| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel  (Прочетена 87631 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #315 -: 28 Януари, 2019, 19:23:28 »
Ето и клипче:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #316 -: 28 Януари, 2019, 19:25:37 »
Много добре е станало, и плата му отива.
 :good:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #317 -: 09 Февруари, 2019, 18:13:39 »
Ето че завърших, наречения от мен "ЕЛЕКТРОНЪ 41". От материали, които Любо публикува, стана ясно че приемника е произведен  в работилницата (фабриката???),  на Николай Джебаров, през 1941г. На табелката върху шасито стои надписа 749, което го възприемам, като пореден номер и Е41, което според мен е модела. На задния капак е имало щамповани надписи, но върху тях беше залепена станиолова лепенка, а при разлепването се заличиха. Тъй като не намерих други знаци за идентификация, кръстих модела по споменатие по-горе начин. По-късно установих, че и схемата не отговаря на никоя от публикуваните. Лампов състав: ЕСН11, EBF11, EL11(заменена с 6П3), ECL11(използвана само триодната част), AZ11 и EM4.
За радиото мога да кажа следното:
- не прилича  на правените в малки работилнички радиа от този период. Явно проекта е на производителя, шасито е голямо и изглежда различно.
-Изпълнрнието на електрическата част е изключително професионално, с много качествени елементи. Захранващия трансформатор, изглежда съвсем съвременно, резисторите са без променени стойности. Говорителя се включва към шасито с 5-полюсен куплунг. По отношение на елементната база, го поставям пред всички познати ми апарати от този период, включително и ТУЛАНа.
-Механичната част - търпи някои критики критики: Заради изнесените странични врътки, стягането към осите става отвътре на кутията, с преходници и е доста трудно. Ламарината, която стои зад скалата е закрепена не към шасито а към кутията и сглобяването с тази дълга стрелка, си е изпитание!
-за схемата- започнах да я свалям, но по късно се отказах. Всички входни кръгове са екранирани и не е предвидена настройка. Нискочестотната част е меко казано особена - 2 обратни връзки, от анодната верига на 6П3 и от вторичната намотка на изх. тр-тор. Разточително използване на резистори и кондензатори... :)
-Скалата не беше в добро състояние, така че се наложи да я изработя на ново. Качвам файла във cdr. формат за библиотеката.
Ето и снимките:

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #318 -: 09 Февруари, 2019, 19:05:27 »
 :good: :good: :good: :drinks:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #319 -: 09 Февруари, 2019, 22:02:11 »
Ами и от мен  :good:
0888981645, 072365106

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #320 -: 12 Февруари, 2019, 19:43:16 »
Колега здравей.
Виж дали някоя от схемите на радио Електрон не са като в твоето радио.
Защото в музея към факултета по журналистика имаха радио Електрон и едната схема от линка по долу съвпадна.
http://forum.antique-items.com/viewtopic.php?f=75&t=34145

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1527
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #321 -: 07 Март, 2019, 16:40:06 »
Поредния Български радиоапарат в моята сбирка. В началото мислех че е ИРАФОН, заради надписа върху  високоговорителя, но после видях, че Дидо има същия и го е кръстил БРАЛТ, та сега се колебая.  :)
Радиото беше доста запазено, лампи - 6А7, 6D6, 75, 41, 80, като последните 2 липсваха и си позволих да ги заменя с 6Ф6С и 5Ц4С, които освен различния цокъл са аналози на предните. Междинна честота 128КХц, два настройващи се входни кръга за средни и дълги вълни и единичен за къси.
Схемата е като на радио ЕЛЕКТРИК, която публикувам, с тази разлика, че тук са използвали една лампа по-малко и предусилвателя на НЧ е с триодната част на лампата 75, която в публикуваната схема не се използва. АРУ обхваща само МЧ усилвателя, а  потенциометъра за усилване е свързан със студения си край към катода на 75, вместо към маса. Смених кондензаторите и го освежих, като малко го поразкрасих и това е всичко по реставрацията. По елекролитните кондензатори го датирам от 1939г.
Ето как изглежда:

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #322 -: 07 Март, 2019, 19:19:40 »
Браво Ванка! Евала! Красив е!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #323 -: 07 Март, 2019, 20:30:42 »
Браво. И плата и скалата и шасито ...  :good: :bravo:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #324 -: 07 Март, 2019, 20:41:21 »
 :i_am_so_happy: Като ново!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #325 -: 07 Март, 2019, 21:00:21 »
Браво стършеле, още едно спасено българско радио! А бе, имали сме дизайнери и майстори навремето, макар и да не са учили в специализирани училища (в случая съм убеден), но важното е и че сега ги има и могат да вдъхнат нов живот на тези уреди! Само не ми стана ясно накъде си го отклонил от оригинала?
0888981645, 072365106

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #326 -: 07 Март, 2019, 21:11:20 »
Да, много хубаво изглежда радиото. Аз си мисля, че все пак не можем да сравняваме нашите радиоапарати, с германските, английските, американските и т.н. големи марки. Но много ми е интересно, нашите съседи, гърци, румънци, турци, бивша Югославия, какво са произвеждали примерно до 1944 г., т.е. да си "премерим" радиоапаратите с другите "балканци"  :) .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #327 -: 07 Март, 2019, 22:01:47 »
Валери,това не е вярно.Радиоприемниците Тулан на изложението мисля в Париж през 1937 г побеждава марки като „Оптальове“, „Радио Менде“, „Кьортинг“, „Телефункен“, „Саксен-Верке“, „Олимпия“, американския „Пилот“ и др.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #328 -: 08 Март, 2019, 10:28:15 »
Да, чел съм за това, макар, че един от най-разпространените модели на Тулан много ми прилича на Блаупункт 4W77, но все пак нека да изключа Тулана. Имах в предвид всички останали радиоапарати, които са се произвеждали в малки работилнички, даже имам едно такова, шасито му е от поцинкована ламарина, всички части са внос, кутията е правена, задният капак е един шперплат с големи отвори, кинематиката не е много добре, и т.н.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Една бедничка колекция. Колекцията на styrshel
« Отговор #329 -: 08 Март, 2019, 15:10:39 »
Имам апарат с абсолютно съща кутия и скала и не съм го кръстил, а съм абсолютно сигурен че е БРАЛТ.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4908 Прегледи
Последна публикация 20 Май, 2014, 23:13:34
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |