| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монтиране на УКВ конверторна приставка на радиоприемник Акорд 104  (Прочетена 49915 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Абе ти нещо шегуваш ли се с мен? Щяло да ми излезне 7 лева с доставката,та платката е толкова. Това са тарифите за доставка: Спиди експресна доставка (6.24лв.)Спиди икономична доставка (4.92лв.)Speedy: Пакетна (14.90лв.)Доставка с Еконт до адрес (6.55лв.) Доставка до офис на Еконт (5.30лв.)! Можеш да смяташ 7,20+4,92=12.12
Първо, с доставката няма да ти излезе повече от 7-8 лв. И второ за молбата да напише някой "какви са стойностите на 3-те кондензатора SMD." Имаш ли представа какво е това SMD и от къде може да се видят стойностите от платката?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Тези кондензатори отбелязани с SMD както е писал колегата стойността им не може да се види от платката, но по мястото в схемата това са просто блокиращи кондензатори и всеки малоиндуктивен кондензатор с капацитет от 10 до 100 нанофарада според мен ще свърши работа. Определено не са критични. По-голям проблем според мен ще ти бъде вкарването в диапазон, имай предвид че приблизителните данни за бобините които съм дал са гледани на око. Ако нямаш никакъв опит във ВЧ техниката по-добре не се захващай защото сигурно ще свърши с неуспех, иначе не е непостижимо да се изпълни приставката принципно, но ти трябва опит във ВЧ техниката.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен veni valchev

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: lom
днес пратих до офис в София-на 17лв. наложен платеж-5 и нещо е доставката,ЕКОНТ

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Здравейте каква "укв" приставка за АКОРД-104? Този радио-шкаф понеже е изнасян навремето във източна Германия завода  е разработил тая алуминиева приставка във двата варианта на УКВ. Ако желае някой мога да пиша кои елементи се сменяват по оргиналната схема! не подценявайте двойното преобразуване на сигнала със тези приставки!
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Напиши имам приставка за проба

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Тази работа че се сменят елементи по схемата и УКВ тунера започва да работи по другия стандарт не важи само за Акорд, а и за всички УКВ тунери. Това че тук е било разработено в завода и се знае кои точно елементи се подменят, и с какви стойности е чудесно, но не премахва нуждата от последваща настройка на тунера, а това без нужната апаратура и опит е начинание с неизвестен изход за радиото. Така че аз предпочитам радиото да си бъде в автентичен вид и с тунер със заводски параметри, затова мисля че приставката е много добро решение. Двойното преобразуване на сигнала с приставката според мен напротив даже носи само положителни ефекти като увеличаване на чувствителността. Естествено само в случай че приставката е проектирана добре, което не е точно така в случая, но така или иначе представянето е отлично, както е видно. Ще се радвам изключително много да дадете информация кои елементи се сменят и с каква стойност, но нека бъде ясно на потребителите че това не е детска играчка, и просто сменяш няколко резистора и кондензатора за 5 минути и тунера започва да работи като нов по другия стандарт, защото много хора с ограничен опит могат да се заблудят така и да унищожат работещия УКВ тунер, за което после да съжаляват цял живот.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Здравейте каква "укв" приставка за АКОРД-104? Този радио-шкаф понеже е изнасян навремето във източна Германия завода  е разработил тая алуминиева приставка във двата варианта на УКВ. Ако желае някой мога да пиша кои елементи се сменяват по оргиналната схема! не подценявайте двойното преобразуване на сигнала със тези приставки!
Аз съм любопитен да видя схемата ако може разбира се

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
При мен тази приставка не работи много добре.
Проблема е в това че изтървам някои предаватели.
Та това е причината да подменя стойностите на елементите в трептящите кръгове .
А относно приставката със нея се получи доста голямо усилване и се нуждае от нищожна антена.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
То за това си имаше приставки с превключване на хетеродина, като обхвата се разделя на два или три подобхвата и нищо не се изтърва.... но няма такива в продажба вече, и се очаква от мен да ги разработя, а това ще стане със сигурност, но не знам кога.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Здравейте ето данните на завода производител които бях обещал за УКВ 88-104 Mhz. Схемата на УКВ приставката е като при " Мелодия-14" която е изнасяна на времето във Източна Германия.  1. премахва се кондензатора паралелно на анодния настройваем кръг L-1 (12PF). 2. намалява се стойността на кондензаторите във капацитивния делител (в моста за балансиране на осцилаторното напрежение на 6PF). 3. Развива се 1 намотка от литцендрата от бобината свързана посредством 25PF към 6 краче на лампата анод осцилаторно стъпало и се поставя паралел 10PF (по схемата на мелодия 14). УКВ приставката със ECC85 работи със индуктивна настройка на осцилаторния и анодния  входен трептящ кръг. Високочестотния предусилвател е свързан по схема със заземена решетка. Втория триод работи като самоосцилиращ смесител. Входния кръг се настройва чрез подвижно алуминиево ядро в средата на обхвата. Катода 8 краче на лампата е свързан посредством филтрираща група към маса. Ползвана литература: "Радио-поправки" Максим Илиев.
« Последна редакция: 12 Март, 2013, 22:17:44 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
По отношение на чувствителността  на радиото завода е задал чувствителност под 10 микроволта за УКВ това лесно може да се провери чрез свързване на високочестотен генератор при 30 процента ниво на модулацията и използването на таблицата във края на цитираната книга при 50 миливата изходна мощност по БДС. Така може да се измери коефициента на усилване със външен конвертор и без него. Но тука не е важна само чувствителността а и избирателността по съседен и огледален канал със външен конвертор. 
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Бобинката в катода колко навивки има и какво е конфигурацията?

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Здравейте този филтър е монтиран допълнително при "Мелодия-14" и поради тази причина няма данни за тази бобина във приложение 1. данни за детайлите на българските радио и телевизионни приемници във книгата на к.т.н. инж. Иван Петров "Радио и телевизионни приемници" Ако не намерите данните за тази бобина изчакайте малко да намеря оригиналния тунер от Мелодия-14 ще ви пиша на лични.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Много ценни и практични неща пише GRIDLIC.Напред към експериментите.По-добро от оригиналното няма! :DКойто успее да направи нещо да пише за да избистрим нещата!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Отново ще пиша с цел да предпазя някой любител от грешка която направих аз преди години. Макар че знам че човек чува това което иска да чуе и за съжаление няма да мога да възпрепятствам някой да скапе тунера. Описаната модификация е 100% вярна и работоспособна, и няма спор че е най-доброто НО ако тунера е излязъл в този вид от завода. Имайте предвид че след въпросните модификации в стойностите на елементите се налага да бъде извършена настройка на тунера, нещо което определено не става в къщи на слух от човек нямащ опит. Това не е схема за мигащ коледен гирлянд където пише че заменяш еди кои си елементи за промяна на честотата на мигане и ти хващаш поялника, сменяш елементите и работата става. Адекватната настройка на УКВ тунера изисква много добри познания в областта на радиотехниката и принципа на действие на суперхетеродинния радиоприемник, както и измервателна апаратура която много малко любители имат. Настройката на слух е сигурна гаранция за някакви резултати далеч от заводските параметри на тунера. И за да не бъда голословен ще ви дам пример от личния си опит: Преди повече от 7 години когато бях още ученик занимаващ се само любителски с електроника и радиотехника реших да търся УКВ тунер за моята Селена, който работи в обхвата 88 - 108 мегахерца, защото селената е произвеждана и в този вариант. Тогава някакъв "гений" от форума електроника на дир.бг ми каза че ключа от бараката бил в самата барака, и ми обърна вниманието върху табличката в оригиналната схема на радиоприемника Селена, в която бяха написани стойностите на кондензаторите в тунера за двете разновидности. Каза ми че само сменям въпросните кондензатори, не пипам никакви тримери за настройка и приемника започва да работи по другия стандарт. В същото време друг потребител във форума (член в последствие и на стария форум сандъците) Димитър Делийски ме предупреди че тази работа няма да стане така и че най-добре е да поставя УКВ конверторна приставка. Обаче аз като неопитен в областта повече харесах сценария с подмяната на кондензаторите и тунера работещ оригинално по стандарта 88 - 108, и след няколко месеца обикаляне за търсене на кондензаторите със съответните стойности (защото се оказа че такива стойности се намират екстремно трудно) започнах подмяната на кондензаторите. Резултата беше твърде отчайващ, тунера никак не работеше както трябва, изобщо не покриваше съвременния стандарт, хващаше някакви станции в объркан ред, по неизвестен показател, при смущения в мрежата изведнъж преставаше да приема изобщо... и така съсипах тунера. Писах във форума какво е станало, и оня дебил продължаваше да ме убеждава че така трябва да стане и никаква пренастройка не е необходима, и че просто да видя че в табличката има и накои резистори с различни стойности и че като се подменят ще стане работата. Само че в схемата съвсем ясно се виждаше че има не само разлики в стойностите на елементите а и в самата схема на свързване. Разбрах че не трябва да продължавам повече и реших да се опитам да въстановя тунера, като върнах по местата надлежно запазените оригинални тръбни кондензатори. Слава богу историята е със щастлив край - тунера заработи отново норално, след което взех УКВ приставката и я монтирах, и Селената заработи като нова. Е дано с историята съм помогнал на някого да осъзнае нещата и да се замисли преди да хване поялника и да преправя тунера за западния стандарт. Да не забравяме че ОРИГИНАЛНО това радио приема в обхвата 64 - 73 Мегахерца!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |