин -12волта и 10 пин 5волта.Задължително се прави проверка преди връзване, дори и да са надписани!!!

Data и Clock на клавиатурата и да ги объркаш при връзването няма страшно, просто им сменяш местата .  Тов аго казвам щото цветовия код на клавиатурните кабели рядко се спазва. САМО Гледай  МАса и 5 в да са си на мястото- за тях винаги отварям калвиатурата и меря , дали кабела з амасаа отива на - на електролитния кондензатор и кабела за 5в дали отива на + на електролитния кондензатор. !!!


« Последна редакция: 24 Април, 2015, 20:46:50 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #5 -: 24 Април, 2015, 21:00:29 »
Според цените на НР музея и груби мои изчисления, конфигурацията е струвала около 10 000$  :crazy:
Предвид масовото родно производство на Правец-и  в периода /`85-87г./, както и  качество на нашенските компютри /параметри/цена/компактност, НЕ мога да проумея защо е закупено това "чудо", дето прилича на радиоточка!
Да беше IBM, щях да си помисля, че някой е  търсил оригинала  ;)  щото HP ми звучи, като нещо дисидентско  :diablo:
Това не е аналог на Правец/IBM (8086)
От показаните снимки е видно, че е с процесор MC68010 - т.е на Моторола (Apple Macintosh, Sun Microsystems и други  компютрите бяха с такива)
Най-вероятно е дошъл като част от система за управление на някакви машини или процеси, за които често са се използвали RISC или Motorola процесори, тъй като те са били с по-големи производителност и надеждност, за които нашенските Правци са могли само да мечтаят /та то флопитата им работеха на принципа 1 от 5, какво остава за другите неща :) /

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #6 -: 26 Април, 2015, 11:53:59 »
Май има начин да интерфейснеш Без скъпата преходна кутия ето и пинаута:

Благодаря за труда.

Моята идея беше, да поръчам конектор и да се модне стара клавиатура към PS/2.
Писах си  с човек, който колекционира и ремонтира стари клавиатури и той каза, че няма шанс да стане, защото протоколите ще са различни.
В момента адаптера го има в Ибей на поносима цена /около 60 лв. с доставката/, а кабел с конектори се продава отделно, на сходна цена.

В музея са качени  схемите на оригиналната клавиатура: http://www.hpmuseum.net/document.php?hwfile=4196
Любимата ми клавиатура /от която пиша и в момента/ е легендарната, механична IBM Model M, която също е със SLD конектор към PS/2, но е с 6 пина, а не 4. Схеми и модове има доста, но честно казано, не ми се разваля.

Това не е аналог на Правец/IBM (8086)
От показаните снимки е видно, че е с процесор MC68010 - т.е на Моторола (Apple Macintosh, Sun Microsystems и други  компютрите бяха с такива)
Най-вероятно е дошъл като част от система за управление на някакви машини или процеси, за които често са се използвали RISC или Motorola процесори, тъй като те са били с по-големи производителност и надеждност, за които нашенските Правци са могли само да мечтаят /та то флопитата им работеха на принципа 1 от 5, какво остава за другите неща :) /


Обяснението ти е възможно най-разумното.
Ако е запазена информация на твърдия диск /стига да работи и да успея да го пусна/, ще се види.
Всъщност, това е и най-редкия модул /HP9153C/ - 20 MB HDD, по специална разработка на НР Night- hawk, която не са могли да наложат, понеже по същото време навлиза IDE-то. Отделно попаднах на мнения, че и флопито към модула /1.44/ не работело с нормални дискети. Не знам, ще видим, а и не бързам за никъде...

И да, наистина модулите нямат нищо общо с нашенските, то и за това ми е голям интереса.
Изключително масивни са: Компютърът тежи 12 кг., а другите към 8-9 кг. Голямото флопи изобщо не е ползано, вътре всичко свети, а перката на вентилатора е като излязла от магазина.
 

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: HP 9000/300 - Търся кабел HP-IB за външни устройства
« Отговор #7 -: 26 Април, 2015, 21:22:34 »
На всяка PS/2 клавиатура може да направиш мода по пинаута.  Реално, компа ти трябва да притежава PS/2 пинаута  в HIL , конектора.

Според това, което пише човека на линка, който ти дадох- кутийката е пасивна- само проводници без интерфейсен чип...

Ако я купиш, пусни-снимка- отворена  ;)

Аз лично бих пробвал на спойки директно в кутията на компа на конектора, към PS/2 клавиатура. Доста е вероятно, ако така не тръгне и с кутията да не тръгне, ако е пасивна-както казва човека.

Модел "М" на IBM, и аз имах, но накрая ми я тафиха от мазето..
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен daniabc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
Привет,

Пристигна кабелът и  хард дискът тръгна.
Първоначално имаше проблем, понеже  разпознаваше устройството, но отдолу изписваше "BAD HARDWARE", като причината се оказа прозаична - полуразкачан IDE кабел, който след наместване "заспа".
Учудих се, че е с  ATA/ IDE интерфейс, като единствената разлика която открих спрямо нормалните такива твърди дискове е, че захранването е по-сложно и от платката, като липсва конектор за захранване до входа за IDE на диска.

Очаквах сходен първоначален екран,



а излезе побългарен /извинявам се за гадните снимки/ :hi:

30757-0

30759-1

30761-2

Без клавиатура, засега съм до тук, понеже 4 пинови SDL конектори на дребно не мога да намеря.
Ако има развитие, ще пиша.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
3825 Прегледи
Последна публикация 02 Май, 2013, 18:49:09
от cmdj7
2 Отговора
1449 Прегледи
Последна публикация 04 Март, 2018, 13:49:46
от bogdanoff
11 Отговора
1587 Прегледи
Последна публикация 10 Април, 2020, 10:48:42
от electron

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |