| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Преправяне на пишеща машина  (Прочетена 6727 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BLADE

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Преправяне на пишеща машина
« -: 26 Март, 2013, 23:22:22 »
Здравейте, каня се да купя пишеща машина и се чудя има ли начин разположението на клавишите да се промени на Bulgarian Photenetic? От години ползвам това разположение и няма как тепърва да се уча. Благодаря предварително.

Неактивен Кирил

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Добрич
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #1 -: 26 Март, 2013, 23:42:12 »
Интересно ми е за какво ще я използваш?

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #2 -: 27 Март, 2013, 10:07:52 »
На последния въпрос мисля, че и аз мога да отговоря - за писане  :)

А на въпроса на BLADE - да, възможно е да се смени подредбата на шрифта на машината, но е доста пипкава работа. Правил съм го веднъж. Буквите са запоени за буквените лостове и могат да се демонтират и монтират повторно с поялник. Но това е тънка работа, защото след операцията трябва да са пак на едно ниво, за да е равен шрифтът. По сложен е въпросът с промяната на подредбата на клавиатурата, защото пласмасовите клавиши не се свалят лесно от кавишните лостове. Но тъй като няма фабрично произведени пишещи машини с фонетична кирилица, единствената възможна стратегия е да се вземат две български машини Марица (могат да се купят много евтино) - едната с клавиатура на латиница, а другата - на кирилица, и кирилските букви от едната да се монтират на буквените лостове на другата съобразно нейната латинска клавиатурна подредба. При което лостовете с препинателни знаци, цифри и други символи си остават, без да се местят. Както казах, работата е малко пипкава, но това е единственият начин да се сдобиеш с пишеща машина с българска фонетична кирилска клавиатурна подредба. При това твоята машина ще бъде единствената в света с такава подредба  :drinks:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #3 -: 27 Март, 2013, 11:02:00 »
Няма ли да е по-лесно да свикнеш с подредбата по БДС?
С лявата ръка пишеш гласните букви, с дясната - съгласните   :good: (е, с малко изключения)

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #4 -: 27 Март, 2013, 11:03:52 »
Аз на компютър още от началото съм си свикнал да пиша по БДС и ми е много лесно и еднакво лесно като пиша и на англиийски.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #5 -: 28 Март, 2013, 21:38:33 »
Според мен, зависи от машината. Може да се намери евтина електронна пишеща машина, която с известно модифициране да се подкара с фонетична клавишна подредба.
По друг начин (труден) стои въпроса за механична пишеща машина.
Текстът обаче, на някоя архивна машина може да се докара с някои по - качествен лазерен принтер.
Възможностите са много. Според мен, най-евтиният вариант е, да се свикне с клавишната подредба на обикновената пишеща машина.  :)
Омраз!

Неактивен Vladislav

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 94
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #6 -: 28 Март, 2013, 23:30:35 »
Така е. Ако човекът иска да пише на механична пишеща машина (има такива хора), най-лесно е да си вземе една и да се научи да ползва клавиатурата по БДС. Научаването не е трудно и е шанс собственикът да се научи да ползва десетопръстната система. Трябва да кажа, че това е извънредно ефективен начин на писане (аз мога да напиша 50 страници за 1 ден с такава клавиатура, само че на компютър). Причината е, че българската клавиатурна подредба е създадена (още през  1907 г.) специално с цел улеснено писане, като за целта са използвани статистически таблици за честотата на отделните звуци в речта и най-често използваните букви са сложени на най-лесния за ползване втори ред на клавиатурата. Освен това гласните са вляво, а съгласните вдясно, което създава много приятен ритъм на писане, характеризиращ се през повечето време с редуване на двете ръце. От друга страна английската клавиатурна подредба е много неудобна и нерационална, защото е произволно нахвърляна. Ако трябва да уточним, не е съвсем произволна - и там са използвани статистически таблици (през 1873 г.), но целта е била не лесното писане, а избягване заклещването на буквените лостчета, като буквите, които често са съседни в думите, са сложени на далечни краища на клавиатурата. Въпреки това тази неудобна клавиатура се налага заради своето първенство не само в САЩ, но и в доста други държави, и вече 140 години се използва в почти всички европейски, американски, африкански и пр. държави в различни варианти. Мисля, че само в Белгия имат различна клавиатура, подобна на нашата.

Малко се увлякох, но реших да сложа малко детайли по една малко позната тема. Още нещо, сетих, че всъщност има и пишещи машини с фонетична клавиатура, направена специално за български език - произвеждани са от фирмата Хамънд.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Преправяне на пишеща машина
« Отговор #7 -: 29 Март, 2013, 21:16:13 »
Аз пък на компота винаги съм писал на БДС и така съм си свикнал. На английски пиша по-трудно, а фонетичната - АБСУРД! Но хора разни, ето че някои са толкова свикнали на латиница че вече не си знаят името. Не мога само да си обясня защо това се е случило? Защо болшинството от хората са свикнали да пишат на фонетична, вероятно от времето когато са чатили като луди в Мирк-ата и други подобни чатове където не е имало кирилица, и са привикнали... не знам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |