| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000  (Прочетена 9794 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #15 -: 25 Септември, 2023, 21:01:43 »
Здравейте сандъкчии!
Изтупвам прахоляка от тази тема, защото о, чудо! LTC1799 отново е в продажба!
https://www.digikey.bg/en/products/detail/analog-devices-inc/LTC1799CS5-TRMPBF/1115980
Този чип беше изчезнал тотално за повече от две години, после изкачаха някакви минимални количества, но ЛТ бяха решили да го спират от производство. Е, отказали са се, да са живи и здрави! Това е най-евтиния стабилен генератор за СВ, лесен за употреба и годен да бута всякакви предавателчета клас D, че и други с подходящ изходен филтър.
Аз ще си викна 10-тина през Комет, който иска - пишете им, ще ви поръчат веднага.
Дали не е време да сглобя някой нов BTa7000? :) Тъкмо имам шепа 2N7000...
Ако се събуди интереса ще разработя една платка и ще поръчам в JLCPCB, това ще улесни драстично сборката.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #16 -: 26 Септември, 2023, 12:30:27 »
Биляне с 555 не става ли да се направи работят над 500 KHz опитвал ли си? Ще е класика.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #17 -: 26 Септември, 2023, 14:26:44 »
Здравейте сандъкчии!
Изтупвам прахоляка от тази тема, защото о, чудо! LTC1799 отново е в продажба!
https://www.digikey.bg/en/products/detail/analog-devices-inc/LTC1799CS5-TRMPBF/1115980
Този чип беше изчезнал тотално за повече от две години, после изкачаха някакви минимални количества, но ЛТ бяха решили да го спират от производство. Е, отказали са се, да са живи и здрави! Това е най-евтиния стабилен генератор за СВ, лесен за употреба и годен да бута всякакви предавателчета клас D, че и други с подходящ изходен филтър.
Аз ще си викна 10-тина през Комет, който иска - пишете им, ще ви поръчат веднага.
Дали не е време да сглобя някой нов BTa7000? :) Тъкмо имам шепа 2N7000...
Ако се събуди интереса ще разработя една платка и ще поръчам в JLCPCB, това ще улесни драстично сборката.
 :hi:
Привет, на LTC1799 по малкото му братче LTC6900, не са го спирали и не е имало проблем с доставката. Имам разработен генератор с него и мога да кажа, че е прецизен. Честотата му е до 20Mhz. Функциите са същите, и има малко предимство пред LTC1799.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #18 -: 26 Септември, 2023, 15:14:13 »
Привет, на LTC1799 по малкото му братче LTC6900, не са го спирали и не е имало проблем с доставката.
Здравей, да, така е. Не помня вече защо избрах 1799 пред 6900, имах някаква причина, мисля че имаше общо със спред спектърната модулация, но вече ми е мъгла. Освен това има май по-як изходен драйвер?
Аз направих и друго - поръчах 5 броя LTC6908-1 - те имат два изхода на 180 градуса и с тях може да се бутат 2 транзистора в пуш-пул. Мисля да пробвам такъв с два броя 2N7000, работещи в малък изходен трансформатор, и след това филтъра. Така филтъра няма да се занимава да трансформира импеданс в толкова широка стъпка и ще потиска по-добре хармониците.

lz2lx - 555 не е чип за такива работи. Първо е бавен, второ изхода му не е подходящ, трето има спектър на сигнала на изходния пин е богат с разни вътрешни сигнали, които не искаме.
« Последна редакция: 26 Септември, 2023, 15:20:20 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #19 -: 26 Септември, 2023, 16:50:40 »
Аз направих и друго - поръчах 5 броя LTC6908-1 - те имат два изхода на 180 градуса и с тях може да се бутат 2 транзистора в пуш-пул. Мисля да пробвам такъв с два броя 2N7000, работещи в малък изходен трансформатор, и след това филтъра. Така филтъра няма да се занимава да трансформира импеданс в толкова широка стъпка и ще потиска по-добре хармониците.
Това са го прилагали по тази схема, и е точно за предавател. Но пак трябва съгласуване.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #20 -: 26 Септември, 2023, 20:10:08 »
Биляне, Биляне, май няма да го бъде този предавател! От кога ровя средните вълни и нишо! Уви!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #21 -: 27 Септември, 2023, 00:21:28 »
Това са го прилагали по тази схема, и е точно за предавател. Но пак трябва съгласуване.
Това е пуш-пул клас Е. Там съм ходил и не ми се ходи пак.  Измамно прости са сметките и дотам с простото. Иначе КПД-то е голямо. Аз си мислех за нещо мъничко, за домашно ползване, към 400-500 миливата. Да видим.
Биляне, Биляне, май няма да го бъде този предавател! От кога ровя средните вълни и нишо! Уви!
Кой предавател визираш, големия? Ако да - няма как да стане в момента. Опитахме всичко, следиш темата. За сега сме отново на трупчета. Работя по възлите по малко, товар, автоматика, защита. Че никой не знае кога и как ще се отпуши бента. Поне да сме готови. Не спирам да дупча дупки в огромната стена пред мен и ще и намеря мекото място в крайна сметка. Хубавите неща стават бавно, дори в един доста по-човечен и добронамерен свят от нашия.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #22 -: 27 Септември, 2023, 11:11:32 »
Казаха ми че това на схемата работи перфектно не консумира много ток излъчва мощно и на голямо разстояние без да криви. По подобие на клас Д усилвателите.
Не ми се вярва ама ще пробвам с TLC555. Работят до 2MHz. Интересно ще е. Заради експеримента. Нещо нетрадиционно е.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #23 -: 27 Септември, 2023, 20:16:38 »
Започни си нова тема, схемата няма нищо общо!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #24 -: 27 Септември, 2023, 23:23:36 »
origo прав сте извинявам се не се съобразих модератора да трие ако има начин. Темата е много интересна и не се сдържах.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #25 -: 29 Септември, 2023, 14:18:28 »
ТВА820М дойдоха, 5 броя. Чакам LTC1799 и LTC6908. Нещо съм се развълнувал кат второкласник пред лафка... От всичките малки предавателчета, които съм строил, този ми е любимия по звук и лекота в постройката.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #26 -: 29 Септември, 2023, 16:50:37 »
ТВА820М дойдоха, 5 броя. Чакам LTC1799 и LTC6908.
В началото на годината ми потрябва една ИС на AD. Има я при всички сериозни търговци (Farnell, Moser, DigyKey), но не искаха да ми я доставят, защото части на AD не доставяли за България!?!? Донесе ми я един колега от щатско.
Ще се радвам да споделиш, дали всичко е минало без проблем!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #27 -: 30 Септември, 2023, 00:03:50 »
Единствената причина, да е било проблем да доставят част на Аналог, е да е с контролиран износ заради специално или двойно назначение, има немалко такива компоненти. Директна ли беше поръчката или през Комет? Поръчвам компоненти на Аналог без проблеми до сега, ОУ, DDS, АЦП-та и много други.
Ще споделя като дойдат.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 413
  • Населено място: България
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #28 -: 30 Септември, 2023, 14:26:05 »
LTC1799 ги има тук оригинални на AD за половин цена продавача е забравил да смени етикета.
Чудя се дали да не ги взема всичките щом са толкова ценни. Обаче без кварц колко ще е стабилна честотата нагоре след 5 MHz? Доколкото разбирам изхода е синусоида или греша?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Нов АМ предавател с малка мощност - BTa7000
« Отговор #29 -: 30 Септември, 2023, 14:48:25 »
LTC1799 ги има тук оригинални на AD за половин цена продавача е забравил да смени етикета.
Чудя се дали да не ги взема всичките щом са толкова ценни. Обаче без кварц колко ще е стабилна честотата нагоре след 5 MHz? Доколкото разбирам изхода е синусоида или греша?
Половин цена ми е съмнително, кой ги продава? Сигурно са от Китай ментаци. А може и да не са, аз не бих рискувал с нашите местни сили, като Елимекс например.
Никой не говори за над 5 МХц тук. Там се взимат особени мерки за стабилизация - захранване, задаващ резистор съ висока стабилност, внимателно опроводяване на платката и т.н. За целта на това предавателче не се търси някаква точност, важното е да се вкара обхвата. В същност днес бих го направил от 1МХц до 1.6МХц, да почва от 530кХц не е много смислено с тези антенки.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |