| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 26566 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #105 -: 06 Декември, 2019, 07:57:31 »
Извинявам се, че се меся, просто искам да споделя някакъв опит...
Преди много време строях аудио усилватели и ми трябваше синусоидален генератор. Експериментирах с много схеми, накрая се спрях на възможно най-простото нещо, за което може да се сети човек... Генератор с мост на Вин и лампичка в обратната връзка. Само с един ОУ, ако щете вервайте - 741!!! И не без значение - моят принос към всеизвестната схема - използвах лампа за осветлението от електронен часовник - тя може да си свети от изхода на ОУ без да задейства ограничението по ток на изхода. Няма такова значение нееднаквостта на половините на потенциометъра - просто усилването няма да е точно 3 и честотата ще е леко различна от теоретичната, усилването се коригира от лампата в обратната връзка в доста широки граници.  Бях го направил с 2 обхвата - от 20 до 3000 и от 2000 до 30000 Hz. Амплитудата се повишаваше леко от 30 надолу и понижаваше леко от 25000 нагоре. В останалия интервал беше абсолютно равна. Много хора са го ползвали и всички казаха, че не са виждали по-линеен генератор.

За атенюатора - не е ли по- просто да се направят няколко отделни изхода - примерно 10, 100 и 1000 миливолта, които да са твърдо свързани и да се включва изходният кабел към нужния изход? Знам, че изчисляването на такава схема така, че изходното съпротивление навсякъде да е 50 Ом може да е предизвикателство, но пък простотата на схемата може би си заслужава... Аз обичам простите неща.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #106 -: 06 Декември, 2019, 08:23:57 »
Извинявам се, че се меся, просто искам да споделя някакъв опит...
Преди много време строях аудио усилватели и ми трябваше синусоидален генератор. Експериментирах с много схеми, накрая се спрях на възможно най-простото нещо, за което може да се сети човек... Генератор с мост на Вин и лампичка в обратната връзка. Само с един ОУ, ако щете вервайте - 741!!! И не без значение - моят принос към всеизвестната схема - използвах лампа за осветлението от електронен часовник - тя може да си свети от изхода на ОУ без да задейства ограничението по ток на изхода. Няма такова значение нееднаквостта на половините на потенциометъра - просто усилването няма да е точно 3 и честотата ще е леко различна от теоретичната, усилването се коригира от лампата в обратната връзка в доста широки граници.  Бях го направил с 2 обхвата - от 20 до 3000 и от 2000 до 30000 Hz. Амплитудата се повишаваше леко от 30 надолу и понижаваше леко от 25000 нагоре. В останалия интервал беше абсолютно равна. Много хора са го ползвали и всички казаха, че не са виждали по-линеен генератор.

Здравей! Проблемът със схемата, която си направил е друг. Генераторът не е линеен, няма такава характеристика за генератор, а има стабилна изходна амплитуда в широк обхват от честоти. Но хармоничния му състав е значителен и не ни върши работа за един източник на измервателен сигнал. Ако погледнеш линка някъде по-нагоре към страницата на Елиът, ще намериш описание и на твоята схема, сред много други, заедно с типичния и максималния хармоничен състав. Иначе си е бомба схемичката. :)

За атенюатора - не е ли по- просто да се направят няколко отделни изхода - примерно 10, 100 и 1000 миливолта, които да са твърдо свързани и да се включва изходният кабел към нужния изход? Знам, че изчисляването на такава схема така, че изходното съпротивление навсякъде да е 50 Ом може да е предизвикателство, но пък простотата на схемата може би си заслужава... Аз обичам простите неща.

В същност това решение може да изглежда привидно удобно, но за съжаление страда от един проблем - изходния импеданс се мени в зависимост от извода, който се ползва. А на нас ни е нужно да имаме 50-омов изход.

Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #107 -: 06 Декември, 2019, 08:53:28 »
Ами под 'линеен' имам предвид точно 'с малки нелинейни изкривявания', или 'чисто синусоидален', или такъв, че в спектъра да има една единствена честота и възможно най-малко хармоници. Това, което Елиът е анализирал, е било с конкретен ОУ и конкретна лампа. Съответно е получил и конкретни резултати. Но резутатите силно зависят от лампата и 'мощността' на ОУ... Истината е, че никога не съм имал под ръка спектрален анализатор, но чисто визуално, а и на слух, работеше идеално, за разлика от доста други схеми, които изпробвах тогава. Можеш да пробваш, ако имаш уреди за мерене. При 2 волта амплитуда на изхода се получаваше така, че лампата леко се нажежава. Това е тайната на настройката...

Би трябвало да е възможно да се направи такъв атенюатор, който да изпълнява изискването за изходното съпротивление на всички изходи. Ако не друго, може да се поставят 'заглушки' на неизползваните изходи... Може също атенюаторът да е съставен от няколко отделни единични атенюатора, които са свързани всеки през отделен буфер към изхода на изхода на чипа.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #108 -: 06 Декември, 2019, 09:10:30 »
:) Да припомня отново за DDS AD9833:

- размери на модулчето: 18,3 мм по 12,5 мм
- спектър, по-добър от измереното в съобщение #4 (0,06% и по-малко, напр. ако имаше НЧ-филтър в изхода)
- резолюция на честотата: при Fclk = 25 MHz -> 0,1 Hz
- честотна лента: напр. 0 до 12,5 MHz
- скоростно изменение от една честота на друга (SPI: до 40 MHz)
- температурна стабилност на честотата, определена от задаващия си кварцован генератор (напр. 50 ppm и по-добър)
- цифрово задаване на изходните параметри (честота, синус/триъгълник/правоъгълник)
- цена 1,60$ ...

Никакви ОУ, никакви лампички от ел. часовници и генератори на една-единствена честота, никакви стерео-потенциометри ...  ;)
« Последна редакция: 06 Декември, 2019, 09:21:05 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #109 -: 06 Декември, 2019, 09:23:06 »
1.60$, но като му добавиш осцилатора и нуждата от изходен буфер и някакъв филтър все пак, ще стане дявол на магаре. А филтъра за НЧ ще бъде с големи компоненти като стойност. Иначе ще инжектираме ВЧ работи в модулационната верига на ВЧ генератора, не е добра идея. Все пак ни трябва една НЧ с добро изходно ниво, с един четворен ОУ и няколко пасивни цената винаги ще е по-ниска. И няма да иска управление, с цялото му опроводяване. Мисли и за друго - имаме нужда да управляваме едно кило МОС ключове във ВЧ веригите - всички изходи ще са ценни. Дори се чудя дали да не ги мултиплексирам някак, може с И2Ц разширители.
Ще дооправя ВЧ схемата днес и ще я кача.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #110 -: 06 Декември, 2019, 09:29:51 »
Осцилаторът си е монтиран фабрично на модулчето (25 MHz), от изходен буфер не се нуждае (нискомен изход с дост. висока амплитуда е), а филтър до 10/20/50/100 kHz ... и няколко RC вериги да са, вероятно ще е достатъчен. (Към звуковата карта при измерването в #4 не съм включвал нищо примерно).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #111 -: 06 Декември, 2019, 09:38:58 »
Имаш ли под ръка един? Мога да го измеря.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #112 -: 06 Декември, 2019, 09:42:44 »
Само самоделен модул с AD9833 ;) :D. (Arduino библиотека за управление на AD9833)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #113 -: 06 Декември, 2019, 09:52:22 »
Ми ще викна 2-3 тогава аз. И ще ги мернем. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #114 -: 06 Декември, 2019, 11:51:10 »
Имаме добра алтернатива за ВЧ трансформатори - Pusle - * C203.pdf (311 kB - свалено 27 пъти.)

https://www.digikey.bg/product-detail/en/pulse-electronics-network/CX2041NLT/553-2290-1-ND/5014424 - схема на свързване В
https://www.digikey.bg/product-detail/en/pulse-electronics-network/CX2039LNLT/553-2285-1-ND/5014419 - схема на свързване С

124894-1
« Последна редакция: 06 Декември, 2019, 12:02:25 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #115 -: 06 Декември, 2019, 12:12:10 »
Имаме добра алтернатива за ВЧ трансформатори - Pusle - (Връзка към прикаченият файл)

https://www.digikey.bg/product-detail/en/pulse-electronics-network/CX2041NLT/553-2290-1-ND/5014424 - схема на свързване В
https://www.digikey.bg/product-detail/en/pulse-electronics-network/CX2039LNLT/553-2285-1-ND/5014419 - схема на свързване С

(Връзка към прикаченият файл)

Като гледам pdf, има само един вариант за 50 ома - CX2039LNL. Но преводното му съотношение какво е?
От другите импеданса им е на 75 ома. Като цяло нали ги правиш на 50 ома.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #116 -: 06 Декември, 2019, 13:06:41 »
124898-0

На първия какъвто импеданс му е на входа, такъв му е на изхода, втория е изграден като линия 50 омова.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #117 -: 06 Декември, 2019, 23:05:29 »
Намерих и др. спецификации. На Pulse electronic са добри откъм площадките за запяване. Припоя обхваща по голяма площ, и са малко по високи като височина. Вложили са по вече материал.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #118 -: 06 Декември, 2019, 23:25:15 »
Мъгливо. Скучна петъчна вечер. AD9833, 1 kHz, към гейта на 2N7000, към FS ADJ на AD9834, 1 MHz -> я има 30% модулация, я не. Ниво иска вероярно :nea:. Пфу. Иначе библиотеките на AD9833/AD9834 заедно нормално управляват (двата DDS-а са на отделни изводи за SPI).

Вероятно за високочестотен сигнал без модулация трябва да се закъсява модулационния 2N7000 с някакъв ключ (FS ADJ да е с 6,8k-100nF на земя).
Тогава изходното напрежение се повишава няколко пъти.

Вариантът за АM все повече ми клони към отделен модулаторен модул ...
« Последна редакция: 06 Декември, 2019, 23:55:00 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #119 -: 07 Декември, 2019, 06:39:08 »
Намерих и др. спецификации...
И на мен все-повече ми харесват... :)
Мъгливо. Скучна петъчна вечер. AD9833, 1 kHz, към гейта на 2N7000, към FS ADJ на AD9834, 1 MHz -> я има 30% модулация, я не. Ниво иска вероярно...
Вероятно за високочестотен сигнал без модулация трябва да се закъсява модулационния 2N7000 с някакъв ключ (FS ADJ да е с 6,8k-100nF на земя).
Вариантът за АM все повече ми клони към отделен модулаторен модул ...

По каква схема го пробваш, какъв ти е основния резистор, с какво буташ 2N7000, с колко волта...
Като закъсиш регулатора и край с АРУ и край с ГСС. Не, трябва да го изиграем така, става, има си тънкости - ще ги сдъвчем.
Отделен модулатор - сложно по 10 причини, АРУ трябва да обхваща и него и ДДС-а, нивата са критични и т.н.
Да не се разсейваме от малките неволи. Аз ще си поиграя с него като ми дойде и ще видим. Освен това твоите са сингъл-енд, аз ще му сложа трафовете. Хавата се променя. Дори в аппнота за 9851 си пише - модулация само страф на изхода.
 :drinks:
Нощ. Тук-таме луна...
« Последна редакция: 07 Декември, 2019, 06:48:42 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
12913 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions
0 Отговора
413 Прегледи
Последна публикация 10 Март, 2023, 10:49:30
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |