| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пренастройка на УКВ блокове на Селена  (Прочетена 80149 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Пренастройка на УКВ блокове:

1. УКВ блок от Селена В-211  (УКВ-2-2-Е-02)


2. УКВ блок от Селена В-216  (УКВ-С)


3. УКВ блок  (УКВ-2-2-Е)


Моля за вашата ломощ за пренастройка от обхват 64-74MHz на 87.5-108MHz.


« Последна редакция: 13 Април, 2013, 11:03:48 от Radio208 »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #1 -: 12 Април, 2013, 11:10:02 »
Аз не съм специалист, но независимо от всичко което се говори за УКВ-блоковете, преправял съм поне десетина които работят много добре. Сменял съм елементите които са посочени в таблицата на схемата и понякога се нуждае от донастройване на бобините кото са на самия блок, а и понякога на основната платка ако са разстроени преди това. Примерно на снимката долния ляв блок е от "Б216", когато се сменят елементите, за да се нагласи по-точно обхвата, се завърта Л4, след това ако има нужда Л3. Другите три бобини се въртят за да се подобри качеството на приемането. Слагал съм блок от "Б216"-преправен, на "Б211" като го изолирам от шасито (има три гумени демпферчета), защото на "Б211" плюса е на шаси. Най-важното при подмяната на елементите са кондензаторите с капацитет от пикофаради. За препочитане е да бъдат от този вид "тръбичка", другите имам някаква индуктивност и блока няма да работи. Мисля, че сме го обсъждали това и друг път. Така и така са свалени вече блоковете, пробвай на този долния отляво, трябва после да си бъде в алуминиевия корпус с капачката.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #2 -: 12 Април, 2013, 11:34:54 »
Благодаря на Валери за споделения опит !
Целта е да се съберат на едно място различни пренастройки, които са правени на практика и да се избере настройката по най-добрия резултат. Понякога се налага махане на навивки от входната и осцилаторната бобина за да не се приема по огледална честота и други подобни тънкости, които не са много известни.
« Последна редакция: 13 Април, 2013, 11:13:19 от Radio208 »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #3 -: 12 Април, 2013, 12:16:09 »
Да, за махането на една-две навивки съм чувал и аз, но не съм го правил. Но като гледам първият и третия блок, имат буквата "Е" в модификацията си, това мисля си е блок за западния стандарт, т.е. за източния стандарт на блока е буквата "С", дано не бъркам.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #4 -: 12 Април, 2013, 12:30:17 »
Аз имам Селена с Пренастроен УКВ блок на който са развивани навивки и работи по-добре от което и да е радио ! Имам и пренастроена без да са развивани навивки само са и подменени някой елементи както казва Валери ,но разликата между двете е голяма .Тази на която са и развивани навивки е по-чувствителна ,работи по-добре и няма никакви шумове .

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #5 -: 12 Април, 2013, 12:39:19 »
Добре, нека някой да сподели от кои бобини и по колко навивки точно се махат, предполагам става въпрос на Л3 и Л4. Макар, че и при моите Селени няма шумове, донастрйката става с другите бобини, но сигурно е по-добре да се махат навивки.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #6 -: 12 Април, 2013, 12:54:54 »
До сега не съм пренастройвал УКВ блок на Селена, но доколкото имам информация само на някои блокове се махат по две навивки от входната и осцилаторната бобина, освен смяната на кондензаторите.
Валери, по коя таблица смени кондензаторите за УКВ блока на В-211, че мисля да почвам от нея.

radio-hobi, твоята Селена кой модел е ?

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 348
  • Населено място: София
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #8 -: 12 Април, 2013, 15:12:25 »
Относно развиването на навивките - свалям по две навивки на входната L3  и осцилаторната L4 бобини на Селена 215, 216 (най-новите) - по една навивка от горния и една от долния край на бобината.  В противен случай работи по огледален канал, обхватът е по-разтеглен, чувствителността е по-ниска и АПЧ не работи коректно. 
На по-старите Селени 211, 212 и т. н. не се налага развиване на навивки, само се подменят чарковете съгласно приложената в схемата таблица, и се прави настройка.
Спазва се основното правило за настройка на обхвата - в края с ниските честоти се настройва с индуктивността, а в края с високите честоти се настройва с донастройващия кондензатор. Ако не се постига максимум - променя се съответната индуктивност или капацитет. Антенния кръг L1/L2 се настройва на средна честота на обхвата. С осцилаторния кръг се постига да се приема целия обхват на скалата.
Сега има много работещи предаватели и те се явяват като репери, което улеснява настройката и без сигнал генератор.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #9 -: 12 Април, 2013, 20:53:14 »
Подчертаното е за 88-108 мхц

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #10 -: 12 Април, 2013, 21:12:33 »
Асене, ами в първия пост колегата както ги е написал блоковете какви са?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #11 -: 12 Април, 2013, 21:13:20 »
А радиокасетофона VEF 260-Sigma  с какъв УКВ блок е

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #12 -: 12 Април, 2013, 21:20:35 »
Асене, ами в първия пост колегата както ги е написал блоковете какви са?

Таблицата се отнася за посочения,другите са от 211 и Океан

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #13 -: 12 Април, 2013, 23:07:05 »
Имах на предвид означенията: "УКВ-2-2-Е" и "УКВ-2-2-Е-02", не са ли за 88-108 МХц?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: Пренастройка на УКВ блокове на Селена
« Отговор #14 -: 12 Април, 2013, 23:11:27 »
Да те са

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |