| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: LED осветителни тела след токов удар  (Прочетена 4085 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #30 -: 10 Октомври, 2023, 06:22:15 »
Докато съм на вълна LED лампи и чакам чиповете от Китай, ето какво ми се случи  :D

Вчера се наложи да сменя една LED лампа и естествено, всичко беше изключено от ключето. То прекъсва фазата и нулата, само земята отива директно към металния корпус на аплика. Докато слагах лампата установих, че всички диоди светят слабо, когато ги докосвам.
Каква може да е причината?

Направих и кратко клипче за този ефект:

https://youtube.com/shorts/ue9ecAc_oC0


Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #31 -: 10 Октомври, 2023, 06:25:44 »
Само да допълня, че проверих контакта - всичко е ОК, фаза, нула и земя.
Имам една теория, но ме срам да я споделя, че тук все пак е форум на хора, които разбират от техника  :D

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #32 -: 10 Октомври, 2023, 14:46:34 »
Би ли направил същия експеримент, само че този път допри палеца на същата ръка до шасито на лампата и виж дали показалеца все още ги святка и ако да, дали е по-силно или по-слабо. Не използвай другата си ръка - дръж я в джоба си.

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #33 -: 10 Октомври, 2023, 15:20:26 »
Каква може да е причината?
Според мен това е възможно, само ако ключа не прекъсва фазата или ако кондензатора на 300 волта е останал зареден, след изключването?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #34 -: 10 Октомври, 2023, 19:10:13 »
Според мен това е възможно, само ако ключа не прекъсва фазата или ако кондензатора на 300 волта е останал зареден, след изключването?
Възможно е, лесен начин да се провери. Свали осветитеното тяло и измери при изключен ключ колко волта имаш на двата края спрямо земя. При дълги кабели в стената при отворена верига се индуцира напрежение между кабелите като е възможно да протече 5-10 милиампера при допиране с ръка. Достатъчни да запалят леко светодиодите.
Идеята за свъх биотоци и магии в случая я забрави. Ти просто заземяваш чрез тялото си.  :master2: :hi:
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #35 -: 10 Октомври, 2023, 19:47:12 »
Могат да светнат и от статик.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #36 -: 11 Октомври, 2023, 05:44:52 »
Корпусите на светодиодите са от някаква изолационна смола и по никакъв начин не може да се стигне го открити електрически части, вкл. и спойките са изолирани. Ако има някаква връзка, тя по-скоро е капацитивна.

Интересното е,  че светват всички светодиоди, а не само този, който докосвам. Фазомерът не свети, когато докосвам металния корпус на лампата във включено и изключено състояние.

Ще направя един експеримент и ще повторя схемата отделно – самата LED лампа + един кабел 2 м към земята в контакта и ще докосна пак LED диодите.
Не става въпрос за магии и биотоци, а за нещо по-просто. Един познат предложи да повторя това, но докато докосвам LED лампата да подскоча, така че да се изолирам от пода  8)

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #37 -: 11 Октомври, 2023, 06:03:35 »
Добре, защо не опиташ да измериш тока със милиамперметър. Хващаш едната щека другата допираш до диодите. Ако ти правиш връзката с земя трябва да отчете нещо.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #38 -: 11 Октомври, 2023, 16:28:48 »
За тока ще му трябва микроамперметър, защото диодите започват да светят при 20-30 микроампера.
По-лесно е да измери напрежението между пръста и лампата.
Щом светят всички диоди, значи напрежението между пръста и лампата трябва да е над 100 волта.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #39 -: 16 Октомври, 2023, 07:21:42 »
Нещата стават още по-интересни.
Дори когато съм във въздуха (разбирайте, че скачах като луд, за да се изолирам от земята 8)), светодиодите продължават да светят, когато съм ги докоснал. Пак да кажа, че няма как да се докоснат тоководещи части - всичко е изолирано.
Диодите светят и когато държа лампата с пръсти и допирам нейните изводи до металния корпус на аплика, който е заземен.


Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #40 -: 16 Октомври, 2023, 08:15:05 »
Най-вероятно ставаш антена на 50-херцовата синусоида, която се излъчва от някой захранващ кабел до който си близо и захранваш диодите през кондензатора който се формира като ги докоснеш. Щях да съм 100% сигурен, ако беше направил експеримента който бях предложил в отговор №32 по-горе.

Иначе за скачането забрави. Фазомера например също не изгасва като го забиеш във фазата на някой контакт, колкото и да скачаш.
« Последна редакция: 16 Октомври, 2023, 08:29:36 от CVT »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #41 -: 16 Октомври, 2023, 11:20:09 »
Такъв ефект съм наблюдавал когато човек се намира в бизост до мощен излъчвател. Някакъв предавател или в близост до високоволтов далекопровод или близко до мощен трафопост. Да не би и при тебе да става дума за нещо такова.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #42 -: 16 Октомври, 2023, 19:53:30 »
...ако беше направил експеримента който бях предложил в отговор №32 по-горе.

Здравей,
Първо него направих, диодите светят, но не бях качил снимката. Палец - на диодите, показалец - на металния корпус.
Няма високоволтови линии наблизо, има GSM клетка на около 100 метра.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1298
  • Населено място: София
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #43 -: 16 Октомври, 2023, 21:07:29 »
Да, но въпроса беше когато с ръка пипаш и земята дали светят по-слабо, по-силно или същото. Освен това тези крушки можеш да ги свалиш и да ги пробваш на различни места, буквално на пластинките на всеки заземен контакт "шуко", а не само на това място.
« Последна редакция: 16 Октомври, 2023, 21:16:55 от CVT »

Неактивен vladimirstanoev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 102
  • Населено място: Sofia
Re: LED осветителни тела след токов удар
« Отговор #44 -: 17 Октомври, 2023, 21:52:00 »
няма как да се докоснат тоководещи части - всичко е изолирано.
Щом диодите светят, значи не са изолирани както си мислиш.
При докосване с пръст е нормално да светят, защото ми се е случвало доста често при ремонта на телевизори с такава подсветка.
Обикновено кондезатора на инвертора остава зареден и тока през тялото (и без да подскачам) е достатъчен за да светят.
Иначе и аз имам 5G антени на 100 метра, но никога не са светели лед лампите и подсветките от тях.

Палец - на диодите, показалец - на металния корпус.
Сложи един станиол с площта на палеца върху лампата и измери колко волта е напрежението между станиола и корпуса?

тези крушки можеш да ги свалиш и да ги пробваш на различни места
Ако светят на различни заземени неща, значи тока и напрежението се генерират от неговото тяло и трябва спешно да се прегледа  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |