| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: т-в Пирин  (Прочетена 5498 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
т-в Пирин
« -: 06 Април, 2020, 09:48:49 »
Здравейте,
става въпрос за т-в пирин . По него са правени много модификации които са се оказали фатални накрая... ПТКто е със разбити пластини,аз мога да ги презапоя но това не е основният проблем....Проблема е в стъпалата.Сменяни са лампи,трасетата на платката са прекъсвани и препрявани за да работи със другите лампи...Абе ужас със две думи  :D
Пробвах и със друго птк,няма признаци на живот ...Никакви ...
Тъй като аз телевизорите ги подкарвам тъй или инъче с видео което има композитен изход,а при проба със пускане на сигнал дирекно в детектора се появява малка активност,въпроса ми е мога ли по някакъв начин да усиля композитния и също да го изолирам ако стане нещо да не изгоря видеото?И да подавам сигнала прескачайки всички тези простотии които са правени?

Активен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: т-в Пирин
« Отговор #1 -: 07 Април, 2020, 09:17:20 »
Въпросът ти е принципен...
Видеосигналът може да го усилваш колкото си искаш, но не е въпросът в усилването. Би трябвало амплитудата на композитния сигнал от изхода на видеото да е достатъчна. Ако не е, ще видиш картина с по-малък контраст, но пак ще я видиш. Проблемът е напълно различен.

При детектирането във видеодетектора, сигналът излиза с постояннотокова съставна. При ламповите телевизори тази постояннотокова съставна е отрицателна - ако гледаш видеосигнала с осцилоскоп в постояннотоков режим, ще го виждаш надолу от 'нулата'. Тази съставна е от порядъка на минус 3-5 волта, нещо от сорта, и е много важна, защото носи информация за яркостта и преди всичко - задава постояннотоковия режим на видеоусилвателя.

В по-съвременните телевизори, с които е предвидено да работи видеото, постояннотоковата съставна се премахва, не се използва на етапа на детектирането или формирането на видеосигнала от касетата. В канала за обработка на яркост и цвят тя се добавя допълнително, защото без нея не може. Процесът се нарича 'привързване към ниво черно'

За да стане твоята работа, освен видеосигнала (през кондензатор), трябва да подадеш и отрицателно преднапрежение (през резистор). Преднапрежението трябва да подбереш така, че видеоусилвателят да влезе в режим: напрежението на анода на лампата да стане колкото пише на схемата. Това е простичък начин, който вероятно някак ще сработи, но има сериозен недостатък: видеосигналът ще се привърже към постояннотоковата съставна по средната си стойност, а амплитудата и формата му са различни във всеки момент и затова синхроимпулсите ще се получат различни по височина и затова синхронизацията в телевизора може да отказва. Правилният начин за привързване на сигнала е с ключ, който задейства само по време на обратния ход по редове, когато е и синхроимпулса по редове, което е и същността на 'привързването към ниво черно'...

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #2 -: 07 Април, 2020, 11:04:33 »
От частност наистина това получавам,наистина много малък контраст ,вижда се извъредно бледо,но се вижда че има някаква информация,ще пробвам да я вкарам в режим като казахте . Трябва ли да изключа сигнала който идва от стъпалата?Те могат  ли да смущят сигнала или дори да го понижат като не идва от тях?Не би трябвало ... :unknown:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #3 -: 07 Април, 2020, 15:24:04 »
Добре,до къде съм,имаше объкана лампа,на мястото на PCF82 беше сложена някаква руска много по голяма приличаща на 6и1п ....нищо чуно че не ставаше нищо...дори нямаше подгряване... След поставяне на правилната,от стъпалата все още нямаше признаци на живот затова ги оставям напълно... Но има нещо по добре,сега като вкарах композитен сигнал и настрих малко четотата на редовете се показа картина,много нестабилна,със геометрични изкривявания и много бледа,но я има  :drinks: Напрежението на анода се повдигна на 2,9 без да му подавам нищо,но  все още е ниско,по схема пише че трябва да е 3,5,но това вече е заради слабият ми сигнал...От тук на къде?Как мога да модулирам подходящ сигнал като за там?Инъче за ключа рабзрах,за спира винаги когато реда започва и да включва когато се връща обратно за да се избегне шумът от ахранването,но какво ше е това нещо??
Макар че както казах напрежението е леко по ниско,но не мога да го увелича,като се опитам да подам друго това се занулява и не мога...
« Последна редакция: 07 Април, 2020, 15:53:29 от kortex »

Активен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: т-в Пирин
« Отговор #4 -: 07 Април, 2020, 16:19:19 »
Трудна работа без осцилоскоп...
Имаш ли представа видеосигналът от изхода на видеото с каква амплитуда е? По осцилограмите на схемата на изхода на видеодетектора има около 2В амплитуда, би трябвало и видеото да дава долу-горе толкова. На какъв анод мериш 2,9В? Да не би да е катода на видеоусилвателя? На анода трябва да има 150-200В. Къде точно подаваш видеосигнала, свързваш ли масите на видеото и телевизора?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #5 -: 07 Април, 2020, 16:40:57 »
Да,какво пиша само...Катода е 2,5,анода 170-180 ,така е какво и аз се обърках...Сигнала го подавам на пъва решетка,а заземяването не го свързвам заради фазата на шасито.Като завътя щепсела и шасито си става нула,ама ако искам винаги да го ползвам със единият край към шаси?Трябва да го изолирам по някакъв начин даже и да излезе фаза на шаси...Със диод или  пак кондензатор?Сега като се замисля шасито е офазено ,но след изправителя,така че ще стане с кондензатор,ако беше преди него тогава с диод,сега се усетих ...
« Последна редакция: 07 Април, 2020, 17:02:00 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #6 -: 07 Април, 2020, 17:02:54 »
Сега пробвах да свържа и масата,същият резултат,много нестабилна и много бледа картина.Казахте ми още за операта че сигнала се подава на първа решетка,не е ли там?
« Последна редакция: 07 Април, 2020, 17:10:40 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #7 -: 07 Април, 2020, 17:14:52 »
На анода имам 300 волта... Как е възможно? Защо после не била в режим...А първоначално си беше добре..
« Последна редакция: 07 Април, 2020, 17:25:23 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #8 -: 07 Април, 2020, 19:49:03 »
Ще опитам пак да подам отрицателно напрежение със сигнала,но със точно 5 волта не става,преди време бях направил една схемичка с потенциометър ,който регулира от 2 до 15 волта,трябва да я изровя с нея ще е най лесно просто трябва да се настрои на подходящото напрежение.Високите напрежения паднаха,при това доста,оказаха се лтудени спойки и спуквания под цокъла на лампата,нещо нормално за този тип телевизори ... Ще пиша за резутат.

Активен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: т-в Пирин
« Отговор #9 -: 07 Април, 2020, 23:55:56 »
Не можеш да изолираш шасито нито с диод, нито с кондензатор. Можеш да го изолираш с трансформатор. Трябва ти достатъчно мощен (примерно 300 Вата) трансформатор 1:1, през който да захраниш целия телевизор.
Дали можеш да измериш някое напрежение, ако използваш само единия кабел на волтметъра? Колкото е възможно това, толкова е възможно и да подадеш сигнал само с един кабел... Сигналният кабел има сърцевина и оплетка. Оплетката трябва да свържеш към шасито на телевизора, а жилото ще подаде сигнала спрямо шасито. Не трябва да го подаваш на първата решетка, а на самия анод на диода на видеодетектора.
Има и по-добър начин, при който ще се запази постояннотоковата съставна на сигнала от видеото. Може да свържеш оплетката на кабела директно към отрицателното преднапрежение. В този случай трябва това преднапрежение да е добре филтрирано с електролитен кондензатор към маса. Тогава жилото трябва да се свърже директно към анода на детектора, без кондензатор.

При неразвързаните от мрежата телевизори не е правилно по принцип да се подават или взимат от тях сигнали, точно защото шасито може да се окаже под напрежение спрямо замя. Такива телевизори нямат никакви входове и изходи освен антенния вход, който лесно се развързва с малки разделителни кондензатори. Това е възможно, защото сигналът от антената е високочестотен - кондензаторите имат малък импеданс за сигнала и едновременно с това - голям за мрежовото напрежение. Това не значи че не можеш да подадеш директно видеосигнал. Може, но шасито на видеото ще стане също неразвързано от мрежата, а то не е изолирано и от него може да те хване ток. Трябва да се пазиш и от шасито на видеото както от шасито на телевизора... Освен това, ако видеото е свързано към други устройства или антена, те също може да се окажат под напрежение! Ако включваш телевизора така, че на шасито му да излезе нула, опасността е почти никаква, но трябва да внимаваш всеки път! Изобщо, допустимо е за проба или сервизни цели, но не е допустимо да работи така в нормалния живот!!!
« Последна редакция: 08 Април, 2020, 00:12:07 от NHB »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #10 -: 08 Април, 2020, 11:13:01 »
Имам такъв траф но наистина не е толкова лесно колкото мислех...Ще се поровя малко със стъпалата,за сега това се вижда като по лесен вариант...На пирина фината настройка е с потенциометър,може и да не дава добър котакт и това да е целия проблем ... Вкарвайки сигнала през антенния вход не получавам никаква активност,поне видях че проблема ми е преди детектора,а след него работи...Така че проблем могат да са или стъпалата или ПТКто.Нямам с какво да проверя нито едно от тях...Имам работеща опера 3 ,мога ли както ПТКто си е свързано в операта да подам сигнал на антенния вход  а само изходният сигнал от ПТК да го свържа с пирина?Ще стане ли така или трябва да го махам от операта и да го слагам тук?Така ще видя  дали детекторите работят,но не знам дали ще стане така...Макар че сега като се замисля  АРУ е свързано със ПТКто така че може и да не стане,но все пак би трябвало да покаже поне някаква активност?Това само ако проблема не е в стъпалата.
« Последна редакция: 08 Април, 2020, 11:18:34 от kortex »

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: т-в Пирин
« Отговор #11 -: 08 Април, 2020, 11:30:53 »
Пирин и Опера работят на различни междинни честоти на изображението, и ако подадеш сигнал от изправно  ПТК на Опера към изправно МЧУ на Пирин, ще се получи някакво изображение, но няма да е качествено, може би несинхронизирано и изкривено, но може да ти подскаже къде е проблемът.

Активен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: т-в Пирин
« Отговор #12 -: 08 Април, 2020, 13:11:17 »
Опера 1 и 2 са на ниска междинна честота, а Опера 3 е на нормална, точно както на Пирин. Можеш да подадеш от едното шаси на другото, но отново шаситата трябва да са свързани заедно - най-добре е да ги захраниш през един и същ кабел. АРУ за ПТК действа със задръжка - първо АРУ опитва да регулира лампите в МЧУ и ако все пак сигналът е много силен, тогава чак регулира в ПТК. Та няма проблем с АРУ.
Обещах да ти търся пробен тунер, но  не ми се отдава засега да получа достъп до мазето, в което се надявам да го намеря. В това жилище след нас живяха голямата ми дъщеря с приятеля си, попиляха всичко, сега съседите ме гледат лошо... 

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #13 -: 12 Април, 2020, 16:09:09 »
Добре тогава сега ще пробвам,поне ще разбера къде е проблема...Като гледам само колко са натъпкани нещата във ПТК наистина не ми се иска да се ровя там...Открих и проблем във една от бубинките на стъпалата в телевизора,тръгнах да ги отварям да видя какво става вътре не знам защо но това се оказа полезно.Нали знаете как вътре има няолко намотки?И са свързани заедно не с терминалите отдолу а просто във въздуха... Е една от връзките не беше запоена и се беше окислила,съответно не правеше контакт.Почистих свръзката и ги спойнах но нямаше никакъв ефект,поне това  няма да прави проблем в бъдеще...Също измерих всички поне да видя да няма прекъсване някъде но всички се оказаха здрави.
« Последна редакция: 12 Април, 2020, 16:18:18 от kortex »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: т-в Пирин
« Отговор #14 -: 12 Април, 2020, 18:33:58 »
Пробвах  не стана. Вързах двете шасита заедно,използвах екарниран кабел обвивката на която също беше към земя...Видя се нещо като шум,но много много малък няколко точици... Явно проблема е в стъпалата .Понеже на някои металните корпуси липсват възможно и е някой да се е човъркал вътре и да се е опитвал да ги върти?Това положение без никаква активност може ли да стане ако са много разстроени?Понеже гледам едната сърцевина е толкова навита че се подава отдолу под платката и се държи на много малко - не ми изглежда заводско...А много не ми се иска да ги пипам защото може и да не са пипани...От тук на къде?Мога да запиша колко оборота съм ги въртял и после да си ги върна обратно ако не стане но... Какво ще кажете? Какво да правя?Понеже нямам и апаратура...Само всичкометър и то от простите...Междо другото смених  и селена, старият правеше 150 волта Б+ ...Ще почна да меря напреженията около лампите да видя какво става там.
« Последна редакция: 12 Април, 2020, 18:44:24 от kortex »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |