| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"  (Прочетена 30218 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« -: 16 Февруари, 2013, 16:48:14 »
Вече повече от месец се занимавам с тези мои перални - до сега съм срещал основно  3 модификации , имам по една пералня и от 3-те:
- (1) Перла "73 " , "03", "04" - Включва се като се издърпва програматора
- (2) Перла "04 ВАРИЯНТ" - ново разпределение на програмите с друг модел програматори
- (3) ПЕРЛА 05 - същите програми и програматори  "04 Вариянт с 3 вентила за водата заради отделната  камера за ароматизатори и омекотители



СХЕМИ:
- (1)


-  (3) със програматор на (2), може да се използва схемата при ремонт на (2) , промяната е  само във вентилите за вода  , с един са в повече!


-  (3)

http://prikachi.com/images/191/2299191R.gif

Имам 3 перални от 3-те разновидности, Но само Вариянта ми работи в момента , 03 с повреден ел. мотор , а 05 онзи ден се откачи синхронния двоигател на програматора и до там с програматора  :(   Ремонтирах всъщност другата , не щеше да центруфогира , затова сложих прането в тази и пуснах на центрофуга. Цялата пералня много се лашна , ме я бях нивелирал и от тресенето се откачило моторчето от програматора , дало на късо в клемите на стоп-релето   и бяха ми се задействали и двата автоматични пре късвачи на инсталацията. После чак видях какво е станало като я пуснах - не се придвижва ше програматора , а седеше на едно място. Закачих го пак двигателчето , държи се на щифтове , но нещо става , само трака, Явно се е задействало =стоп релето , като се е извадило м,юмоторчето и е опряло в него , едно до друго са , и нещо е прещракнала механиката.
Имам 2 въпроса:
1 - имам друг ел. мотор със срязани кабели - как да определя изводите
2 - някой занимавал ли се е с ремонта с плоските програматори  (имат формата на уголемена цигарена кутия и моторчето на програматора се държи на щифтове и лесно се вади). Разглобих един такъв - въре зъбни колела и все едно разглобяваш механичен будилник
« Последна редакция: 16 Февруари, 2013, 19:25:34 от Ricarq »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #1 -: 16 Февруари, 2013, 17:41:15 »
като гледам колко са прости схемките , 1 шепа релета и един програмиран контролер за тях и имаш готова съвремнна пералня с каквито желаеш програми...  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #2 -: 16 Февруари, 2013, 17:47:03 »
По птинцип така е - да - с един PIK контролер става ,  а вместо релета може и да се използват и симистори.  Единия проблем ми е програматора , но ще ми из;езе много по-евтин о да го сменя с друг програматор . Ч е и ел.нотора , вървят м/у 20-30 лв. Сега обаче не ми се дфават излишни пари за друг програматор , парвия беше 311 като го взех  и част от секторите не работиха , смених го със  същия на вид , но само числа , нима "В" и "Т" по него , в момента не помня на изуст модела. Дадох за него 25 лв. и сега не ми се дават пак излишни пари. И мотора на 3-ката  вече веднъж го сменях , течеше един от вентилите , и  пръски от ремъка и подпуши .  Сега отстраних всякакви течове , и от помпата течеше , но пак трябва да купувам ел. мотор. Имам един , не помня от къде ми го подариха , със срязани кабели. Не знам за състоянието му , но ако мога него да използвам .  С оммер лесно ще разбера кои са работните намотки , и кои за центруфуга. Но са по 3 еднакви извода всяка , малко ще ме затрудни да разбера коя за къде е , не знам дали ще ги открия със сравняване на съпротивленията със здрав мотор. А програматора от този кофти за ремонтиране вид  дали може да се оправи никак не ми е ясно.
« Последна редакция: 16 Февруари, 2013, 17:59:06 от Ricarq »

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #3 -: 16 Февруари, 2013, 20:04:48 »
като гледам колко са прости схемките , 1 шепа релета и един програмиран контролер за тях и имаш готова съвремнна пералня с каквито желаеш програми...  :D

Ако му кажеш и как да вдигне оборотите на центрофугата цена няма да имаш !

Това с отрязаните изводи не е ли фасулска работа и за теб, че питаш ?!  Две среди с по две намотки
И да объркаш краищата най много посоката да обърнеш . Две по две намотките са еднакви.

Я постни снимка две на търсяния от теб програматор моля .
« Последна редакция: 16 Февруари, 2013, 20:16:42 от mityooo »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #4 -: 16 Февруари, 2013, 21:15:31 »



За работната намотка е сложно ,защото са 3 извода и единия се свързва към кондензатора, а другите 2 за реверсирането в двете посоки.

Ако се обърка сврзването с кондензатора ще е проблем .
и за центрофугата има за връзка към кондензатора - с различен брой навивки са работните и за допълнителното поле с кондензатора.

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #5 -: 16 Февруари, 2013, 22:35:05 »
Не е вярно !


На 16 полюсното свързване двете намотки са еднакви и май по 50 ома приблизително бяха . За 2 полюсното (центрофуга) по високоомната е работна , по нискоомната през кондензатора се свързва  . При реверс сменяш само краищата на намотките !  Ако пък объркаш двете групи то тогава ще имаш бързи обороти при пране ,а бавни на центрофуга.
« Последна редакция: 17 Февруари, 2013, 00:22:41 от mityooo »

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #6 -: 17 Февруари, 2013, 14:43:12 »
има работно поле , състоящо се от двете намотки и допълнително поле от 3-тата намотка. Това е монофазен асинхронен двигател все пак ,  като разменя към кондензатора свързването вместо допълнителната намотка се улучи  някоя от работните какво ще стане ?
« Последна редакция: 17 Февруари, 2013, 14:46:37 от Ricarq »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: РЕМОНТ - Автоматични перални "Перла"
« Отговор #7 -: 17 Февруари, 2013, 17:30:47 »
По високоомните намотки са пусковите.
Работната е по ниско омна.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
26518 Прегледи
Последна публикация 11 Февруари, 2023, 05:01:00
от bir4o
"Витоша"

Започната от Bengata История

0 Отговора
23081 Прегледи
Последна публикация 14 Ноември, 2012, 18:46:26
от Bengata
8 Отговора
23619 Прегледи
Последна публикация 31 Юли, 2013, 23:07:17
от PDM
"София 11"

Започната от Bengata История

0 Отговора
16408 Прегледи
Последна публикация 17 Ноември, 2012, 15:50:35
от Bengata
184 Отговора
82026 Прегледи
Последна публикация 28 Март, 2020, 15:04:26
от kortex

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |