| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"  (Прочетена 10188 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Здравейте! Имам "Рапсодия-Стерео", може ли да се пренастрои УКВ-блока в стандарта CCIR, т.е. да покрива 88-108 МХц?
https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_rapsodiq_stereo.html

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #1 -: 16 Август, 2019, 08:01:09 »
Може разбора се. Аз съм го правил. Став много добре, но иска честотомер минимум. Най добре и вобелгенератор.
В тази тема съм описал действията по пренастройката.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6671.0

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #2 -: 16 Август, 2019, 09:00:49 »
Много добре стана,слушам си Рапсодията с удоволствие,тя има дълбок и плътен звук. Кънчо направи доста подобрения. :bravo:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #3 -: 16 Август, 2019, 14:29:40 »
Може разбора се. Аз съм го правил. Став много добре, но иска честотомер минимум. Най добре и вобелгенератор.
В тази тема съм описал действията по пренастройката.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6671.0
Бях я забравил тази тема, прочетох я наново, и така: С114 да се махне, С101, С102, С103, С112 и С115 да се намалят. С113 и С105 също да се сменят с по-малък капацитет. Въртене на Л104, Л201, Л202 и Л511. Увеличен диаметъра на сърцевините на вариометрите, или сменени с медни тръбички ф 5.8 мм. Увеличаване хода на вариометрите.
Това ли трябва да се направил, честотомер нямам, нито пък вобелгенератор.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #4 -: 16 Август, 2019, 18:36:56 »
За съжаление спомените ми са избледнели.
Нека колегите се изкажат.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #5 -: 16 Август, 2019, 22:06:40 »
Колеги, леко завъртях единият керамичен променлив кондензатор, който се достига с отверка през отвор в УКВ-блока, и вече хващам от 92 до 102 МХц. Просто обхвата се измести, не знам дали е огледална честота, но доста добре се хващат станциите в този диапазон. Крушката за стерео индикация светва на доста станции, като натисна бутона "Стерео", започва да бучи нещо, а при натиснат бутон "АДЧХ" се смущава станцията.
 :unknown:

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #6 -: 16 Август, 2019, 23:14:44 »
Тотално е разтроено и МЧУ и Дробния и декодера.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #7 -: 17 Август, 2019, 00:18:00 »
Не ми се вярва, на всички бобини и филтри си стоеше восъка с който са запечатани. Всъщност, като натисна бутона стерео, се изключва единият канал, свири само единият говорител. При натискане на АДЧХ, се измества малко станцията. Така си правеше и преди да завъртя кондензатора, мисля, че има доста добра чувствителност в момента, стрелката на индикаторът за настройка на някои станции е почти на максимум.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #8 -: 17 Август, 2019, 15:19:52 »
Щом се разстройва от АДЧ, най-вероятно приема по огледален канал. А това, че изчезва единия канал при стерео приемане, вероятно да е някакво прекъсване на сигнала от единия канал от стерео декодера до бутона стерео-моно, на този бутон се свързват на едно двата канала, явно единия канал не достига до там.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #9 -: 18 Август, 2019, 10:13:57 »
Прекъсването на единият канал при натискане бутона "Стерео", се оказа, че кабелчето на самото копче не беше запоено където трябва, възстанових го, сега е добре. Прави ми впечатление, че стерео приемането се осъществява с шум, ако не е много силна станцията, но се усеща ефекта. Да, вероятно приемам по огледална честота, когато се натисне бутона АДЧ, не губи 100% станцията, а се появява смущение. Иначе си приема доста добре, едва ли ще постигна кой-знае по-добри резултати, ако започна да пренастройвам УКВ-блока, затова го оставям така. Но да споделя какво стана с радиото вчера: бях го оставил да работи, и след около час то беше спряло, угаснало и т. н. Прегледах предпазителите, здрави са, тогава забелязах, че двете съпротивления в паралел, означени като R411 от 12 ОМа в първичната на захранващият траф, бяха се овъглили. Като прегледах около захранването, видях, че единият на диод SFR 125 му е отрязано кабелчето към него. Пробил е навремето, и просто са го елиминирали, без да го сменят, и е останал само с единият SFR 125. Сега и той е пробил, трафа се е натоварил, и е изгоряло това съпротивление. Тъй като не успях д а намеря в къщи оригинални два SFR 125, сложих два руски Д 242 Б, които са по-големи като габарити, и се наложи да ги монтирам на изнесена ламаринка.   
« Последна редакция: 18 Август, 2019, 10:26:49 от Валери »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #10 -: 18 Август, 2019, 10:59:15 »
Евала за проекта Валери!
По отношение на темата на Кънчо, към края на страница 2 и началото на страница три пише какво е направил, има и снимки. Сменил е сърцевините с медни тръбички с по-голям диаметър, и е увеличил махинеческия ход на вариометрите като е изпилил един пин и е изкривил някаква ламаринка. Разгледай какво е описал, и УКВ блока е пред теб ще видиш за какво става въпрос.
По твоя въпрос - вероятно приемаш по огледална честота! Това, че АДЧ измества приеманата станция и влошава приемането определено е признак за прием по огледална честота. Можеш да направиш и друг опит. Виж дали при вкл. АДЧ има ефект на "залепване" към честотата на приеманата станция. Т.е. дали се получава малко по-широк диапазон на скалата в която се приема една и съща станция или напротив - стеснява се диапазона на читаво приемане. Ако се разширява диапазона - значи все пак АДЧ работи, ако се стеснява (т.е. разваля приемането като цяло) значи приемаш по огледална честота. Ако обаче се измества леко станцията, но все пак се разширява диапазона на приемане, значи проблема може да бъде в разстройка на дробния детектор, и той не дава правилното коригиращо напрежение. Добре е да се прегледа хубаво спрягането на кръговете в тунера, настройката на МЧ филтрите в тунера и самото радио и настройката на дробния детектор и стереодекодера. Това не са сложни процедури но се изисква сигналгенератор. Ако не беше от друг град бих ти предложил с голямо удоволствие услугите си за гореописаните настройки, но уви и моя сигналгенератор и радиото са твърде едри, за да ги пренесем с цел да извършим настройката. Иначе подобни настройки без генератор са в сферата на мечтите. Иначе радиото си заслужава да получи перфектни настройки и да свири добре както заслужава.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #11 -: 18 Август, 2019, 11:08:44 »
Благодаря ти ориго, аз следях показанието на стрелковият индикатор на радиото при настройката, от това се ръководех. Все пак съм само любител и нямам такива сложни уреди (може би засега  :) ), по слух си е много добре, със сигурност уредите ще покажат друго. АДЧ няма ефект на "залепване" на честотата, а малко я измества и се влошава приема, т. е. започва да шуми. Иначе не е толкова лошо радиото, даже се удивих колко много елементи са употребени като е без интеграли, смятам, че е едно от доста сложните български радиа.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 350
  • Населено място: София
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #12 -: 18 Август, 2019, 12:52:38 »
Относно шума при стерео приемане - това си е характерно за този декодер, изрълнен с дискретни елементи, когато приемания сигнал е сравнително слаб. Дори и при доста силен сигнал, пак има някакви смущения. На времето на един такъв приемник вграждах декодер, направен с интегрална схема A277 мисля че беше, и резултатът бе много добър. На същата Рапсодия бях вградил и някакъв източно немски УКВ блок, който пасна доста добре както за монтаж, така и за скалния механизъм, и радиото работеше перфектно.
Диоди Д242 вместо SFR125 е много по-добро решение, германиевите SFR125 са много ненадеждни и само неприятности с тях.
Поздравления за свършената работа!
« Последна редакция: 18 Август, 2019, 13:00:58 от Radko »

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #13 -: 18 Август, 2019, 18:40:39 »
Ето малко снимки:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Пренастройка УКВ-блок на "Рапсодия-Стерео"
« Отговор #14 -: 18 Август, 2019, 18:41:27 »
 :)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
6946 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
1 Отговора
4466 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18327 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4337 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6433 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |