| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 116353 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #675 -: 31 Октомври, 2022, 21:13:09 »
Здравейте на всички! Наскоро се сдобих с така мечтаната радиоточка тип ВА 3-2Д! Не мислех, че е такъв голям сандък, съдейки по снимките, и искам да я покажа тук в размисли, как тази радиоточка, освен за красота, да ми служи като пълноценно озвучително тяло, преди година имахме сигнал за радиоточка, но вече няма, вързах говорителя на един усилвател да я чуя как работи, и надмина доста очакванията ми като звучене, доста добре е направена. Поздрави! :)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: За радиоточките...
« Отговор #676 -: 01 Ноември, 2022, 20:43:21 »
Е аз пък имах един михайловградски касетофон КОМ, чиято основна характеристига беше че не работеше...


Ооо за тия прословути касетофони КОМ да допълня ... И сменям 53 000 електролитни кондензатора вътре , за да разбера че въпреки това нещо не е като хората ... Та установих че усилвателя на десния канал е изгорял ... Та след смяната видях че и интеграла на предусивлателя   е изгорял ... И след една седмица тестове  , тестове , най после усилвателя тръгна ... Иии , видях че скоростта на моторчето на механизма силно се влияе от силата на звука :D  (като усиля и забавя)  Иии , след борба и с това ... Накрая електромоторчето изгоря ... Докато си работеше ... И да , това ми е преживяването с КОМ ...   :D   Имам чувството че пилотната лампичка е единственото нещо , което работи като хората на тая прецизна техника ...

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #677 -: 02 Ноември, 2022, 18:07:43 »
Здравейте на всички! Наскоро се сдобих с така мечтаната радиоточка тип ВА 3-2Д! Не мислех, че е такъв голям сандък, съдейки по снимките, и искам да я покажа тук в размисли, как тази радиоточка, освен за красота, да ми служи като пълноценно озвучително тяло, преди година имахме сигнал за радиоточка, но вече няма, вързах говорителя на един усилвател да я чуя как работи, и надмина доста очакванията ми като звучене, доста добре е направена. Поздрави! :)
най-лесното, кето можеш да направиш е да елиминираш трафчето. Ама трябва да внимаваш с усилването, че говорителят е май 3 ватов. Също така, може да уплътниш кутията с болкит например ако има нужда.
Друго, което можеш да направиш е да поекспериментираш с добавянето/ махането на вата в обема.  Може и дунапрен.
Може ли снимки отвътре?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #678 -: 03 Ноември, 2022, 07:40:16 »
Тук има по подробна информация за въпросната радиоточка
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=13731.msg98680#msg98680
https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/va_1_2d_3_02_d.html

Неактивен Mitaka_retro

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 47
Re: За радиоточките...
« Отговор #679 -: 04 Ноември, 2022, 19:53:49 »
най-лесното, кето можеш да направиш е да елиминираш трафчето. Ама трябва да внимаваш с усилването, че говорителят е май 3 ватов. Също така, може да уплътниш кутията с болкит например ако има нужда.
Друго, което можеш да направиш е да поекспериментираш с добавянето/ махането на вата в обема.  Може и дунапрен.
Може ли снимки отвътре?

Благодаря за съветите, говорителя е ВЕ1523А 4 вата 4 ома, пробвах го на TDA 2003 който мисля че удачен в случая, поне за тестове, реших да бъде с bluetooth приемник крит вътре със усилвателя и захранването, на мястото на галетата планирам да сложа потенциометър с ключ от типа на веф и врътката на радиоточката, така нищо няма да бъде изменено по вида, но със сигурност ще я лакирам с хубав лак. Поздрави! ;)
Снимка вътре:

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #680 -: 07 Ноември, 2022, 12:45:48 »
Точно така и аз си я представям модернизацията. Още нещо се сетих - може да добавиш ВЧ за честотите над 8-10кХц - например 2ГД-36, който мисля че може да се сложи пред основния говорител и ще подобри ВЧ. При това без да се променя нищо по радиоточката.
@bobimw - благодаря за линковете. Долколкото разбирам вата/дунапрен оригинално няма, значи задължително трябва да се сложи - ще подобри звука определено.
ПП: замислих се за блутуута - може ли да се направят стерео колонки - т.е. връзваш със смартфона към едната, да речем лявата. Тя от своя страна се свързва с дясната, като ѝ предава десния канал, а левият възрпоизвежда. Дали би работила такава конфигурация?
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен apm

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
Re: За радиоточките...
« Отговор #681 -: 13 Ноември, 2022, 10:10:49 »
вероятно може да стане с още 2 блуутуута  :writer:

От "Нискочестотни усилватели 1961 Г.Ковачев" и от сп."РТЕ":
https://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/tuu_100.html
много интересни (и някои спорни според мен) решения има в тези схеми  :blush:


« Последна редакция: 13 Ноември, 2022, 10:18:43 от apm »

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #682 -: 18 Декември, 2022, 18:00:15 »
Ако стои като паметник, да изпращам координати за получаване и го изпращай! Ако е работещ, не го пипай!
В Плевен няма как абонатен трансформатор да е паметник докато не функционира радиовъзела в града.

Ето още един трансформатор с метален кожух

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: За радиоточките...
« Отговор #683 -: 28 Май, 2023, 11:40:33 »
Сега ще ви споделя една история със щастлив край.

Един приятел се оплака,че на село преди 10 години си е направил един битов кът,който представлява навес и там е сложил две дървени тонколони от някаква стерео уредба които са се съсипали от атмосферните условия за две години.Аз му споделих,че високоговорителите се произвеждат за "нормални"климатични условия а и самата кутия не е импрегнирана да поема влагата и затова се е съсипало всичко.От влажното есенно време мембраните са деформирали и потънали навътре с което високоговорителя вече не свири качествено и е съпроводено със стържене.Споделих му че по принцип озвучителни тела които са предназначени за домашно ползване няма да издържат на външно използване.Казах му да потърси из интернет тонколони които са за външно озвучаване.Той каза добре и до там.

Мина повече от година и ми звъни и ми казва "Хей помниш ли на центъра в Монтана какви метални колони имаше дето са едни високи с 6 говорителя набарах две такива от вторични ще вършат ли работа".Е тези колони са отлични тъй като са предназначени точно за външно озвучаване и самите високоговорители са специално обработени мембрани които са атмосфероустойчиви.Някой преди това по зверски начин е изкормил трансформаторите като е сякал  болтовете със секач но в случая не са необходими трансформатори.Тъй като високоговорителите са 20 вата и са свързани смесено общия им импеданс се получава 6 ома и мощността им се получава 40 вата.Така са спасени две тонколони от скрап и самия собственик е доволен че имат предостатъчно мощност и най- вече устойчиви на влага и няма нужда есенно време да ги прибира.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #684 -: 17 Юни, 2023, 15:00:06 »
Оказа се че има един много голям любител на радиоточки от град Русе.Днес по БНР имаше интервю с него който сподели страстта му към този вид техника.Успях да запиша това интервю и ви го предлагам да го чуете и Вие.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #685 -: 17 Юни, 2023, 18:58:57 »
Горкото момче :) нищо не разбира, но е мераклия! :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: За радиоточките...
« Отговор #686 -: 17 Юни, 2023, 23:11:05 »
На това му се казва НИВО!...това предаване сигурно е записано и после излъчено - толкова му е багажа и на този редактор, който го е пуснал.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
За радиоточките...
« Отговор #687 -: 17 Октомври, 2023, 09:26:36 »
Здравейте на всички! Отдавна не съм писал във форума, тъй като си бях забравил името и паролата. Намерих една интересна тема в друг форум касаеща радиоточките и реших да я споделя:

https://hardwarebg.com/forum/showthread.php/304589-%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BA%D0%B0-%D0%B2-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-2022-%D1%82%D0%B0

Приятно четене!

Неактивен dilyan

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 19
  • Населено място: Велико Търново
Re: За радиоточките...
« Отговор #688 -: 20 Октомври, 2023, 21:40:37 »
Имам регистрация там, но не влизам много често. Изпуснал съм темата.  :D Иначе в  олх и базара от време на време излизат обяви за продажба на някоя РУУ, даже има и за продажба на една ЕМС 1000, 200 ватов вариант, ама искат 370 лв. Иначе запазена.
https://www.olx.bg/d/ad/resprom-ems-1000-CID632-ID9icUP.html
Интересен лентов кабел има. Преправян е. А тези конектори вече никъде не се срещат. Аз се чудя, как да го преработя. ЕЛКА 55 има същия за свързване на клавиатурата с одновната платка. Ама из нета никъде ги няма.  :(

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
За радиоточките...
« Отговор #689 -: 22 Октомври, 2023, 08:27:45 »
кои конектори имате предвид?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |