| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на ръчен електронен часовник от средата на 80-те  (Прочетена 2413 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Наскоро се сдобих с ръчен електронен часовник "Kessel". Имах такъв в средата на осемдесетте, но го загубих :о( и дълго време търсих точно този модел. Въпросната машинка беше в добър външен вид, но се оказа, че музиката и осветлението не функционират. Консултирах се с няколко часовникари, които ми казаха, че не ремонтират толкова стари модели, а и отдавна няма такива машинки. Реших да си намеря подходящ донор и да го възстановя. Най-близките модели са тези с надпис "Montana", които са доста по-често срещани. Намерих такъв и О-ооо "изненада", неговата музика също не работеше. Моделът на платката беше друг (ST910A в Кесел-а, PAM343 в Монтана-та), но за моя радост лампичката му беше здрава. В допълнение някой се беше пробвал и на двата часовника, но явно без успех. Данни за тези неща няма или почти няма. В руски форуми открих трохи, които ми помогнаха да сглобя картинката. Дори открих учебник за висше училище за ремонт и поддръжка на часовници, в това число и на някои модели "Електроника". Накратко, липсата на музика се дължи или на липса на контакт между пружинката, резонатора и батерията, или на прекъснат дросел, или изгорял транзистор. В съветските часовници са използвали дросел КИ-35 със следните параметри: R = 140Ω, L = 35mH. Освен това дроселът трябва да има съпротивление > 70Ω за електро-динамични и > 135Ω за пиезо-електрични говорители. Транзисторите и в двата бяха здрави, така че оставаха дроселите - и в двата часовника бяха прекъснати. Свалих този на Кесел-а и премахнах предпазната изолация. Оказа се, че се е откъснал проводника (по-скоро медния косъм) от единия извод. Успях да го запоя и измеря: R ~ 93Ω, L ~ 11mH. Изолирах го, запоих го на платката и... изпитах огромно облекчение и удовлетворение, след като машинката пропя отново. Предишният "майстор" беше разтегнал пружинката на говорителя (това не е съществено) и премахнал пластинката на бутона за осветлението. Последната взех заедно с лампичката от Монтана-та и с радост установих, че "новият" ми Кесел работи, като онзи от преди 35 години. Стана ми жал за Монтана-та и реших да опитам да възстановя и нейната музика. Това се оказа много по-трудно от колкото очаквах, а и от ремонта на Кесел-а. Този дросел не е за повърхностен монтаж, а е залепен със смола към платката, а изводите на бобината са запоени директно към контактните площадки. За щастие имах достатъчна дължина на вътрешния край и след дълга борба успях да запоя краищата на дросела. За всеки случай капнах и малко лепило да държи тялото. Успях да измеря само съпротивлението, което беше около 70Ω. Затворих капака и Монтана-та също пропя, цели 16 мелодии. Както се казва двойна радост :о). Следват едно видео и снимки от "приключението".


Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
И малко снимки на Монтана-та
« Отговор #1 -: 13 Април, 2022, 23:50:03 »

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Много е хубаво, че си успял да ги възстановиш, винаги съм харесвал този тип часовници, които носят духа на времето. А какво производство са тези?

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
... А какво производство са тези?
За съжаление няма никакви белези, по които да се разбере това. Нямат и серийни номера.
Рядко се вижда подобно нещо по машинките (виж картинките). В повечето случаи има само модел/номер на платката, като в различни модели часовници са слагани определени номера платки. Не мога да твърдя със сигурност, но във форумите, които проучвах най-често се споменава Хонконг, а и на втората снимка ясно е отпечатано. А на времето търсихме връзки с виетнамците за да се сдобием с подобно "бижу" :о). Ето и опис на машинките в колекцията по-долу:

Цитат
01. PAM-350
02. PAM-352
03. ---
04. ---
05. PAM-343
06. K309S
07. ST910A (KESSEL)
08. GF288
09. SA1907
10. 37481HX
11. K92R1
12. ASTRO TIME
13. D & L 3788
14. PAM329 (CONVOY)
15. --- NEW
16. K309S
17. ST910A
18. DL3A (MONTANA SMALL)
19. PAM313B
20. --- SANYO
21. GF139-8 (USA)
22. 3788
23. PAM350 (CONVOY)
24. K62DSRA (KESSEL SMALL)
25. R978
26. 3788P (D&Z)
27. GF139-D
28. K607DM
29. GF139-8A
30. GF288 (KESSEL CURTS)
Източник

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 617
  • Населено място: Сандански
Страхотно!!!
Върна ме в ученическите години.
Беше невероятен кеф да имаш такъв тип часовник. :drinks:
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Браво!!!

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Можеш ли да качиш снимка на капака на ''Kессел''.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Можеш ли да качиш снимка на капака на ''Kессел''.
Първата снимка е на Кесел-а, а втората на Монтана-та (за всеки случай).

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Пропуснах да спомена, че не мога да гарантирам, че тези капаци са точно от тези часовници.
Мога да кажа, че капакът и съответно корпусът на Кесел-а са малко по-големи от тези на Монтана-та и не могат да се разменят.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Да капака на Кессела е същия. Оргинален е (за разлика от разпространените имитации на Cassio).
Недостатъка му е че ако се остави дори за кратко на силна слънчева светлина цифрите изчезват.

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Да капака на Кессела е същия. Оргинален е (за разлика от разпространените имитации на Cassio).
...
Доколкото разбирам, имате опит с тези часовници, за разлика от мен. Тези двата са първите, които докосвам след моя преди много години.
Казаното от Вас означавали, че Кесел-ът е така да се каже автентичен, поне корпусът?
Освен това забелязахте ли разликата в изписването на дните?
Едните са с две букви (Su, Mo...) и само в черно, а другите в Монтана-та са с три букви (Sun, Mon...) и неделята е в червено.
Честно казано не знам, дали машинките в тези корпуси са "оригинални" :о)

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
В търсачката може да се намери нещо по конкретно. Не помня вече.
Машинката е оргинална понеже на квадратните площадки по пистите до кварца бях запоявал усукани проводници пел (вместо кондензатор) понеже  часовника избързваше. За Mонтаната и другите нищо не мога да кажа.
« Последна редакция: 15 Април, 2022, 20:10:35 от lz2lx »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
... на квадратните площадки по пистите до кварца бях запоявал усукани проводници пел (вместо кондензатор) понеже  часовника избързваше...
Да, Кесел-ът наистина избързва, но това вече не е важно :о)
Може ли малко повече информация за "побългаряването", с какъв проводник и т.н.?:о)
Кондензаторите трябва да са от порядъка на 15-25pF и ми е интересно как сте постигали този ефект.
А знаете ли дали Кесел-ът е имал пластмасова лепенка върху цялата платка с изрязан прорез за пружинката на говорителя?
Ето за пример друг Кесел с машинка GF139B.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Лепенка дали е имало не помня минаха повече от 36 години.Вероятно да.
Kое как съм правил времената толкова позволяваха не съм мерил капацитети всичко бе по интуиция. Усукани с ръчна дрелка два емаилирани проводника 0.2 мм с дължина 1 сантиметър или малко повече.Предполагам съм скъсявал по малко.
Сега се намират кондензатори типоразмер 603.
Часовника за времето беше гордост за притежателя си както е сега съвременния Aйфон. Цели 50 лева -половин начална заплата тогава :D.
 Най- разпространените  Casio имитации вървяха за по 20 че и 10 ама си бяха детски играчки в сравнение.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |