| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Telefunken Super 656 WLK  (Прочетена 571 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Кристина Захариева

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Telefunken Super 656 WLK
« -: 03 Март, 2024, 16:52:33 »
Здравейте,
няма как да не се похваля с този прекрасен Телефункен от 1934. Проблемът е, че като го отворих, екраниращото покритие на лампите падна на едри люспи. Също така не виждам къде е оригиналното захранване, което би трябвало да е на капака отзад. Много се надявам някой от София да се съгласи да го прегледа и да го пусне в действие.
Кутията е много запазена, може само да се шлайфа леко и да се лакира. Но това е несъществено. Някой пробвал ли е да чисти плата с нещо?
И това всъщност е финалът на вълшебния ми таван.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #1 -: 03 Март, 2024, 17:34:53 »
Запазете го така!Не го реставрирайте!Това радио пази спомена за Вашите близки,напоено е с техните гласове.А те са прекарали много хубави мигове покрай него.Знаете ,че на средни вълни,почти няма излъчване,така ,че моля,не му нанасяйте никакви ремонти и освежавания.Запазете го така,то си има достатъчно аристократичен вид.Поздрав от гр.Шумен!При Вас другото уникално е ,че това са наследени антики от Вашите предшественици.Нашите са събирани по всякакви начини от всякъде.Аз не познавам техните собственици и те нямат история за мен.Сега ще разгледам и другите ви уникати.Но не ги пипайте и не се доверявайте на случайници.Евентуално ако толкова искате да свирнат ,ние щи Ви кажем към кого да се обърнете.

Неактивен Кристина Захариева

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #2 -: 03 Март, 2024, 17:41:38 »
Благодаря, chav-chav! Това, което сте написали е толкова хубаво, че ми се напълниха очите.
Бъдете здрав!
« Последна редакция: 03 Март, 2024, 17:48:16 от Кристина Захариева »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #3 -: 03 Март, 2024, 17:43:57 »
Относно захранването, трябва да има на задния капак едно щекерче което влиза в двата извода. Прикрепено е към капака заедно с кабела, но явно е изпаднало, ето вижте как изглежда тук на третата снимка:
https://www.radiomuseum.org/r/telefunken_deutschland_656wlk.html
Може някой колега от форума да го има. Но и аз ще кажа, не го ремонтирайте, нищо не му правете на радиото, оставете го така.

Неактивен Кристина Захариева

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #4 -: 03 Март, 2024, 17:47:44 »
Благодаря, Валери, ще ви послушам!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #5 -: 09 Март, 2024, 18:51:07 »
Поздравления и от мен за прекрасното радио.
Подкрепям предложението на колегата chav_chav.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #6 -: 09 Март, 2024, 21:02:44 »
Здравейте,
това е радио, което си струва да се реставрира. Крайното стъпало е със 5 Вата синус и има много добър звук. Разбира се, ако изправителната лампа RGN2004, която е изключително рядка, е наред. Крайната RES964 се намира също трудно, но за нея има повече решения.
Радиото, което слушам всекидневно е подобен модел Telefunken 644WL, което разбира се беше в много по-трагично състояние. Така че ремонт си струва, но всеки има право на собствено мнение.:)
176219-0
« Последна редакция: 09 Март, 2024, 21:12:29 от navi »
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #7 -: 10 Март, 2024, 09:25:34 »
Здравейте,
това е радио, което си струва да се реставрира. Крайното стъпало е със 5 Вата синус и има много добър звук.
За първоначалното пускане през лампа и смяна на захранващия кабел на Кристина ще е нужен познат електротехник, като посредник с форума. Ако радиото проработи, с трансмитер за средни вълни, може да се включи към GSM с FM и MP3 или модул с блутут.

Трябва да се внимава с "майстори" от Интернет, защото може да се появи някой Филип от Филиповци и да започне втори сезон на сериала.  :) 

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #8 -: 10 Март, 2024, 22:42:54 »
 При мен имаше няколко опита да пера плата на радиата и всички завършиха печално-платът като правило се свива с няколко сантиметра или направо се разпада. Една от най - големите трудности при реставрацията е намиране на подходящ плат. Не знам дали споменах, имам същия Телефункен с бакелитова кутия. Неговия плат беше излинял и разкъсан и след 10 дневно обикаляне магазините за платове, намерих нещо много добро и съвсем близко до оригинала. Магазинчето беше до Музикалния театър, но сега там продават дюнер.

Неактивен Кристина Захариева

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #9 -: 14 Март, 2024, 13:11:44 »
Здравейте,
това е радио, което си струва да се реставрира. Крайното стъпало е със 5 Вата синус и има много добър звук. Разбира се, ако изправителната лампа RGN2004, която е изключително рядка, е наред. Крайната RES964 се намира също трудно, но за нея има повече решения.
Радиото, което слушам всекидневно е подобен модел Telefunken 644WL, което разбира се беше в много по-трагично състояние. Така че ремонт си струва, но всеки има право на собствено мнение.:)
(Връзка към прикаченият файл)
Здравейте, Иван,
Радиото изглежда перфектно. Има ли реставрация по кутията и каква? Как слушате на УКВ?

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #10 -: 14 Март, 2024, 17:24:56 »
Здравейте, Кристина,
И благодаря за интереса.
...всъщност не беше радио. Трябваше ми спешно една добра RES964 - та един приятел ми писа, че ще ми я прати заедно въс шасито от което е свалена.176329-0
И понеже шасито беше в полуперфектно състояние, реших да го ремонтирам.
Апетита идва с яденето, започнах да търся кутия - намерих я в Белгия.
176331-1
Не беше лоша но нямаше плат, високоговорител и задна стена. Измих я, свалих остатъците от стария лак и я обработих със шеллак.
176333-2
Стана по-добра. Вече не помня откъде и как,но я снабдих с плат и високоговорител. И понеже радиото запя силно и без брум реших да го направя за всекидневна употреба. За щастие това беше успешно с минимална преработка на шалтера за вълните, която е документирана и лесно обратима.
Реших да се откажа от УКВ в полза на Интернет радио, защото така мога да приемам станциите, които желая и с добро качество.
Така че събрах едно ESP32 - интернетрадио.
176335-3
Което монтирах на свободно място.
176337-4
И сега ми е радиото за всекидневно ползуване.
Та така, Кристина, понякога си струва, не е чак толкова голямо постижение, иска само време.
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен Кристина Захариева

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: София
Re: Telefunken Super 656 WLK
« Отговор #11 -: 14 Март, 2024, 17:32:25 »
Перфектна работа! Респект!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
15 Отговора
4118 Прегледи
Последна публикация 16 Април, 2017, 16:12:18
от danchobg123
2 Отговора
1119 Прегледи
Последна публикация 26 Септември, 2016, 19:11:05
от e-sea
4 Отговора
2950 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 20:01:05
от wladoo
2 Отговора
945 Прегледи
Последна публикация 07 Юли, 2017, 15:41:13
от nikp
42 Отговора
4434 Прегледи
Последна публикация 16 Юни, 2023, 15:16:28
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |