| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки  (Прочетена 11485 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Реших да създам тази тема и да уважим магнитните носители които вече отстъпиха на съвременната технология.Реших като за начало да дам някой сведения за типовете аудио касети и по нататък и снимкови материали.
"Фероокисна лента"-е означавана по най различни начини:-position normal, IEC I, тип I,МЭК 1,bias 120ms.След появата на стандартните ленти от този тип веднага е наложено подобрение на този тип лента като новата е наречена "нискошумяща" която има различни означения LN,EF,FX,HF.В тези ленти са използвани и други примеси на метали.Те са изработени с по голяма ситнозърнеста стругтора и повишена степен на полиране  и това дава по добра динамика.Тук също се използват основните означения както и допълнителните.Тези касети се използват масово и са за непретенциозна работа като дават задоволителни качествени показатели.
"Хромдиоксидна лента"-е означавана по най различни начини:-position chrome,chrome class,IEC II, тип II,МЭК II.Тя има много по равномерна и плътна структура,в резултат на което възпроизвеждането на високите честоти и динамиката са подобрени.Тази лента изисква по голям изтриващ и преднамагнитващ ток затова касетофонът трябва да има превключвател за да осигури нормална работа.Тя осигурява 6-8 дБ по високо ниво за 10kHz спрямо стандартната лента,намалени са и изкривяванията и шумовете и подобрена с 3,5-4дБ динамика.
"Ферихромови ленти"-означавана:тип III,IEC III,МЭК III.Те са междинна генерация двуслойни ленти,съчетаващи предимствата на хромдиоксидните и фероокисните ленти.Те осигуряват с около 3дБ по силна динамика.Повишено ниво на модулацията ,особено при високите честоти.Те изискват също корекция  70ms.Главният недостатък на тази лента която е загубила популярност е лошото възпроизвеждане на сигналите със средни честоти.Това се дължи на граничното взаимодействие на двата магнитни слоя.
"Метал"-означавана: тип IV, IEC IV,МЭК IV.Те могат да се използват само в касетофони,които са специално конструирани и отговарят на някой изисквания.Тези ленти осигуряват възможност за много по високо ниво на модулацията при запис,особено за високите честоти,което означава че спокойно може да се пониква по дълбоко в "червената зона" над 0дБ на нивоиндикатора.Независимо от големия брой  затруднения се справиха с трудностите защото железните частици се окисляват със взаимодействие с атмосферата вече лентите "метал" има най големи достойнства:много разширена честотна лента в областта на високите честоти 17-20кHz,подобрена динамика до 70дБ,намалени изкривявания,висока модулируемост с праг на насищане +7 дБ много добра защитеност от стареене на записа.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Чудесно е че си решил да създадеш тема за магнитните носители. Някои любители на качествения звук все още ги използват. В това число и аз, преди години когато се сдобих с първия си качествен касетен дек ги преоткрих и сега съм много силно задълбал в използването им. Само мисля че трябва да се отбележи че лентите тип I при запис с качествено оборудване не дават никак лоши резултати, естествено тип II е по-добре, но лично според мен тип I не е за пренебрегване.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
От години на бюрото ми седят два касетни дека: Technics RS-M45 и Grundig CF303. Слушат се редовно с едни слушалки Bosch. Естествено покрай тях натрупах доста касети. Най силно впечатление са ми направили следните:

Обикновени касети, тип 1
TDK D От вида показан на снимката. Намират се под път и над път. Работят впечатляващо добре за цената си.


ТDK FE  Важи същото, като за D.
42633-1

Мaxell LN Дърти касетки, имам няколко. Готовият запис се получава с малко по-ниско ниво от оригинала, но пък звучи добре.
42635-2

Emtec Sound I + BASF FE I Може и да греша, но мисля че са едни и същи касети, просто правени по различно време. Изглеждат почти на 100% еднакви. Също често срещани и много добре работещи.
42637-3

Хромдиоксидни касети, тип 2
Мaxell XLII-S Имам един екземпляр от нея. Тежък и солиден корпус, буквално мирише на високо качество от него  :crazy:  Най-добрият звук, който съм чувал от касетка до сега. Почти същото важи и за XLII (пак само една, за съжаление).
42639-4

Maxell UD II По-малкото братче на горните две. Пак много добра касета.
42641-5

От както имам Teхникса искам да го чуя как ще звучи с метални касети. Опцията я има на него, но касети няма...много рядко излизат по битака  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не е точно като да се намират само по битака: http://www.photovideo.biz/%D0%90%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-%D0%B0%D1%83%D0%B4%D0%B8%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%B0-Sony-C-60XR-Metal-Sony-C-60-MTLXRD
Само моля те не изкупувай всички че и аз им се точа че искам да чуя как става записа на метална касета с моята Aiwa AD-F410.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Runtav69

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 133
  • Населено място: Sofiq
Колеги не се точете с Тия техникс Аива и кви ли не които имат тая опция за метална касетка Изхвърлих главата преди 10 години иначе да ви я снимам каква бразда имаше и на техник уж за метални касетки  :D
Бат Сашо :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Тя главата си се износва и само от ленти тип I. Винаги се износва. Това че от металните МАЛКО по-бързо се износва от колкото с другите мисля че не е голям проблем. На фона на стотиците километри тип I които са му минали през главата няма 180 метра метал чат пат да му се опрат :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Така  ,само  да не  ми се  разсърди  някой лентите   тип 4 , тоест позиция  Метал  са ПО ГЛАДКИ  от тип 1 и 2 поради  материала си  .Вземете  и прочетете  малко  литература  .Главите   на дековете  са  "Консуматив"  само на Акай тиквите GX  не се износват за 5 -10  години  но  пък те  не свирят  добре .Простата пермалоена  тиква е  идеална за  аудиофилство както и касетите тип 3  FeCr   са с  най  балансиран звук  за  мен  ако не искате да ви се износват тиквите  вземете си  руски декове с сендъстови  тикви  няма износване   но и  СССР  техниката за  нищо  не става,или си вземете Телефункен  пак са с сендъстови  тикви  но е  Немско и с Хай-Ком  която система за ШПС е на светлинни  години преди Долбито  :writer: :writer: :writer: :writer:
Удрииии!!

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Първото касетно устройство закупено в нашия дом е руският радиокасетофон Vef-Sigma.Той е закупен през 1984г и благодарение на качествената Унгарска механика и до ден днешен той работи стабилно и качествено.Той работи само с касети от тип I но и са се слушали и касети от тип II.През първите години когато навлизаха аудио касетите за нашия град бяха още дефицит.Благодарение на един близък човек който работеше в завод за учебно технически средства "Ломоносов" от там той ни продаваше празни касети на доста по ниска цена.Имаше в града и музикално студио където записваха албуми от грамофони плочи,магнетофонни ленти,и от други касети.На снимката която съм показал по долу е една част от касетите които са от тип 1 българско производство и за близо 30 години те не са загубили качеството на възпроизвеждане и са записвани в студио.Другата част също са български касети с готови записи произведени в завод "Балкантон". Другата част аудио касети са от друга марка и друг тип но за тях ще поговорим по късно като ще направя и снимков материал и техниката на която се ползват.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Касетофоните които са пригодени и за други типове ленти са снабдени с превключвател за преднамагнитването от степенчат вид или в по високата класа с плавен регулатор.Някой касетни декове които са пригодени за всички типове ленти на пръв поглед нямат никакъв превключвател,но те сами разпознават касетата от кой тип е.Аудио касетите имат специални прорези в които влизат специални крачета и по този начин се превключва нужният режим.
Ето снимка и на самите касети от страната на прорезите

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
И аз си купих днес една касета, казват че ставала да се връзва лозето с лентата че била много здрава!  :D :D :D

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки
« Отговор #10 -: 20 Януари, 2016, 09:31:16 »
Ето българските представители на аудио касети от първи и втори тип.Те са качествени касети важното е през годините как се съхраняват и на каква апаратура се ползват.Драгорките по нищо не отстъпват на другите фирми за аудио касети.Някъде бях чел че лентата е на фирма "BASF". Аз специално съм много доволен от тях особено от касетите тип 2,но от тях имам само 6 бройки.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки
« Отговор #11 -: 20 Януари, 2016, 09:42:34 »
Освен българските касети паралено с тях работя и с фирмата "SONY" тъй като ресурса от българските се беше изчерпал.SONY предлага най различни типове касети от първи тип които също дават качествени резултати.Те също имат представител на касети от втори тип като тях ги използвам за много качествени албуми които по рядко ги ползвам.SONY също има представител на "метална" лента.От този тип лента аз имам само 4 касети които съхраняват най ценните ми запаси един вид те са като касета "майка" които седят над 14 години записани.
И последно да споделя няма лоша касета има лоша апаратура която записва и възпроизвежда.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки
« Отговор #12 -: 21 Януари, 2016, 09:21:38 »
Малко спам в темата

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки
« Отговор #13 -: 21 Януари, 2016, 18:31:53 »
Да, новите касети са хубави, от тях използвам TDK-T1, D и Super D, Sony EF, HF, UX-S сега съм си купил и аз две от тези металните им Metal XR но още не съм се пробвал как става записа на тях, пазя ги :). Ползвам също Maxell UR и SQ също съм доволен. Това което не харесвам на касетите производство на фирмата Сони е това че черупките са сглобени трайно без винтчета. Типичното увлечение на тази фирма да прави нещата си капсиловани или неремонтопригодни. Това е неприятно защото понякога просто наистина се налага една аудиокасета да бъде отворена. Последно една EF ми прави някакви проблеми някъде към първата трета на втора страна (последна трета на първа страна) има някакъв проблем с лентата и има чуваема неравномерност на скоростта която се изразява само с тази касета на всички машини на които съм я пробвал. Кой знае за каква деградация става въпрос.
От по-старите касети ползвам BASF LH-EI и CR-EII купувани от Кореком навремето. Докато LH-EI са си касетки нищо особено - може би малко по-зле от T1 на TDK, то хромдиоксидните CR-EII поне с моя дек Айва не се разбират. Не съм съвсем доволен от това как става записа на тях. Чувствителността на лентата е ниска и записа при просвирване е с 3-4 децибела по-ниско ниво от това на което съм го правил. Настройката на подмагнитването която има дека не помага в това отношение. Иначе като звучене записа става добре, но втори проблем - не приемат високо ниво на запис, макар че теоретично следва хромдиоксидната да може да се записва на по-високо ниво от нормалната тук нещата не стоят точно така и се получават изкривявания твърде рано според мен. С други хромдиоксидни проблема не стои и стават чудни записи, но с тази BASF-ка нещата не вървят добре, вчера я пратих на колега от Аудиофорума и ще видим какво ще каже той като я тества на своите декове.
Иначе относно това дали има хубави и лоши касети - има лоши касети. Лентата не е всичко! Дори лентата да е прекрасна ако отливките на ролките са криви касетата за нищо не става. От новото производство оригинално записани касети след 2000-та година над 50 процента са с криви ролки. Вече няма от къде да взимам ролки че да им ги сменям. Кривите ролки предизвикват следните проблеми при просвирване и запис едновременно или по отделно:
1.Нестабилно водене на лентата изразено в периодично изменение на азимута при просвирване на запис - звука е като на вълни.
2.Увеличена неравномерност на скоростта (детонации)
3.Неравномерно навиване на лентата по ролките което води до затягане и евентуално сработване на автостопа или набиране на лентата в дека. В някои по-леки случаи само се получава като луфт межд слоевете лента след един момент нататък към края на рулото.
Всички тези неща правят прослушването некачествено или невъзможно. Така че некачествени касети ИМА.
Има и некачествени ленти вероятно, такива с прекомерно голям шум но те са значително по-малката беля.
За драгорките съм чувал че имат криви отливки на ролките. Лично аз не съм имал никога аудиокасета драгорка и не знам но ако е истина то значи в случай че са били голям процент и много криви то не са ставали за нищо.
Имам Видео драгорки, нямам никакви забележки към тях, съвсем нолмални касети са. Тук уговорката е че нямам видеокасетофон толкова качествен че да си проличи разликата между различните видове ленти на видеокасети.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Аудио касети и магнитни ленти-информация снимки
« Отговор #14 -: 26 Януари, 2016, 12:12:54 »
Балкантон-това име ни е познато на всички.Освен че произвежда грамофони плочи от 1952г то също записи на аудио касети.Надявам се някой от нас да знае от коя година е започнало и записването на аудио касети.Вероятно касетите и лентите са произвеждани в Пазарджик-"Видео Драгор" а в Балкантон само са правени записите и обложките.По това време по евтино е да си купиш грамофона плоча,защото тя е струвала 2-3 по евтино от аудио касета.Според мен по трудно е изработването на грамофона плоча от колкото на касета но това са мой предположения.Интересно е Балкантон дали е записвала касети и от друг тип лента или само от първи тип.Интересно е и другото че някой касети са записвани с шумоподтискащо устройство "Долби-Б" а други не.Паралелно на някой новоиздаден албум на грамофона плоча има и аудиокасета на същия албум.Ако грамофонната плоча е струвала 2,30лв то аудиокасетата е струвала 6,50лв ако е българско издание.При лицензните албуми грамофонната плоча е струвала 4лв а аудио касетата 7,60лв дори и 8,00лв.Завода е записвал също касети със сборни песни които не са издавани на грамофонни плочи.В днешно време сигурно е обратното аудио касетата струва 4 пъти по евтино от грамофонната плоча.Аудиокасетите Балкантон ще останат един също скъп спомен от несъществуващия завод.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |