| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио с батерия от винтоверт  (Прочетена 4997 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Радио с батерия от винтоверт
« -: 11 Януари, 2017, 19:10:45 »
От край време търся в eBay радиоапаратът на Makita. Така и не мога обаче да го взема на прилична цена и реших да си направя сам. Купих си една кутия за инструменти 16", сложих й куплунг от компютърно захранване и два триватови говорителя, които висяха в шкафа ми.
Вътре позиционирах захранването (от компютър), интелигентното зарядно (не използвам оригиналното на Makita от 3-4 години вече) и всичко се получи супер като разположение. Утре ми пристига FM модулът, който си е директно с крайно стъпало.
Сега идва въпросът с ел частта. Искам модулът да работи на 5V, защото ще добавя и USB куплунг за зареждане на телефони. За целта мисля да сложа един L7805. Реално от компютърното захранване спокойно мога да си извадя и 5 волта, тъй като в момента е само на 12, но искам да се сваля лесно, ако ми е необходимо да взема само него.
Когато кутията е включена в мрежата, регулаторът на напрежение ще сваля от 12 на 5 волта. Когато няма достъп до ел мрежата, в употреба влиза 18-волтовата батерия на Makita. Ще сложа един радиатор на регулатора на напрежение, достатъчно налично място има. Но няма ли загубите да са прекалено големи и батерията да сдава бързо багажа. 3 ампер/часа е, като ще монтирам и допълнителна аларма, за да изключвам радиото при спад на батерията под 17,5 волта.
И друг въпрос имам. Откъде да си намеря 10-сантиметрови (приблизително) решетки за говорителите :-)


Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #2 -: 11 Януари, 2017, 20:24:25 »
        Да, ама при това положение високоговорителите няма да се въртят, решетката ще пречи...

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #3 -: 11 Януари, 2017, 20:30:18 »
Преди години имаше компюрни захранвания с красиви метални решетки върху вентилатора...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #4 -: 11 Януари, 2017, 21:03:17 »
Това с решетката от захранване е супер идея, но нямам дори една, а ми трябват две  :(  Но didov ми даде супер насока за steady group. Не ги знаех, а точно там намерих подходящи. Тези дни ще ги посетя.
А какво мислите за линейния регулатор. Достатъчно адекватен вариант ли е?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #5 -: 11 Януари, 2017, 21:29:21 »
Това ще е по-икономично:

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #6 -: 12 Януари, 2017, 00:13:38 »
styrshel, много благодаря за схемата! За съжаление гледам, че в comet.bg ги няма частите обаче  :( Видях в нета тази схема. Струва ли си да работя по нея?

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #7 -: 12 Януари, 2017, 08:44:40 »
Става и още как! Предложих предната схема като най евтин вариант...

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #8 -: 12 Януари, 2017, 10:13:07 »
Снощи ми хрумна най-евтината опция. Вкъщи имам доста стари USB зарядни за запалка. Отворих първото, което ми попадна. Реализирано е с MC34063. Дава 5.1 волта стабилизирано напрежение на изхода без товар. Мисля да използвам него. По спомен имах и едно марково в мазето, може и с него да тествам, но това ще е схемата  :D Така още повече се доближавам до принципа да използвам само това, което имам вкъщи!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #9 -: 12 Януари, 2017, 15:17:50 »
Много грее това чудо, когато на входа има близо 20 волта. По спомен пишеше, че е за 12 и 24 волтови инсталации, ама явно не съвсем  :-[ Ще трябва да сглобявам друг регулатор.

Неактивен rkounev

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 542
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #10 -: 12 Януари, 2017, 17:24:50 »
Грее,защото ти е висока консумацията,почти критична за тази зареждачка.Редовно зареждам телефон на12 и 24 волта и няма греене.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #11 -: 12 Януари, 2017, 17:43:43 »
Именно телефон зареждах за проба. Чипът буквално не можеше да се пипне с пръст, толкова горещ беше. Утре може да се пусна до центъра за да взема евентуално решетки за говорителите и да мина през Комет, че да спретна аз един регулатор.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #12 -: 13 Януари, 2017, 19:29:58 »
Намерих 2 еднакви решетки, разстояние м-у отворите 115мм. Ако ги искаш ще ти ги пратя, доставката е за твоя сметка! :)

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #13 -: 13 Януари, 2017, 21:02:39 »
Е как, перфектен си! Ще паснат идеално! Аз днес се справих с регулатора на напрежението. Намерих един чип MC34063 сред частите в кутията, налепих го на една стандартна платка, че даже монтирах и реле, с което батерията се изключва, когато основното захранване е включено. Стана чудно и утре започвам с опроводяването.
Сега ме хваща малко яд, че не се старах особено да изрязвам отворите за високоговорителите перфектно, защото мислех, че върху тях ще сложа стандартни решетки. Има малко кривини, но утре ще си поиграя с пилата и предполагам, че няма да се вижда толкова.
Утре ще направя и малко повече, както и по читави снимки и ще покажа докъде съм я докарал :-)

Неактивен ivcho1996

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 149
  • Населено място: София
Re: Радио с батерия от винтоверт
« Отговор #14 -: 13 Януари, 2017, 23:21:37 »
Отиди на Богомил (не вярвам да не го знаеш магазинчето) имат много и различни размери решетки за говорители,преди месец си взех две.Повечето са черни и ще ти паснат идеално на кутията и ще прикрият не добре изрязаните отвори както казваш. :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |