| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Механичен калкулатор от миналия век  (Прочетена 1537 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Току-що попаднах на това видео показващо механичен калкулатор от миналия век. В България дали е имало такива?

https://www.youtube.com/watch?v=axtQvkSpoto
« Последна редакция: 12 Януари, 2022, 11:33:16 от Gabo »

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #1 -: 11 Януари, 2022, 21:52:09 »
...ами да - на педали. :D
То сигурно това е изобретението на Джон Атанасов? Без майтап!
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #2 -: 11 Януари, 2022, 22:36:59 »
Ами аз си спомням електро-механичните касови апарати  :D мисля бяха произведени в СССР. Имаше ги в почти всеки търговски обект. Не съм имал възможност да отворя подобна техника, със сигурност е с доста по-скромни възможности от калкулатора във видеото. Имаха една манивела от едната страна и можеха да работят без електрическо захранване.

А този пост:
Цитат
...ами да - на педали. :D
То сигурно това е изобретението на Джон Атанасов? Без майтап!


ще пропусна без коментар и ще го отдам на някакво извратено чувство за хумор. В линка по-долу има доста информация за Джон Атанасов, а също ще Ви препоръчам да прочетете и двата коментара под статията, много показателни са.... Приятна вечер на всички колеги  :drinks:

https://littlebg.com/jonh-atanasov-komputerniqt-genii/

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #3 -: 11 Януари, 2022, 23:18:17 »
В България, преди появата на електронните калкулатори, са използвани механични и електро-механични сметачни машини. Разказвали са ми за така наречените "фацитки" - механични машини марка "Фацит". Като малък съм виждал такава машина, но вече повредена и изоставена. По-късно са се ползвали доста механични сметачни машини, работещи с електромотор. Такива имаше много, зарязани по складовете на старите предприятия. Не си спомням каква марка бяха. Разглобявал съм такова нещо - много е сложно. Техник, който е поддържал сметачни и пишещи машини ми е разказвал, че са правили състезание с участието на електронни и електромеханични машини и често електромеханичните са побеждавали...

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 899
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #4 -: 12 Януари, 2022, 07:14:42 »
Ето така изглеждаха касовите апарати от моето детство.
https://www.sandacite.bg/%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8/
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #5 -: 12 Януари, 2022, 08:13:32 »
Ето така изглеждаха касовите апарати от моето детство.
https://www.sandacite.bg/%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8/

Тези и аз ги помня, но те май могат само да събират и евентуално да изваждат. А това от видеото си прави и четирите действия. Любопитството ми е дали сме имали такива аналози по предприятията за изчисления там. Споменатите Фацит най-вероятно са такива, но не нзмирам нищо за тхх.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel

Неактивен joro

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 148
  • Населено място: Пловдив
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #7 -: 12 Януари, 2022, 10:52:11 »
Имаше много електромеханични калкулатори ASCOTA 314  производство
 на GDR

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #8 -: 12 Януари, 2022, 22:40:41 »
През 1971 година постъпих в Строителния Техникум Христо Ботев - София. Специалност Геодезия, Фотография и Фотограметрия. Още в първи курс освен техническо чертане започнахме обучение със механична сметачна машина. Разбира се и с линийките, но не за това е думата. Елките дойдоха 1973.
Сметачните машини можеха корен на втора, трета, дигаха на квадрат и куб, разбира се умножение и деление. Можеха прости уравнения, числа на Фибоначи, синус, тангенс итн. Както е известно, геодезията работи изключително с логаритми - и те се решаваха на машинките.
Средата на 90те години исках да си взема една за спомен от техникума - някой ги беше вече направил на големи пари (дал ги за скрап).
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #9 -: 12 Януари, 2022, 23:41:14 »
Малко ме загуби в началото като каза че това е компютър . Реално повечето  електронни сметачни машини ползват същите принципи на изчисление като тези механичните  , в последствие са заменени с процесор които изпълнява програма за изчисление . 

Още по интересно е когато на такава механична машина и дадеш деление на нула например ;) .

Иначе има и по-интересни филмчета на тази тема от това които обесняват доста подробно принципа на работа .

Някога по спомени във повечето магазини имаше съветски механични касови машини които работеха на същият принцип .

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #10 -: 13 Януари, 2022, 00:10:02 »
Точно това е кликбейт-а на клипчето! Компютър е по стария смисъл на думата (изчислител). :)

Неактивен DundyTheCroc

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 8
  • Населено място: София
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #11 -: 13 Януари, 2022, 10:00:55 »
ASCOTA 314 намерих в помещението, където беше и Елката, за която писах в другата тема. Не съм я пускал, но при интерес когато ми остане време мога да снимам какво има вътре и как бачка (ако бачка).

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1528
  • Населено място: Варна
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #12 -: 13 Януари, 2022, 13:55:29 »
Момчета, май забравихте най-стария и прост калкулатор!


Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #13 -: 14 Януари, 2022, 11:30:46 »
Момчета, май забравихте най-стария и прост калкулатор!

/>
Това трябва да го видите на живо, за да разберете, че не може да го проумеете. Става въпрос за скоростта с която работят със сметалото. В много държави и сега обучават децата на "металната аритметика" като твърдят, че е много лесна.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Механичен калкулатор от миналия век
« Отговор #14 -: 14 Януари, 2022, 12:30:38 »
Главно в Япония, но те използват соробан. Там системата е малко по-различна. Ето клипче как се събират 3 числа:

« Последна редакция: 14 Януари, 2022, 12:37:46 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |