| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мнения за тяло за следните широколентови говорители ?!  (Прочетена 5964 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Имам нужда от съвет, понеже нямам опит с различни озвучителни тела и направата им.
Сдобих се с интересни широколентови говорители модел Wharfedale Super 8` RS/DD   1970 , Made in England
Няколко дена вече гледам стотици конструкции за колони и колкото повече гледам толкова повече не знам какво да избера :D Прилагам и няколко модела, които се дават от самата фирма производител, но ми се струват някак си морално остарели като конструкция и характеристики.  Дайте идей и съвети каква конструкция ще е най-подходяща за широколентови говорители, и какво вие бихте избрали ? Ще се слушат на лампово SE-

http://www.diyaudio.com/forums/attachments/full-range/552320d1464673376-wharfedale-super-8-rs-dd-ccs-p3.pdf
http://www.diyaudio.com/forums/attachments/full-range/552321d1464673376-wharfedale-super-8-rs-dd-ccs-p4.pdf
http://www.diyaudio.com/forums/attachments/full-range/552321d1464673376-wharfedale-super-8-rs-dd-ccs-p5.pdf




Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Сгъната хорна бих избрал аз. Не мога да съдействам с конкретен дизайн, но мисля че този говорител просто ще блести в такава. Друг вариант, но ще е големичък, е бафъл. Но там трябва дизайна да е безупречен. Може да пробваш на едно ПДЧ 1м/1.5м като пробиеш отвора с център 15 сантима над геометричния център. Няма да е точно, но ще покаже поведението му на опен бафъл. Ако звучи плътно и равномерно си заслужава да се поработи натам. Но пък хорните, за които не се съмнявам има много разбиращи във форума, ще позволят да се направят говорители по-компактни и независещи от средата, поне зад тях. Успех, това е страхотен говорител!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Тез документи, да ги беше свалил и качил тука.  Не сме задължени да имаме регистрация, там, или да си я помним  :D

За Лампово SE и Широколентов, Open Baffle e конструкцията

https://www.google.bg/search?q=Open+Baffle&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=nxgYg8mx73OgWM%253A%253BDLiwhdGfmYn1KM%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fwww.pinterest.com%25252Fjanwillemsmeenk%25252Fdiy-open-baffle-loudspeakers%25252F&source=iu&pf=m&fir=nxgYg8mx73OgWM%253A%252CDLiwhdGfmYn1KM%252C_&usg=__QBpE3T-7plGULArb0Ry_5c6Pc9Q%3D&biw=1680&bih=927&ved=0ahUKEwiyusKepd_RAhVmMZoKHRGqC7sQyjcIKQ&ei=paWJWPLTHubi6ASR1K7YCw#imgrc=nxgYg8mx73OgWM%3A

Тоест една дъска и никакви обеми кутии и тн.

Да, хорни също е вариант. Ама си зависи какво пространство и бюджет имаш.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Опа, ето ги качени документите. Не видях че иска регистрация за да се свалят понеже явно ме помни автоматично там.
Даже ги качвам всичките конструкции. Може да са полезни на някой. 


Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Изпратиха ми тази страница дискутираща точно този модел:
http://www.troelsgravesen.dk/Wharfedale.htm

За тях разказва човек работил във въпросната фирма през 60-те.
За добро или лошо тези говорители обаче не са предвидени за отворен обем. Ще е нещо друго...

" It was not intended for open baffle. If you look at the Thiele parameters, you see it is nearly perfect for a 2 cu ft (50ltr) box tuned to 50Hz. Mount the units from the front, not the back. You can switch the green felt behind the chassis but why not leave it attractively in place and use draught excluder foam to seal instead."



Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Тези  говорители са  ми  неизвестни  но  дали   кутията  на   кръглият  дето  е на снимката  би  могла да свърши работа
Удрииии!!

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Най-правилно е да му се измерят Thiele Small параметрите, за да се прецени какво оформление е добро. От описанието от последния линк разбирам, че би трябвало да има нисък Qt, което е неподходящо за open baffle, ако се използва с транзисторно стъпало. Но при лампово стъпало с нисък damping фактор може да се представи отлично. Аз бих те посъветвал именно така да пробваш на първо време, понеже реализацията е най-лесна и можеш да придобиеш бегла представа за звука му.
Хорните се правят МНОГО трудно и дори след изчисленията се налагат корекции по тях докато се стигне до задоволителен реултат.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
Като гледам кутиите предложени в старата брошура на производителя и описанието на говорителите, където пише, че е демонстриран пред 6000 човека в кутии със slotted back (с отвори отзад), предполагам, че качествения фактор (Qт от параметрите Thiele-Small) е около или над 1. Ако е така, значи в оптималния затворен обем, който трябва да се изчисли, ще има лек подем в ниските а на опен бафъл (акустичен екран) ще има по-рязък пад на ниските. Качвам едно кратко и ясно описание и формула за изчисление на акустичен екран.
За да се реши в какво тяло да се сложат говорителите за да дадат минимален пад и линейност на ниските честоти, трябва да се измерят параметрите Thiele-Small.
Моето лично мнение за хорните е, че те трябва да са огомни, както в старите американски киносалони за да са вярно свирещи. Нещо като на снимката по-долу.
Напълно съм съгласен с bxd за коментара за дампинг фактора на ламповото стъпало. Пробвай първо акустичен екран, като най-проста конструкция.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Златни сте !  :drinks: Пуснах и тема в аудио форума да видя и там мнения , но един специалист  се изказа, че не стават за full range и  едва ли не са за коша :D
Ще ви послушам и на първо време ще ги изпробвам само с акустичен екран и лампов усилвател, за да преценя дали наистина е вярноq че не са предназначени за отворен обем. Открих информация, че навремето човека който ги е проектирал през 60-те, предпочитал озвучителни теле с прорези  отзад, именно като препоръчаните конструкции, но пък около 60-те 70-те се е слушало на транзистори усилватели, така че не е лошо да са пробва, какво ще се получи, като се закачат на лампов и са в отворена система. Намерих и в едни сайт човек които им е правил пълни измервания , но не е задължително да им се вярва напълно, защото пък се появява там в дискусията онзи другия възрастния човек работил през 60-те, които пък оспорва че не всичко им е оригинално на въпросната измерена двойка. Но все пак са някакви ориентировъчно стойности.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Принципно  гледайки АЧХ на  говоритела  не са  "Делта връх на сладоледа "  но  пък  може да се  обадят  благо .Гледайки в нета  снимки с говорителите  попаднах  на един японски  сайт дето   бяха снимани в  кутиите си   това  което  подозирам  гледайки  ги че  кутиите са с преграда  вътре  и  басрефлекс  който се  вижда в едната  то  тамагочито  ги е  направил дармадан   но все пак  следи  има  от това  какво са били  http://www.hifido.co.jp/KWWharfedale/G--/P/A5/J/0-60/S3/M1/C14-82686-18438-00/    Апропо Харланов е  прав  и  на него  може да се  вярва   ,не  бих  подпирал широката  ленда с  басов  и пищялка   тогава  хептен  няма   оправия  пищялката  ще  изпреварва   баса  ще закъснява  и  става  олеле !!  .Майката  му е да свирне  сам  не свирне  ли  ....както решиш !
« Последна редакция: 26 Януари, 2017, 13:46:56 от gruyo »
Удрииии!!

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Тези от японския сайт приличат по габарити на оригиналната конструкция давана в третия файл , който приложих по-горе. Ако не свирне добре в отворен обем, може би ще повторя тях. А относно Харланов , аз не бих давал такива "тежащи" мнения за нещо , което виждам и преценявам само на хартия. Едно е да гледаш параметрите на хартия , друго е да ги чуеш. Едни "съвременни" китайчета с перфектни графики и параметри, сякаш като  от еталон, защо свирят в пъти по-зле от нещо истинско, което пък на графика и хартия не е толкова добро, като уж перфектния еталонен китаец ?

P.s
Qts е около 0.65.
« Последна редакция: 26 Януари, 2017, 14:51:03 от stoi »

Неактивен ontheroad

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 46
  • Населено място: Пловдив
С това Qts пада в ниските ще е осезаем на акустичен екран. Отива към затворен обем и усилвател с по-голямо изходно съпротивление или бас рефлекс. По времето на производството им Thiele и Small не са се били появили и са правили всевъзможни проби, включително с нарязаните задни капаци.
Ще е интересно да се експериментира. Може и да се променя обратната връзка на усилвателя, която се отразява на изходния импеданс, съответно дампинг фактора.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Реших, като начало тези дни да изработя и изпробвам това от снимките , които прилагам. Ще видя каква е разликата с транзисторен и лампов SE. Ако не ми хареса следва bass reflex и ако все още не ми харесва, ще повторя оригиналната конструкция с вентилиращите отвори на гърба. 

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Ето какво сътворих днес за няколко часа от каквото намеря. Това "чудо" какъв бас изкара само ! Не очаквах. Въпреки бързата сглобка,  подръчните материали и едва 7мм дебел шперплат които намерих. Баса като цяло се получи точно каквото търсех, че дори ми идва и в малко повече. Принципно не обичам натрапчив и силен бас. Много е приятен, ясен и сякаш идва от всяко кътче от стаята. Сравнявайки ги с другите ми колони AlNiCo RB70 телефункени, е дори осезаемо по-силен, което пак ме изненада.  А звученето е направо възхитително. Класа над телефункените, които по принцип много харесваха...преди да чуя Wharfedale де :)  Вокалите са страхотни, а когато се слуша акустичните китара направо сякаш изпълнителя е пред теб...невероятно.  Прилагам и графика от измервания която открих в нета на RB70-то. Мисля да опитам да направя собствени на новите, с подръчни средства (микрофони) и да ползвам графиката за сравнения. С една дума съм много доволен и слушах няколко часа с наслада. Идеята за  bass reflex конструкция отпада на 100%. Изобщо няма нужда от повече бас. Ще направя и едни по оригиналната схема и ще направя сравнения отново между тях и  Open Baffle конструкцията, която сътворих. Остава и да спретна тези дни едно лампово SE, защото в момента нямам, а пробите тази вечер ги правих на транзисторен. Предполагам с ламповото всичко ще стане още по-благо. Да видим....
« Последна редакция: 28 Януари, 2017, 01:00:34 от stoi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
 :bravo:

С лампи ще ти хареса повече. Пробвай с EL84 -баса е забележителен или ECL86 е по-балансирана, там ще ти хареса не само баса(който е стегнат) но  и средите и високите, За тая мощност говорител, ще откажеш да слушаш на друг.  ;)

Бас-а се дължи и на Тънкия -шперплат. Едно време като си правех иглите(TQWT), един умен човек, който вече не сред нас , ми каза: материала да ти е максимум 7мм иначе бас няма да чуеш  и беше прав.  :D

А ако не вярваш, че баса идва от материала, пробва да монтираш говорителя отзад на дъската.
« Последна редакция: 28 Януари, 2017, 16:59:44 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |