| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "Аудиоват 20"  (Прочетена 3245 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
"Аудиоват 20"
« -: 26 Юни, 2016, 17:00:04 »
Наскоро бях за известно време в дома на моите родители в Димитровград, където премина и една значителна част от моето детство и тинейджърство. И там, в един от шкафовете открих едно мое творение, което бях направил преди около 45 години - стереоусилвател в кутия от радиоточка Тонмайстор, направен на основата на схема на "Аудиоват 20" на К. Стателов - сп. "Радио, телевизия, електроника" бр. 11 - 12, 1971 г.  - 2 х 10 W, с германиеви транзистори. Изделието е напълно непретенциозно, и съм го правил тогава с единствената цел да задоволя нуждата си от някаква аудиосистема. И тъй като възрастта на творението ми е твърде "почтена", мисля, че ще е интересно за някои от вас.
Знам, че сигурно няма да ви хареса нито конструкцията, нито изпълнението, но за времето това ме е удовлетворявало до някъде, пък и до там са ми били силите. Тогава дневният ми бюджет беше 10 - 20 стотинки за закуски, части се намираха много трудно и бяха много скъпи - транзистор SFT353  струваше 1,80, а МП39 - 3,50 лв., да не говоря пък за SFT214 - към 5 лв. И всякъде където ми попаднеше кондензаторче, резисторче и т. н., всичко грижливо се прибираше в кибритени кутийки. Измервателна техника - един уред Ц20. Нямах дори бормашина, платките пробивах с шило, рисувах ги с асфалтлак и ги разяждах с азотна киселина. Поялник - 100W.
Усилвателя отначало беше в моно-изпълнение, като вътре си стоеше и говорителя на Тонмайстора, а също така бях му вградил и транзисторчето ми "Ехо-2". Впоследствие го промених до стерео-вариант, без говорител и без радио вътре, и при всяка промяна съм пробивал нови дупки  според нуждите, та кутията е станала като швейцарско сирене. Все още е работоспособно, макар да са се разлепили носачите на платките.
Полюбувайте му се!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "Аудиоват 20"
« Отговор #1 -: 26 Юни, 2016, 18:06:33 »
Как да не ни хареса конструкцията! Прекрасна е! И не защото е някакво чудо на дизайна или изпълнението (макар че изпълнението си е много грамотно и платките са почти неразличими от фабрични) а най-вече защото тя носи изключително много спомени и заряд! Запази я в този вид за спомен! И аз в момента като си гледам конструкциите от ученическите години ми става много носталгично и готино, въпреки че са изключително неизпипани от всяка гледна точка, но са оцелели и продължават да работят. Минах през един доста разрушителен период в който всички по-стари конструкции които вече смятах за неоптимални отидоха под ножа за да се извадят от тях радиатори, някои елементи и да се ползват някои кутии. Сега ме е яд че съм съсипал доста неща без дори да бъдат преди това документирани със снимки, сега вече нищо не развалям, не ми е затрябвал надупчен като сирене радиатор или стара кутия.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: "Аудиоват 20"
« Отговор #2 -: 26 Юни, 2016, 19:31:20 »
Благодаря за добрите думи, Ориго!
И аз към правил тогава много конструкции - може би стотина. Но както казах, частите тогава бяха голям проблем, и все се налагаше да разваля нещо, за да направя друго. И сега се търкалят само някакви остатъци от някои мои творения.
Сега просто съм се заринал с електронна скрап, но споменът за онова време и сърцето не ми дават да ги изхвърля с лека ръка. И предпочитам да ги подарявам нещата на хора, които ще им се зарадват и ще имат полза от тях.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: "Аудиоват 20"
« Отговор #3 -: 26 Юни, 2016, 20:10:59 »
Запази го така както е. И аз като погледна назад съм запазил само едно фотореле, което бях монтирал на "Москвич"_а (403) за автоматична смяна на светлините от "дълги" на "къси". Транзистора управляващ релето е П201 !!! Е, все пак това ми беше един от първите опити с транзистори.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: "Аудиоват 20"
« Отговор #4 -: 26 Юни, 2016, 21:26:34 »
Да, много добре е изпълнено, харесва ми. Наистина в онова време доста от електронните елементи бяха дефицитни. Макар и да съм бил в невръстна възраст около 1971-72 г., имам спомени как телевизорът ни "Пирин" стоеше доста време в сервиза, докато пристигнели резервните части.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: "Аудиоват 20"
« Отговор #5 -: 27 Юни, 2016, 07:22:59 »
Страшна машина!!! Наистина подкрепям колегите - запазете си я както е, това е една цяла кутия история!  :good: :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6909 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4406 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
0 Отговора
2324 Прегледи
Последна публикация 25 Февруари, 2014, 21:10:54
от lz2nk
29 Отговора
18195 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
0 Отговора
3288 Прегледи
Последна публикация 02 Февруари, 2016, 21:32:53
от Ricarq

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |