| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Мрежово захранване за акумулаторна бормашина  (Прочетена 10227 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Известен проблем на акумулаторните бормашини е бързото-при ефтините- и малко  по-бавното скапване при марковите  на акумулаторната батерия. Купуването на нови батерии не е решение за всеки домашен маистор. Решение на проблема с приемлив компромис е изработване на мрежово захранване или използване на по-мощен автомобилен акумулатор. Възможно е ползване на компютърно захранване, но впредвид твърде голямата консумация при пускане и работата в режим накъсо при спиране на въртенето не всяко подобно може да понесе товара. Аз ползвам класически тип токоизправител с трасформатор за съответното напрежение и ток.Това означава отделна кутия и кабел до бормашината. По-елегантното решение по което не съм работил и не съм търсил до сега готови такива е импулсно захранване в кутията на акумулатора.Ако има колеги ,които са решили този проблем моля да споделят опита си, мисля че ще бъде от полза за много народ.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Преди около седмица един приятел дойде с една такава бормашина с компютърно захранване, беше изгоряло. Сложихме траф от ТВ "Юност" и 4 диода грец. Трафа от "Юноста" почти вляза в кутията на батерията  :) .

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Известен проблем на акумулаторните бормашини е бързото-при ефтините- и малко  по-бавното скапване при марковите  на акумулаторната батерия. Купуването на нови батерии не е решение за всеки домашен маистор. Решение на проблема с приемлив компромис е изработване на мрежово захранване или използване на по-мощен автомобилен акумулатор. Възможно е ползване на компютърно захранване, но впредвид твърде голямата консумация при пускане и работата в режим накъсо при спиране на въртенето не всяко подобно може да понесе товара. Аз ползвам класически тип токоизправител с трасформатор за съответното напрежение и ток.Това означава отделна кутия и кабел до бормашината. По-елегантното решение по което не съм работил и не съм търсил до сега готови такива е импулсно захранване в кутията на акумулатора.Ако има колеги ,които са решили този проблем моля да споделят опита си, мисля че ще бъде от полза за много народ.

Виж електронните трансформатори за лунички ако има такива със ток поне 10а.
Ако има такива си почти готов със малко доработка за изправянето.


Мога да ти пусна линк към човек който е правил такова нещо.
http://ra4nal.qrz.ru/shurup.shtml
На мен все не ми остава време.
Успех

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Ще си позволя да НЕ  се съглася с твърдението на автора на темата.
Акумулаторната бормашинка е ценна именно с автономната си работа. Може да я ползуваш там където не е удобно да размотаваш кабели, или където въобще няма електричество. На мен ми се е налагало...
За всички други скучай си имам винтоверт на ток...струваше като го купих около 90лв и съм доволен.
Та за мен е леко безмислено това начинание.
Иначе за идеята може.
А тези електронни транзсформатори както им казват, няма да свършат работа. Те работят само под определен минимален товар, т.е. няма да тръгне с тях винтоверта.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Друго което може да се направи е да се отвори внимателно батерията и да се заменят елементите със същите или подобни такива.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Някъде в продавалника имаше един пич от Пловдив, който рециклираше акумулатори. Не взима скъпо, но работи с качествени елементи. Ако потърсиш сигурно ще намериш негова обява някъде.

Това мисля е твоя човек.
« Последна редакция: 24 Юни, 2014, 09:24:44 от mano »

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
 :--- Обикновенно на по старите бормашини батерийте са NI CD и NI MG .От собствен опит ви казвам сдухват се бързо лично на моята мисля да ги сменя но все не остава време .Винаги се гледа да е литиево йонна да е повече ампер часа. И ако може да е същото напрежение или макс волт повече.  :master2
Бат Сашо :)

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3528
  • Населено място: Варна
Колко е дълъг живота на акумулаторите зависи от качеството им и главно от грижите на собственника им.Ако ги зареждаш когато се сетиш и ги оставяш да паднат под критичния минимум бързо ще се разрушат.Моята е от евтините,по 50-60 лв от Метро.Вече 5 години я ползвам и няма проблем с акумулаторите.Започна да трака лагера на патронника.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Аз лично ползвам, евтина такава, акумулаторни батерийки вече се предлагат на много места, та не ми е проблем смяната.
В общи линии разликата между марковите и немарковите, е броя на разрядно-заредните цикли, съответно и гимнастиката по смяната. (на мен лично ми е проблемът как да отворя най-незабележимо батерията която обикновено е лепена) Колкото до точкуването на елементите, мисля че колегата SOFIA-NETZ, го беше описал в стария форум и аз си го ползвам понякога.
Е, вече си имам и машинка за точкови заварки, та не ми се налага често.  ;)
Омраз!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Живота на акумолаторната батерия не е голям осабенно като се има предвид,че клетките са китайски!Обикновенно се скапва една две клетки.Може да се сменят с нови но те струват около 9 лева броя.Останалите "годни"клетки също не са цвете.Ако имаш съща или подобна скапана батерия можеш да избереш само годни клетки и да направиш една годна батерия.Правил съм тези номера защото съм в бранша.Една нова батерия без ддс струва от 45 до 53 лева в зависимост от модела на Спарки.Това е по каталога.Аз имам лично 5 винтоверта от различни марки и съм правил комбинация от елементите.Еднин от винтовертите който е изключително мощен на 12 волта купих за 5 лева от битака без батерия.Него съм направил на изправител с мощен траф и диоди от алтернатор 25 ампера.В момента на спиране винтоверта харчи 23 ампера.Имам амперметър на изправителя.На празен ход харчи 4.5 ампера.Вчера правих диагностика на една батерия на Спарки 2 ач и установих,че за 8 месеца се скапва при положение ,че батериите са две в комплекта!Верно е,че при нас е производство и машините са много натоварени но тока който се извлича от батерията далече е по-голям от 1 десета от капацитета и затова живота не е голям.Най добри са кадмий нител за тягови батерии.Литеивите се използват в няколко модела,но щом машината е окомплектована с никел кадмий трябва да остане с такава батерия.Литеивойонните батерии които са за големи токове имат специално означение иначе се подуват и гърмят.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Днес прегледах отговорите по темата и изказвам благодарности на всички взели отношение по въпроса . Специалните ми поздрави са за колегата ONZI, това което ми посочи той е решение на проблема на сто процента. Друго мнение ,което приемам безрезервно е това на колегата  А. Симеонов за качеството на батериите и безсмисленноста да се менят клетки. Всъщност аз търсех абсолютно точно определено решение и то както казах се намира в линка на колегата ONZI. На господина с никнейм pansim се осмелявам да препоръчам да продължи да си купува нови машини щом личния му бюджет го позволява ,аз колекционирам стари радиоапарати , не китайски електроинструменти, носещи различни наименования. И мисля не само аз - във форум "Направи сам" ,а и в други български с подобни тематики  има същите дискусии. В руските форуми са още повече , при това не става въпрос за свестяване на Райдери, а Бош, Скил и други подобни, които според мен си заслужават усилията.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Колега, точно защото личния ми бюждет НЕ позволява  експерименти, си купих нова машина с две годишна гаранция.
За да работя и да съм сигурен.
Сега по темата - схемата на руснака предложена от колегата ONZI е добра, с една уговорка.
НЯМА никаква защита по ток. Какво ще се случи, ако напънеш здраво и спре двигателя на винтоверта? Имал съм такива случки с акумулаторния...тока нараства рязко и може да достигне над 30А. При това положение, е най-вероятно заминаването на МОСФЕТ-тите във вечните силициеви полета :)

Само като предложение - обратноход с ТОП256 например...или ТОП250...със защита по ток и стабилизация на изходното напрежение
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |