| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция лампи с нажежаема жичка, стари осветителни тела.  (Прочетена 13870 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Това е моята колекция от лампи с нажежаема жичка.
2000w,1000w,500w,300w и до тях една 60 ватова.
Имам и две тела инсустриални за тях по които има работа за да придобият вид. Имам и едно улично по което имам работа.
Търся си улично тип змийска глава от старите заоблени като лъжица без стъкло отпред.

Има ли колеги които се интересуват и събират такива неща?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Поздравления за прекрасната колекция :) И аз много харесвам всякакви лампи (не се ограничавам само до нажежаема, имам и други екзотики). Най-мощната ми нажежаема е Тунгсрам 5000 вата. Жичката ѝ е като дебел кламер :) Без „плавен“ старт няма шанс да не паднат бушоните.
https://www.vbox7.com/play:92e1f65c97
За съжаление на клипа няма как да се придобие впечатление за яркостта, само ще кажа че съм с 2 чифта тъмни очила :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
След като извадихте големите, за да има баланс, аз вадя една от малките. Това до нея не е боздуган а най-обикновена кибритена клечка.  :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Впечатляващо крушле :) евала! Имаш ли представа от какво е?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Имаше ги в някои от блоковете на ТКО (технически комплекс за оповестяване). В други блокове имаше и светодиоди, но вероятно тогава е било началото на употребата на светодиодите. Крушката е за 6,3 волта, но предполагам че я палеха на 5 волта, защото  цялата логика беше на ТТЛ интегрални схеми.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Поздравления за прекрасната колекция :) И аз много харесвам всякакви лампи (не се ограничавам само до нажежаема, имам и други екзотики). Най-мощната ми нажежаема е Тунгсрам 5000 вата. Жичката ѝ е като дебел кламер :) Без „плавен“ старт няма шанс да не паднат бушоните.
https://www.vbox7.com/play:92e1f65c97
За съжаление на клипа няма как да се придобие впечатление за яркостта, само ще кажа че съм с 2 чифта тъмни очила :).


5киловата и аз искам такава. Моята 2 кв е неработеща,  спукана е в цокъла,  иначе не е работеща.

Неактивен Private

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: София
На моето село лампите растат в двора :blum2: :

94986-0
94988-1
94990-2
94992-3
94994-4
-= All our life, we are beta testers =-

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Имам и две тела инсустриални за тях по които има работа за да придобият вид. Имам и едно улично по което имам работа.
Търся си улично тип змийска глава от старите заоблени като лъжица без стъкло отпред.

Има ли колеги които се интересуват и събират такива неща?
Естествено че има хора които имат колекция електрически лампи.Аз даже съм създал и тема за колекция електрически лампи https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=7436.0
За уличното тяло което търсиш това е най симпатичното осветително тяло произведено в нашата страна.Сега ще ти покажа и две снимки на по новото представителство на осветителните тела.

Неактивен Петър Томов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 174
  • Населено място: Варна
Ето и моята крушка от 300W, която намерих днес! Имам и една от по-новите, но е прибрана някъде, имам и една от 500W, но цокъла й трябва да се лепи!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Представям ви една особена крушка, на която се натъкнах вчера. Такива крушки се използваха в някои стари телефонни централи. По спомен бяха някъде по веригите на сигнално-повиквателните машинки.
На крушката пише: TOVOS 125 V - 15 W.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Реших да покажа интересни лампи и осветителни тела от моята сбирка. Всъщност сбирка няма в конкретния смисъл-лампите са в малка кутия, а осветителните тела се ползват от членовете на фамилията.Характерна черта е тяхната националност-унгарски са с изключение на една малка чешка лампа- най-вероятно от аспектомат "Панорама".Тя не е за 220 волта, а за 24в. Това което впечатлява при една от останалите лампи е нейния цокъл- локтален по тип макар само с 4 извода. Осветителните тела са с метални абажури и форма характерна за 50-те години и стойки с възможност за регулиране в няколко посоки.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Ето снимки на лампите:

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Много интересни колекции.
Ето и от мене 4 лампи с нажежаеми жички(от 1894 до 1905 година)...

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 401
  • Населено място: Стражица
Тея старите са хубави, както и настолните лампи...
Ако някой има такава улична "лъжица" от тея облите за даване..

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
...Ако някой има такава улична "лъжица" от тея облите за даване..
Наричаха ги "Змийски глави".

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |