| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115650 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #15 -: 30 Юни, 2014, 15:33:57 »
Издържат ли на 220 волта (макар и за 5-10 сек.) първичните намотки на трафчетата? Няма ли и да се индуцира около 7 пъти по-голямо напрежение във вторичните намотки на същите трафчета и да изгорят говорителите и на редовните точки  ::) ?

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: За радиоточките...
« Отговор #16 -: 30 Юни, 2014, 15:46:46 »
Гарантирано! Никакъв проблем.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #17 -: 30 Юни, 2014, 15:54:07 »
Хм, имам спомени, че доста често се случваше в миналото нашите да носят радиоточката на ремонт в пощата. Чак по-късно разбрах, че изгаряли първичните намотки на трафчето и ги пренавивали, не само нашата разбира се. Нищо чудно "профилактично" да са прилагали този номер с межовото захранване или е ставал пробив от мрежово към радиомрежата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #18 -: 30 Юни, 2014, 20:09:34 »
Възможно е да стане пробив при тая интервенция, но не е вярно това което си цитирал със 6-7 пъти по-високото напрежение, работата е обратната, напрежението ще е 6-7 пъти по-ниско защото трафчето е понижаващо. Освен това сърцевината ще се насити и няма да е такова предавателното отношение, за говорителя няма проблем, но първичната може да се опече при продължително "продухване". При нормална работа не мисля че би трябвало да се скапва въпросното трафче.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #19 -: 30 Юни, 2014, 20:20:10 »
Разбира се, че е понижаващо трафчето, веднъж даже и аз пренавивах. Но, ако приемем, че работното напрежение на точките в мрежата е 30 волта, ако му пуснем 7 пъти по-голямо напрежение т.е. 220 волта, то вторичното напрежение също ще скочи 7 пъти защото е правопропорционално на първичното.   

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #20 -: 30 Юни, 2014, 22:36:27 »
Да, ама ако беше без сърцевина. При не повече от 2 пъти по-високо напрежение сърцевината ще се насити, и на изхода ще имаш само около 2 пъти по-високо напрежение, няма нищо да пробие. Първичния ток ще нарастне експоненциално и ще се ограничи само от активното съпротивление на първичната намотка. Никой не смята сърцевината с такъв голям запас.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #21 -: 01 Юли, 2014, 08:19:42 »
Тая интервенция няма да е безопасна за точките. Преди много години, когато бяхме още деца, баща ми купи нова радиоточка, от бакелитовите с жълта релефна стена отпред. И веднъж ние със сестра ми, нали сме умници, я ръгнахме в мрежата, да видим какво ще стане, дали ще свири като радиото. Точката изръмжа грозно, и веднага я изключихме (да е стояла включена 1 секунда най-много). После пак си работеше, но ми правеше впечатление, че у нас точката свири по-слабо от тази на съседите. И когато след години и прочетох присъдата и развих бобината на трафчето, то се беше поопекло вътре доста.
Трафчето може и да издържи по-продължително на мрежово напрежение, ако не е натоварено, тоест точката не е усилена до край.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #22 -: 01 Юли, 2014, 10:09:32 »
Не се сещам при намаляване на силата на звука на тонмайсторите и другите точки със стъпална регулация дали се превключва първичната или вторичната. Най-вероятно първичната. И наистина ако е намалена има повече навивки свързани към мрежата, респективно по-високо активно съпротивление, и по-малък ток. Защото както казах сърцевината се насища и само активното съпротивление ограничава тока. Възможно е и да се опече за 1 секунда, но е възможно и да сте я държали малко повече включена :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #23 -: 01 Юли, 2014, 11:09:35 »
В масовите български точки, включително и Тонмайстор, регулирането на силата на звука става на степени, като се превключват изводи на вторичната намотка. За най-тихо например изводът е от първата навивка, а за най-силно  бяха около 200 навивки мисля. Само в най-старите силата е на 2 степени, чрез добавяне на жичен резистор, навит от съпротивителен проводник върху картонена правоъгълна подложка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #24 -: 01 Юли, 2014, 16:27:23 »
Щом се превключва вторичната, значи положението на регулатора с нищо няма да промени ситуацията при свързване директно към ел. мрежата по мое мнение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #25 -: 01 Юли, 2014, 22:09:26 »
Не съм съвсем съгласен с теб, едно е да го претовариш по напрежение на празен ход, и съвсем друго - когато трафчето е под товар. А иначе, и аз съм си правил експерименти с Тонмайстор, подавал съм му звуков сигнал до 240 V, и на най-слабата степен си свири, и то твърде силно, и не изгаря нищо. Но на по-горните степени на усилване вече клякаше източника и напрежението падаше, та - усилваш с превключвателя, а той си свири почти със същата сила. Може би при по-корав източник щеше и да пропуши.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #26 -: 01 Юли, 2014, 22:15:34 »
Ами различно е, аудио сигнала не съдържа толкова ниски честоти, 50 херца е много ниска честота при която при собствената индуктивност на първичната трябва да протече голям ток, но този ток е над тока на насищане на сърцевината тя се насища, ефективно индуктивността рязко спада и тока излита в небесата. То и един мрежов траф ако го претовариш два пъти по напрежение с честота 400 херца най-вероятно ще устиска, но с 50 херца ще е друго, а ако го пуснеш на 25 херца вероятно и без претоварване по напрежение ще се насити и ще се опече. Така че мнението ми е че стигне ли се до насищане на сърцевината няма значение какво има на вторичната закачено, така или иначе трафа е в режим на „късо“ на първичната не й пука дали късото е във вторичната или в магнитопровода образно казано :) А щом номиналното напрежение е 30 волта от връх до връх, то при мрежово 220 това трафче с колкото и голям презапас да е ще бъде дълбоко наситено. Още повече че мисля то не е предвидено за такива честоти 50 херца, не знам колко е долната гранична честота в радиомрежата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #27 -: 07 Юли, 2014, 10:24:46 »
Почти всички радиоточки родно производство силата на звука се регулира откъм вторичната намотка.Това се прави с цел към радиомрежата да има един постоянен товар защото към напълно изключен и напълно включен абонатен високоговорител разликата в товара към първичната намотка не е толкова голям.Старите радиоточки/бакелитовите/ имат модели които се включват овен към абонатна линия 30V,а и към фидерна линия и съответни изводи на трансформаторчето 30-60-120V.
Най-мощната радиоточка така да е нареча е звуковата колона КЗ-25 http://www.kn34pc.com/sch/sch_ampl/kz_25.html аз съм пробвал да се озвучавам с такава колона в радиофикацията но е желателно да се свърже директно фидерната линия 120 или 240 V защото тя е директен извод от транслационната уредба.Към абонатната линия е свързан понижавищия трансформатор който не разчетен на такава изходна мощност и фактически комшите ще изреват че сигнала го няма.Иначе представете си да имаш радиоточка с мощност 25W.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #28 -: 31 Юли, 2014, 20:37:18 »
Малко да съживя темата. Днес наснимах рядката българска радиоточка "Панорама". Както разбрахме от форума на базата на същата кутия са сглобявани и звънци за входни врати. Конструирана е така,че директно да се включва и да стои на розетката, без кабел. Регулирането на звука става от първичната намотка в случая, през потенциометър (мился, че 4.7К беше). Говорителчето е 8 ома, 0,15 вата. Интересно е тук да спомена, че на една друга такава радиоточка която уж свиреше слабо (както писах в началото), говорителчето е 4 ома. Може и да е сменено, не съм сигурен....
На снимките "точката" е с малко омазан преден панел, но това е вследствие, че откакто е станала радиоточка, не е имало божи ден без да е свирила - може би 30-тина години. А сега снимките :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #29 -: 31 Юли, 2014, 20:57:12 »
В кухнята имаме такава радиоточка също от около 30 години е. Още навремето съм и махнал тези контактни "рога" и в отворите им мушнах кабел тъй като контакта беше далеч. Никога не е изключвана и никога не е изгаряла. Работи и досега, мисля, че бяха Плевенско производство и струваха 10 лв. навремето.
Ето една чисто нова за 5 лв.:

http://auction.bg/A1825371-ВИСОКОГОВОРИТЕЛ_ПАНОРАМА_ВА4
« Последна редакция: 31 Юли, 2014, 21:34:40 от Валери »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |