| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся кутия от "Комсомолец". Реставрация на някои приемници IV Клас от Валери  (Прочетена 16387 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Нямам възможност колега да я сканирам, съжалявам. Ако искаш мога да я сваля и да направя няколко снимки.

Благодаря Валери ,но по снимки едва ли ще мога да я направя  :(

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Трябва да се използва фотошоп, корелдроу или някоя подобна графичнообработваща програма, и аз не мога да работя с тези програми. Да кажа обаче, че скалите  на "Мечта"-та, "Сонет"-а, "Маестро"-то, "Чайка"-та и т.н., са с много устойчива боя и могат да се мият (с влажно парцалче), докато на "Комсомолец"-а пада боята около правоъгълничетата за станциите.

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Да се включа и аз в темата за Комсомолец-а, ако някой има излишен работещ и със сравнително добър външен вид /поне здрав корпус и скала/ и желае да се раздели с него на някаква цена да ми пише на лични. Благодаря предварително.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Днес от ОЛХ си купих една кутия от "Комсомолец" със заден капак. Няма я емблемата-надпис "Комсомолец" и по кутията и малко отчупвания и няколко отвора. Мисля да реализирам някакъв проект с нея, хубаво би било да имам и емблемата и скала  :blush: :

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Колекционирането на Комсомолци продължава  :) . Вече за трети път ми се случва един проблем с МЧУ-тата, а именно стопени тела на бобините. Обяснявам си го с факта, че бобините са нагрявани примерно със сешоар, за да може да се раздвижат сърцевините им. Това обаче води до деформация на телата и МЧУ-то се разстройва тотално. Ето тук един такъв случай, на иначе перфектното шаси:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Отрязах горната изкривена част от тялото и вкарах едно маркуче. Преди това раздвижих сърцевините и радиото тръгна  :) :

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Тези комсомолци видно са ти слабост, правиш ги с голяма любов и това си личи. :) Относно сърцевината която е стопена, казваш се среща често при тях. На мен ми се вижда като конструктивна грешка - намира се на сантиметри от лампата и най-вече прекалено близо до гасящият жичен резистор. При високо захранващо на мрежата този резистор се нагрява като реотан на печка, възможно е сумарната топлина да идва повече на този филтър.  :master2:
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Едва ли ще е от топлината на резистора, изолацията на кабелчетата които са запоени на него, е нестопена. Филтрите са до лампите UCH81 и UBF89, те не греят толкова, колкото примерно кенотрона и крайната лампа. Не знам, предполагам че е от загряване с топъл въздух, сешоар или нещо подобно. На това шаси беше стопена само едната бобина, на други две шасита, бяха стопени и двете бобини  :unknown: !?

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Едно време грижовните лелки завиваха радиата с едни бродирани каренца.
Липса на вентилация при споменатите по-горе топлоизточници
може съществено да вдигне градуса.
 
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Даа, твърде вероятно е да е така както пише колегата цек . Това радио според мен, въобще не беше ремонтирано, по спойките се виждаше червена боя. Възможно е да е било покривано с някое каренце, което да се е отмятало само отпред когато работи радиото, а е оставало отзад да покрива капака с вентилационните отвори.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Едва ли лампите и резистора могат така да го загреят,при мен са минали няколко такива за ремонт в последните години.Разликата от Пионер и другите стари радиоапарати от предни поколения е че феритните ядра не се фиксират с восък или стеарин.Ползват някаква бяла полупрозрачна смола която след години се втвърдява и се налага силно нагряване за да се раздвижи.Това е голям проблем,който е ровил в бобините на Лира 10 и Акорд се сеща :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Някой да има клавишен блок на "Комсомолец", може и само клавишите (с рамената им). Същите са и на радиата "Маестро", "Сонет", "Романс", "Чайка"...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Някой да има клавишен блок на "Комсомолец", може и само клавишите (с рамената им). Същите са и на радиата "Маестро", "Сонет", "Романс", "Чайка"...

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Някой да има клавишен блок на "Комсомолец", може и само клавишите (с рамената им). Същите са и на радиата "Маестро", "Сонет", "Романс", "Чайка"...

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Това ли е?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
25739 Прегледи
Последна публикация 11 Февруари, 2023, 05:01:00
от bir4o
0 Отговора
16734 Прегледи
Последна публикация 17 Ноември, 2012, 15:35:19
от Bengata
65 Отговора
24101 Прегледи
Последна публикация 07 Април, 2013, 19:35:15
от Валери
0 Отговора
1078 Прегледи
Последна публикация 25 Април, 2013, 12:15:56
от Pichaga933
0 Отговора
1506 Прегледи
Последна публикация 29 Април, 2013, 17:01:52
от Pichaga933

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |