| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем със защита на гараж.  (Прочетена 2617 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
Проблем със защита на гараж.
« -: 29 Ноември, 2021, 20:38:17 »
 Търсих подобна тема във форума,но не открих.Проблема ми е следният:Гаража и прозорец от апартамента ми,имат пряка видимост,с разстояние около 60 метра.Реших да ползвам безжична връзка за сигнализация.Най напред монтирах система от китайски звънец.Получи се отлична връзка,но се получиха лъжливи задействания от съседни звънци.
  Реших да го сменя,с предавател и приемник от детски радиоуправляеми модели.Оказа се че те действат на максимално разстояние около 10 метра.Може ли сигнала да се усили,за да покрие това разстояние,и какви са начините.А ако някой форумец има по интересни предложения,с интерес ще ги очаквам.Благодаря предварително.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #1 -: 29 Ноември, 2021, 22:22:58 »
https://vikiwat.com/ednokanalen-modul-za-distancionno-upravlenie.html
Дистанционното трябва да се захрани с 3 волта стабилизирано и бутон да се замени със сух контакт.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #2 -: 30 Ноември, 2021, 08:58:05 »
  Здравейте!
 Молбата ми беше,ако някой може да даде идея,или някаква схема,с която да променя наличните ми устройства,за да избегна недостатъците им.Например,как да увелича обсега на приемника,с антенен усилвател,или някакви други изменения.Както казват руснаците:сделать своими руками.
 

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #3 -: 30 Ноември, 2021, 09:14:03 »
Ако имате опит с радиочестотни устройства и разполагате с подходящата за целта измервателна техника, нямаше да се налага да искате схема. Не искам да Ви отказвам да еспериментирате, но всяка ВЧ работа изисква определено ниво на опит и наличен инструментариум.
Дистанционните за количките също могат да бъдат сработени лъжливо, а предложеното устройство е със скачащ код и намалява шансовете за подобни ситуации практически почти до нула. Все пак е охранно приложението, не бива да се подхожда с "каквото ми падне, само да цъка".
Ако ве пак държите да пробвате, дайте повече информация за тези дистанционни за количките, снимки, схема, честоти. Не се съмнявам, че една по-подходяща антена би увеличила обхвата значително.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #4 -: 30 Ноември, 2021, 09:29:50 »
  Здравейте!
 Молбата ми беше,ако някой може да даде идея,или някаква схема,с която да променя наличните ми устройства,за да избегна недостатъците им.Например,как да увелича обсега на приемника,с антенен усилвател,или някакви други изменения.Както казват руснаците:сделать своими руками.
 

На каква честота е?

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #5 -: 30 Ноември, 2021, 10:30:04 »
Дойде ми една нестандартна идея. Ако китайските звънци вършат работа, може да се изполват два броя за защита от фалшиви сработвания. Датчикът трябва да задейства едновременно и двата предавателя, от изходите на приемниците се взема сигнал и се обработва да задейства ключов елемент. Двата ключови елемента в схема "И" задействат сигналното устройство. Двата звънеца се подбират в магазина, да не се задействат един от друг. Пак трябва да се поработи по електрониката, но се избягва работата с високочестотни устройства...

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #6 -: 30 Ноември, 2021, 12:09:07 »
На теория става. Обаче трябва да се провери че когато двата предавателя предават по едно и също време не си пречат по начин който не позволява на единия или и на двата приемника да се активират.

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #7 -: 30 Ноември, 2021, 12:20:06 »
 Нека да обясня по подробно.Сигнализацията ми е нужна за вратата на гаража,а не за колата.В гаража съм монтирал сигнализация със сирена,която се задейства при отваряне на вратата на гаража.Но аз искам,преди да се отвори вратата да получа сигнал,че някой иска да влезе.Вратата се заключва с катинар,и под него съм монтирал механичен бутон,така че при размърдване на катинара,да получа безжичен сигнал.Тъй като имам пряка видимост от около 60м.,китайският звънец ми върши отлична работа/обхвата му е 100м./с недостатъка че имам лъжливи задействания.Смених му кварцовете,с такива от китайски часовници,но ефекта беше нулев.Затова се насочих дистанционно от управляеми модели,но обхвата му 2.4GHz  е около 10м.Как да увелича обхвата? Аз съм от поколението лампови и транзисторни радиолюбители,задръстен от излишни за мен части.Бях дългогодишен участник във форума продавам,купувам,но поради новите правила,бях изолиран.Наложи се да изхвърля доста стари неща,може би нужни на някои за реставрации.
  Затова се обръщам към вас за помощ.Може да ми предложите и други безжични методи. Предлагам снимки.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #8 -: 30 Ноември, 2021, 12:37:52 »
След като имаш пряка видимост и работи на 10 метра, но не на 60, просто ти трябва насочена антена на 2.4 GHz. Като най-евтино решение ти предлагам да си направиш Кантена от най-простия тип без електроника.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #9 -: 30 Ноември, 2021, 12:39:43 »
На теория става. Обаче трябва да се провери че когато двата предавателя предават по едно и също време не си пречат по начин който не позволява на единия или и на двата приемника да се активират.

Така е, но такава проверка може да се направи лесно. Все ще е по-просто, отколкото да правим усилвател в гигахерцовия обхват...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #10 -: 30 Ноември, 2021, 12:56:26 »
Този предавател е за 27, 40 или 49МХц, не на 2.4ГХц. Отпойте "жицата", която се използва за антена и я заменете с дълга телескопична. Имате ли как да измерите честотата точно?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #11 -: 30 Ноември, 2021, 13:11:05 »

 Прав сте,грешката е моя,предавателя и приемника са на 27МХц.Ще опитам с телескопична антена.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 220
  • Населено място: София
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #12 -: 30 Ноември, 2021, 17:55:26 »
След като сте стар любител (или професионалист) в електрониката, може да се пробва просто кодиране на сигнала на звънците, които покриват разстоянието. Между бутона и звънеца да се постави елементарно кодиращо устройство, например два-три импулса, вместо един. На приемата страна също толкова просто декодиране. Има и друга възможност - мужду бутона и предавателчето се включва нискочестотен генератор, а в приемната страна прост LC (може и RC) филтър за отсянаве на лъжливите сигнали. Ако имате стар телефон с безжична слушалка, може да използвате неговите приемопредаватели, в които има двутонално кодиране, и понеже вече (почти) никой не ги ползва, няма опасност да се обърка от лъжлив сигнал.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #13 -: 30 Ноември, 2021, 18:45:58 »
Видях го това кодиращо устройство в списание "Радио и Телевизия" То размества импулсите! Декодера ги връща в обратен ред!
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен blago43

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: Хасково
Re: Проблем със защита на гараж.
« Отговор #14 -: 30 Ноември, 2021, 19:11:41 »
Благодаря на всички за предложенията,ще експериментирам по тях.С кодирането на сигнала на звънеца разбрах,но ми е мътно с изолирането на звънчевия сигнал с RC филтър.Ако ми помогнете и със схема на такъв ще съм благодарен.Към последния колега имам молба,ако може да открие в кой брой или година е поместена схемата с кодиране и декодиране на сигнала.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |