| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Монтиране на УКВ конверторна приставка на радиоприемник Акорд 104  (Прочетена 49897 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Свързване на изхода на приставката към входа на радиоприемника:
Тъй като единия край на отоплителната намотка е свързан към шаси, отрицателния полюс на изхода на стабилизатора не може да се свързва към шаси (става късо през единия полупериод). Това не е и необходимо при тази приставка. Ако се използва същата схема за захранване на mp3 модул например където масата на модула трябва да е свързана към шасито на приемника, изправителя трябва да бъде еднополупериоден за да съвпада масата на променливото с масата на постоянното напрежение.
Изхода на приставката е несиметричен с импеданс някъде доста над 300 ома което теоретично прави неправилно свързването на тази приставка към какъвто и да било радиоприемник. Разбира се като оставим на страна перфекционизма и имайки предвид високото ниво на изходния сигнал и късата връзка между изхода на приставката и входа на приемника се оказва че приставката се погажда повече от добре и със 75 ома вход и с 300 ома такъв. Несиметричния изход също се преглъща - масата на приставката се свързва през кондензатор 470pF - 1nF към единия входен извод на приемника а изходния проводник на приставката - директно към другия входен извод.
Схема:
48868-0

48870-1
Така по висока честота единия край на входната намотка се оказва заземена, но това не е проблем при къса линия както е в случая. Въпреки това, входния сигнал се прехвърля освен по индуктивен път и по капацитивен, при това входа се оказва не напълно симетричен. При едната посока на свързване на изхода към входа сигнала е незначително по-слаб. При посоката на свързване с по-силен сигнал обаче специално при мен се наблюдават повече шумове при малка разстройка от точната честота на радиостанцията поради което избрах обратната посока на свързване - всеки трябва да определи опитно как работи най-добре в неговия конкретен случай. Аз лично съм премахнал коаксиалния изходен кабел на приставката, тъй като той е прост нискочестотен аудио кабел, който има твърде голям капацитет и следователно голямо затихване за тези честоти. На негово място съм свързал симетричен кабел за телевизионна антена водещ до входа на радиоприемника.
Монтаж на приставката:
Приставката може вътрешно да се свърже към входа на УКВ тунера, а входната букса да се свърже към входа на приставката, и отвън да не си личи че има монтирана приставка. Обаче моята концепция е монтажа на приставката да стане без никакви модификации по самия радиоприемник. За целта изхода на приставката се свързва външно към УКВ входа на радиоприемника въпреки че самата приставка се намира вътре. Ето как е реализирано:
48872-2
Антенния вход на приставката се извежда на гнездова букса за панелен монтаж завинтена в един от вентилационните отвори на задния капак.
Снимки:
48874-3 48876-4
Аз реших да изпълня захранването на приставката на експериментална платка, защото правенето на печатна платка за толкова малко елементи е неоправдано от всички гледни точки. Платката на захранването се прикрепя механически за шасито на радиоприемника което в случая е много удобно цялото в дупки 3ка и имам пълна свобода за монтажа без да модифицирам приемника. Платката на УКВ конвертора е свързана към платката на захранването посредством няколко парчета звънчев кабел който служи и за механическо фиксиране на двете платки една към друга. Отоплителното напрежение е взето от лявата скална крушка.
Снимки:
48878-5 48880-6
Поради достигнат максимален брой прикачени файлове ще продължим в следващото мнение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Качих 8,останалите не ми дава да ги кача и на мен.Ще пиша на админите да помагат.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Ето приемника в завършен вид обратно в кутията:
48884-0 48886-1

48888-2 48890-3

48892-4
И със задния капак:
48894-5 48896-6
И както беше писал един колега от форума: "Истинското радио свети в тъмното"
48898-7
Неописуемо е удоволствието да си стоиш в тъмната стая и да гледаш красиво осветената скала на лампов радиоприемник. Същевременно да се наслаждаваш на брилятния му звук.
Ето и видеоклип на радиоприемника в действие:
/>
Всякакви коментари и въпроси по темата са добре дошли!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Качих 8,останалите не ми дава да ги кача и на мен.Ще пиша на админите да помагат.
Не е нужно аз така си ги разбивам на подмнения темите, така че просто тези три мнения последните ги премести на мястото на първото мнение от темата а него го затрий, това е моето виждане по въпроса.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Това не мога,админа вероятно може да промени.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Ако всичко вече е наред, да бърша горните снимки.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, благодаря много за съдействието на администраторите, прекрасна е станала темата! Трийте последните ми мнения със снимките!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Валери трий излишното,ти модерираш тука.Аз се оказа че не мога :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |