| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Електрожени-цена, качество, надеждност  (Прочетена 5011 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Предлагам дискусията за електрожените да се премести тук. Според мен има какво да се каже по темата.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #1 -: 18 Март, 2022, 13:05:15 »
Много благодаря!
Сега очаквам колегата с десетократния запас по мощност да се включи с подробна информация за машините които е продавал като елементна база и схемно решение :)
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #2 -: 18 Март, 2022, 13:48:30 »
Ето какви неща се предлагат:

Цитат
Чисто нов Инвекторен Електрожен на ESAB 300А на ТОП цена 100лв

Цитат
Kraft World 350А Немски Инверторен Електрожен 100 лв
Инверторен Електрожен
Кабел за маса
Кабел с ръкохватка за електроди
Четка
Чукче

От изток и от запад ни заливат с евтини апарати, при това с впечатляващи параметри. Но това не е всичко!
Към тях получавате и допълнителни екстри...

« Последна редакция: 18 Март, 2022, 13:54:51 от BatKoce »

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #3 -: 18 Март, 2022, 14:18:46 »
От 5г. работя с Есяб ! Голяма мъка , няма мек старт постоянно има прекъсване на искрата , мощността се регулира плавно , номот 100А нагоре от.н. Служебен е и за това още.го търпя ! За в къщи си купих 200А от Вики машини и съм 100пъти по доволен !

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #4 -: 18 Март, 2022, 20:21:05 »
Написаното от [email protected]
Преди години внасях китайски електрожени ZX7-200, инвертори, пълен мост, презастраховани около 10 пъти по ток - неубиваеми от натоварване. Издържаха много повече от френските гисми-та, работеха и на генератори, но родната енергетика успяваше да убие отвреме навреме някой - експлодираха мощните мосфет-и(IRFP460). Оказа се, че токовия удар минава някак през защитите. Попитах китайците, казаха - не можем нищо да направим. Сложих наносекундни защити последна мода, на захранващия кабел - защитата се задейства, но и мосфетите експлодираха, макар и по-рядко :) Някой ми бе казал - от голямо dV/dt не можеш да се защитиш - то минава през корпуса, зад филтрите, капацитивно, индуктивно - намира път

Интересно е да се види схемата на електрожена  ZX7-200 с транзистори IRFP460, както се твърди. Поне аз не съм срещал изпълнение с тях. Използват се транзистори IGBT FGH60N60, за този електрожен. Обяснението за електрожена не отговаря много на реалното изпълнение на китайците.
« Последна редакция: 18 Март, 2022, 20:46:45 от didov »

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #5 -: 24 Март, 2022, 08:44:22 »
Здравейте. Ето схемата с многото МОСФЕТИ.
Мост, по три броя МОСФЕТ в паралел, общо 12 броя
 
Ето и даташийт на МОСФЕТите
https://eandc.ru/pdf/import/irfp460.pdf
При 100гр максимален ток 12 Ампера.
Напрежение на празен ход на този модел около 65 волта. Това прави приблизително Ктр-4.7
От тук вече можем да сметнем при 200Ампера ток на изхода, тока през МОСФЕТИТЕ ще бъде 42.5Ампера.
 Та къде е 10пъти запаса по ток питам??? Отговор най-вероятно няма да има от колегата.

Изправителни диоди https://effintech.com/attachdir/pdfdoc/D92-02.pdf
12 броя по 20 Ампера. И тук всичко е в "добрите" китайски традиции на границата на безопасната работа за елементите.

Още - колегата беше писал че е направил жълт /или червен/ електрод 5мм.
Драги колега по форум - тези може да ги пишеш някъде в БГ МАМА... :D
Ето ти снимка от кутия с базичен електрод 4мм. Работен ток от 120 до 200А. За 5мм е повече...да пиша ли още...

Като цяло това са добри машиники. Проблемите идват от китайщината :)
Често дефектират захранващия блок. Обикновено приключва трафчето.
Друго като типичен дефект е повреда в един от трите силови трафа - изразява се в понижаване на индуктивноста и сработване на защитата по ток в първичната верига.Според скромното ми мнение - стареене на ферита и работа много близка до границата на максималната индукция за материала. Между другото - работят на 100 КилоХерца
Трети типичен дефект - лоши връзки. Куплунзите са средна хубост.

И последно - има точно такива турски или поне е турска фирмата...те са ограничени на 160 Ампера и живеят дълго и щасливо. Идвали са ми същите машини за ремонт от Англия и Германия внесени неработещи. Там са до максимален ток 170 Ампера.





« Последна редакция: 24 Март, 2022, 08:52:14 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #6 -: 24 Март, 2022, 09:17:34 »
От 5г. работя с Есяб ! Голяма мъка , няма мек старт постоянно има прекъсване на искрата , мощността се регулира плавно , номот 100А нагоре

Този модел не е истински Есаб. В смисъл че не е произведен от Есаб а е разработка на Helvi.
Правят ги в Китай и имат доста разновидности, има и полумост и пълен мост. Конструктивно са еднакви.
 Управлението им е с няколо модификации, включително и с микроконтролер има.
 Между другото - работят доста прилично и се учудвам на твоето мнение. Може би конкретната машина има някакъв проблем.


« Последна редакция: 24 Март, 2022, 09:35:58 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #7 -: 24 Март, 2022, 13:46:45 »
Между другото - работят доста прилично и се учудвам на твоето мнение. Може би конкретната машина има някакъв проблем.

Възможно ли е, това да е "менте на ментето" или "копие на копието"?

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #8 -: 25 Март, 2022, 07:14:47 »
Този модел не е истински Есаб. В смисъл че не е произведен от Есаб а е разработка на Helvi.
Правят ги в Китай и имат доста разновидности, има и полумост и пълен мост. Конструктивно са еднакви.
 Управлението им е с няколо модификации, включително и с микроконтролер има.
 Между другото - работят доста прилично и се учудвам на твоето мнение. Може би конкретната машина има някакъв проблем.               Е аз като казвам не говоря  :batt: :batt: Явно сте добре запознат със схемното решение и съм любопитен да разбера има ли заложен мек старт ? По какъв параметричен закон се регулира тока от 100А нагоре ? В другия цех имаше 3 бр. И колегите ги изхвърлиха (буквално) и минаха на кемпи ! Та не само моето мнение е такова . Повярвай ми но с този модел се изисква изключителен опит и професионализъм за работа !!!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #9 -: 25 Март, 2022, 10:02:52 »
Истинските модели на Есаб бяха преди време, когато си бяха тяхна разработка и наистина са на високо ниво. :good:
За конкретния модел - просто толкова си може. Щом и другите са така - в кофата.
По спомен - премахвал съм горещ старт на такава машина по желание на собственика. Обаче не помня дали беше Есаб или друго. Вътре са близнаци. Имат разлики в управлението, и то не всички. С една дума - каша :D
Всеки може да си поръча да му изработят машина в Китай с негови цветове и надписи.
Такъв е случая с този Есаб.

ПП Снимай ми платката за управление ако имаш възможност и желание.
« Последна редакция: 25 Март, 2022, 10:12:59 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 618
  • Населено място: Сандански
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #10 -: 25 Март, 2022, 10:09:01 »
Възможно ли е, това да е "менте на ментето" или "копие на копието"?

Вече не се учудвам на нищо. Всичко е възможно. Ето една истинска стара техника...
ESAB LHN 250 CADDY PROFESSIONAL 250
Еталон за заваряване + ремонтопригоден. :good:
Лично мой си е.
Не го използвам, защото е трифазна машина и не е удобен за разнасяне. Стои си и събира прах. :)
Пък и аз не съм заварчик в истинския смисъл. Само за себе си и някой приятел нещо да свършим...
« Последна редакция: 25 Март, 2022, 10:15:39 от pansim »
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #11 -: 25 Март, 2022, 11:01:39 »
Цитат
Възможно ли е, това да е "менте на ментето" или "копие на копието"?
Цитат
Вече не се учудвам на нищо. Всичко е възможно.

Преди време имаше разгорещен спор относно някакъв китайски мутимер. Един собственик твърдеше, че това е много добър уред, друг собственик твърдеше, че е пълен боклук. Накрая се появи друг участник, който поясни, че и двамата са прави. Просто едни китайци направили нескопосано менте на други китайци. Аз имах абсолютно същия случай с два "еднакви" комплекта китаски пили. Едните работеха перфектно, другите моментално станаха гладки...

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #12 -: 25 Март, 2022, 12:38:51 »
Истинските модели на Есаб бяха преди време, когато си бяха тяхна разработка и наистина са на високо ниво. :good:
За конкретния модел - просто толкова си може. Щом и другите са така - в кофата.
По спомен - премахвал съм горещ старт на такава машина по желание на собственика. Обаче не помня дали беше Есаб или друго. Вътре са близнаци. Имат разлики в управлението, и то не всички. С една дума - каша :D
Всеки може да си поръча да му изработят машина в Китай с негови цветове и надписи.
Такъв е случая с този Есаб.

ПП Снимай ми платката за управление ако имаш възможност и желание.
                      Желание имам , но е служебен и не мога да го разглобя ! Още снимки по-подробни външно . В крайна сметка както и да е , казаха ми че трябва да изгори за да го бракуват ! Горе някой беше писал че заварява на 180А ? Не знам за какъв метал става въпрос , но аз стомана до 40 ММ си заварявам с 3,25 на не повече от 120А (имам 2 Ра категория ) за 4ка не става този модел

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #13 -: 02 Април, 2022, 10:54:32 »
Въпрос: STAHL Mayer или Kraft?
Или можеби Урал 300А?

« Последна редакция: 02 Април, 2022, 11:03:39 от ikarlo »

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Re: Електрожени-цена, качество, надеждност
« Отговор #14 -: 02 Април, 2022, 13:08:52 »
Кемпи !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |