| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монтиране на УКВ конверторна приставка на радиоприемник Акорд 104  (Прочетена 49915 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Ориго, аз не претендирам за разбиране в областта на електрониката, камо ли във високочестотната, но ще потвърдя думите на колегата който цитираш: става с подмяната на елементите от табличката. Сигурно на 7-8 Селени съм го правил, не е 100% покрит обхвата, но по шестобалната система оценявам работата като за 5,50. Иска минимална настройка която правя на "ухо", някои от сърцевините на бобините от самия УКВ-блок се въртят. Изпитано е, кондензаторите които съм използвал са руски от типа "тръбичка"-такава им е формата, много често се срещат в старите руски апаратури.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
То за това си има методика за настройка иначе си играеш на тука има тука нема :) Безмислено е да се пренастройва работещ укв блок и да се угробва работещ раритет.Това е по силите на техник с опит и апаратура.Има достатъчно схеми без да се пита УКВ тунера.Възможно да е бил и "дебил" възможно и човек който е искал да помогне по своему.Няма добро дело което не остава ненаказано :D

« Последна редакция: 14 Март, 2013, 15:42:26 от lz2xl »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Асене, напълно съм съгласен с последното ти изречение  8) .

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Дежавю :)

Схемите които пуснах последни работят,пробвани многократно и са по силите на начинаещ.Достатъчно е като папагал да се повтори описаното.Проблема е че не покриват целия диапазон тъй като по OIRT обхвата е по тесен.
« Последна редакция: 14 Март, 2013, 15:03:12 от lz2xl »

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Ориго тръбните кондензатори се наричат още "безиндуктивни". Това че ти гаснат осцилациите на хетеродина никой не е виновен! и при мен се е случвало да ми гаснат осцилациите и да излизат извън обхвата но за това си има причина! Има литература във която е описано много точно изискванията за работа във УКВ . Лошото е че много хора се учат от форумите а не четат литература, Всяка една схема има монтажен и паразитен капацитет! затова се налага донастройка на трептящите кръгове. Относно апаратурата навремето съм си правил "грид дип мер" нарича се още "хетеродинен индикатор на резонанса" прави се само със един транзистор имам схемата и на лампов грид-дип-мер! Има много неща които могат да се направят в любителски условия. 
« Последна редакция: 15 Март, 2013, 02:19:52 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Когато се направи цялосна преработка на укв блока се разширява двойно обхвата.Това е номера.Всички приставки работят на половината обхват!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не е необходимо да ми обяснявате тези неща защото аз ги знам. Имам диплома за бакалавър в Технически Университет. Споделих ви премеждия които съм имал във времето когато не съм знаел много неща, и съм се подвел. Правя го с цел да предпазя други потребители с ограничен опит в областта, просто да не си мислят че нещата стават съвсем така. Който има опит и има желание естествено може да си преработи тунера. Лично според мен това противоречи на автентичността.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Дипломата не прави техника,ако нещо което друг е правил при тебе не тръгва проблема обикновенно е в задполялното устройство :) Аз имам магистърска и какво от това,диплом като диплом.Тук сме да си помагаме и няма смисъл от нерви.Опита се трупа и ако човек има желание може да стане приличен техник и без диплом ,освен това тук хората са за хобито и удоволствието :drinks: Ако ме разбираш какво искам да ти кажа

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Господин Симеонов точно така! вариометъра покрива целия обхват от 88-108MHZ правил съм го експериментално и става перфектно! Ако желаете мога да ви сканирам страница от една книга от началото на 60те във която е обяснен теоретично моста за балансиране на осцилаторното напрежение във който участва и вътрешния капацитет на лампата.
« Последна редакция: 15 Март, 2013, 02:09:16 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
origo казва,че е имал проблем.Ако е сложил някой кондензатор индуктивен няма да заработи посмъртно.Само тръбни кондензатори може да се слагат.Преди 27 години преработвах един преобразовател за луминисцентна лампа от тези които ги слагаха в купетата на влаковете.Преработвах ги от 24 на 12 волта.Тогава имаше режим на тока а аз имах две бебета.Резонансния кондензатор грееше че се пръскаше.Котато сложих тръбен всичко си отиде по местата.В този преобразовател се развиваше значителна мощност а какво да кажем за един нищожен осцилатор който има нищожна мощност и всяка индуктивност може да събори генерацията.За да са произвеждали такива укв блокове схемата е експериментирана и изчистена от проблеми.Трябва да заработи.Щом някой го е произвеждал защо и друг да не може да го изпълни.Верно,че опита е необходим но смятам,че е обяснено достатъчно добре и колегата е готов за допълнителни разяснения.Относно автентичността-ако сложиш приставка няма ли да се развали автентичността?Лозето не иска молитви а мотика.Да се хващаме с експериментите.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Явно все нещо не се разбираме. Лично за мен радиоприемник с УКВ блок настроен на ръка е съсипан. Така че ако няма да се настрои по всички правила както в завода, по-добре изобщо да не се започва. Автентичността с приставката не се разваля защото се добавя една част която може да се махне без да си личи че нещо е добавяно. Но защо изобщо по дяволите водим тези безсмислени спорове, ако не се лъжа заглавието на темата е Монтиране на УКВ конверторна приставка, а не преработка на УКВ блока... защо коментираме преработката, която аз не отричам, но и не смятам че е за хора без опит. Но то си е въпрос на желание на самия човек, ако смята че е добре да си го преработи - нека го направи. И тръбни кондензатори вече не се намират поне не на нашия нещастен пазар.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Много се отклонявам от темата но да попитам:когато ти попадне радиоприемник от време оно от отдавна несъществуваща фабрика развъртян отвсякъде във фабриката ли го връщаш да го настроят?Аз лично си пускам сигналгенератора и настройвам.По-добре настроен от мен макар,че не съм фабрика отколкото неработещ сандък...Ако смятате,че е спам моля модератора да премахне некужното.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Не е спам. Отговора е във въпроса - пускам сигнал генератора и го настройвам. На това казвам фабрична настройка, по методологията и с апаратурата използвана във фабриките. Но тук доста от съфорумците просто хващат отверката и настройват на слух без дори да имат представа коя бобина за какво отговаря, ето това не го приемам.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Естествено с апаратура се прави всичко!Но да не забравяме че старите майстори не са разполагали с почти нищо.Но са имали опит и голямо желание. ???

Неактивен shiki

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: София
Здравейте! Предварително да кажа, че нищо не разбирам от радиотехника, преди да сте го разбрали по другия начин. Контакт мога да вържа, също да активирам автоматичен предпазител. :blush:
Въпросът ми е следният: Ако преработя един конвертор за долния обхват съгласно първия пост, а имам два такива, може ли да ги вържа заедно към един адаптер и с едно ключе да превключвам от единия на другия, разширявайки обхвата от 91 до 106 Мхц?
Имам една Мелодия-2 и една транзисторна Unitra-Pionier stereo, които смятам да преработя.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |