| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Български радиоприемници  (Прочетена 5305 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Български радиоприемници
« Отговор #15 -: 29 Март, 2023, 18:52:49 »
За изключителният труд и безвъзмездно предоставяне на тази чудесно оформена документация освен сваляне на шапки предлагам на администраторите и колегите да помислим за някакъв почетен знак който да се постави към аватара на колегата инженер Любо Божков.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Български радиоприемници
« Отговор #16 -: 29 Март, 2023, 20:16:49 »
Подкрепям инициативата! Заслужил деятел за съхранение и популяризиране на радиоделото и неговата история.  :hi:
Твоите усилия, желание и култура на работа са завидни и за пример.
166662-0
« Последна редакция: 29 Март, 2023, 20:27:58 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Български радиоприемници
« Отговор #17 -: 29 Март, 2023, 21:32:18 »
Благодаря за добрите думи. Не ставам за „заслужил“ , че по късно може да ми се прииска и „народен“.  :D Достатъчно ми е да посочите забелязаните грешки за да ги отстраня, така че да има полза за всички.  :drinks:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Български радиоприемници
« Отговор #18 -: 29 Март, 2023, 22:25:01 »
"Не ставам...", ама ти отдавна си станал, не само с тези детайлни описания на елементи и схеми, твоят многокръгов линеен приемник са неща които не могат да останат незабелязани.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Български радиоприемници
« Отговор #19 -: 30 Март, 2023, 08:39:17 »
Любо, Страхотен труд  :hi:.
Мога да ти предложа чертези на скали за допълване на документацията.
Интересно ми е в каква среда си чертал платките и дали по чертежите ти, директно могат да се изработят платки.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1170
  • Населено място: Пловдив
Re: Български радиоприемници
« Отговор #20 -: 30 Март, 2023, 09:26:55 »
Поздравления за положения  труд на Любо Божков и помоща,която е оказвал на всички нас.
Да си жив и здрав Любо!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Български радиоприемници
« Отговор #21 -: 30 Март, 2023, 12:38:21 »
Действително въпроса за платките е интересен. Имам съмнения - дали не е скенирал платките и после със софтуер (не за платки) да ги е пречертал отгоре?
Което не значи, че няма да могат да се използват за изработка, само трябва да предостави оригиналните файлове в мащаб 1:1.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Български радиоприемници
« Отговор #22 -: 30 Март, 2023, 13:39:20 »
...Мога да ти предложа чертежи на скали за допълване на документацията.
Интересно ми е в каква среда си чертал платките и дали по чертежите ти, директно могат да се изработят платки.
По долу описвам как съм ги чертал. Платките съм ги правил по скоро за илюстрация. Не съм мислил за реална изработка. А идеята ти за скалите е отлична. Ще ти бъда много благодарен ако ми ги пратиш.
Действително въпроса за платките е интересен. Имам съмнения - дали не е скенирал платките и после със софтуер (не за платки) да ги е пречертал отгоре?
Което не значи, че няма да могат да се използват за изработка, само трябва да предостави оригиналните файлове в мащаб 1:1.
   Тъй като нямам намерение за в бъдеще да правя печатни платки, а  и не ми се занимаваше да уча програми за чертането им, избрах по трудния вариант - програмата sPlan 7.0. с която съм свикнал.  :-[
   В слоя "Форма" слагам снимка на въпросната платка и мащабирам до реалните размери. Затварям слоя и се връщам в основния, където очертавам контура с програмата за многоъгълник и отворите на платката. Съхранявам начертаното като елемент от библиотеката и го премествам в слоя "Форма" върху снимката, където съм поставил репер. Отново се връщам в основния слой и нанасям "островчетата". Начертаното отново правя елемент. на библиотеката и го вкарвам в елемента на основата. По същият начин процедирам със слоевете на пистите и площадките. Накрая в слоя с контурите на платката "запълвам" многоъгълника с основния цвят (на текстолита). Така се получава елемент на библиотеката - готова платка.
   В слоя "Форма изтривам снимката и оставям само елемента от библиотеката - в случая платка. В основния слой вече чертая елементите по платката.
   По този начин грубо съм имитирал аутокад.
   Както се вижда едва ли може да се направи още по сложно - просто не съм се сетил. :D
« Последна редакция: 30 Март, 2023, 14:13:34 от Любо Божков »

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Български радиоприемници
« Отговор #23 -: 30 Март, 2023, 13:54:11 »
Присъединявам се към колегите, изразили адмирации към полезната свършена работа. Наистина достойно дело, което може да бъде оформено като книжно издание. Най-малкото всички технически музеи ще му се зарадват. Както и реставраторите, които са в основата на този форум. Разбира се, добре е да се допълни и с останалите модели български радиоприемници и радиограмофони, а защо не, и с телевизорите. Най-вероятно, това дело ще бъде колективно и в този форум са хората, които могат да го осъществят. Историята на българската радиопромишленост заслужава това.
А сега някои уточнения: Мрежовият трансформатор на "Акорд 102" трябва да има извод 127V в първичната, защото руските грамофонни шасита го искат.  Вярно, че понякога са слагали и чешки грамофони за 220V, но това е рядкост.  И "Акорд 102" е радиограмофон.
Нека забележките ми да се приемат като дадени от най-добри чувства и в интерес на точността.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Български радиоприемници
« Отговор #24 -: 30 Март, 2023, 14:45:51 »
...
А сега някои уточнения: Мрежовият трансформатор на "Акорд 102" трябва да има извод 127V в първичната, защото руските грамофонни шасита го искат.  Вярно, че понякога са слагали и чешки грамофони за 220V, но това е рядкост.  И "Акорд 102" е радиограмофон.
Нека забележките ми да се приемат като дадени от най-добри чувства и в интерес на точността.
От въпросният приемник имам само шасито, кой знае вече от къде попаднало. От снимката на мрежовия му трансформатор се вижда, че няма извод за 127V. Руските грамофонни шасита, монтирани у нас по това време са с асинхронен електродвигател за 127V. Имаше вариант за захранване с 220V, при който последователно на едната намотка на електродвигателя се включваше едно мощно (зелено) керамично съпротивление 1к 7,5 W, в другата - кондензатор 1uF.

Неактивен ikarlo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: София
Re: Български радиоприемници
« Отговор #25 -: 30 Март, 2023, 15:52:06 »
Точно за това е полезен този форум. При търсене в Гугъл излизат много невероятни неща, т.е. пълно е с неточности и грешки. Например, в схемата на "Мелодия 10", който е един от последните лампови приемници, има извод в първичната на мрежовия трансформатор за 150V! Такова напрежение отдавна не съществува и това е очевидна грешка. Лично съм ремонтирал "Акорд 102", който си имаше извод 127V към грамофона. Друг е въпросът, че е имало несъгласуваност между производството на готови изделия и частите за тях. Очевидно, трансформатори за "Мелодия 10" са използвани при "Акорд 102" с този зелен резистор, но това не може да се приеме като норма. Може просто да се отбележат вариациите (което е много трудна работа за нашата промишленост, с нейните сравнително малки серии). Попадали са ми приемници от тези серии с мрежови трансформатори с вити магнитопроводи (дори имам някои от тях в мазето). Много от отклоненията от оригиналните схеми се дължат на преместването на производството на з-д "Ворошилов" във В.Търново.

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Български радиоприемници
« Отговор #26 -: 30 Март, 2023, 16:24:29 »
Това по долу е трансформатор, предполагам от "Акорд 102/71. Разполагам само с шасито. Парчето от скалата с надписа липсва за това не съм 100% сигурен за модела. Радиолампите са с маркировка 71г. Трансформатора му е "Ш"_ образен и има извод за 127V. По късно търновският радиозавод е започнал да използва витите лентови магнитопроводи, произвеждани в цеха в гр. Дряново.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Български радиоприемници
« Отговор #27 -: 30 Март, 2023, 19:32:03 »
А може ли да прикачиш тези файлове които си чертал в sPlan 7? Ще бъде интересно, освен, разбира се ако не ги пазиш де.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 899
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Български радиоприемници
« Отговор #28 -: 30 Март, 2023, 20:47:17 »
Понеже и аз ползвам sPlan 7 бих искал да попитам как чертаеш схемите, а именно лампите и различните бобини? В мойта програма библиотеките са много бедни и няма сложни радиолампи както са индикаторните например или ЕСН81. И тях ли ги рисуваш на ръка по изображение както спомена и после си създаваш макрос и го запомняш в библиотеките? Сега се научих да работя с една сложна програма EPLAN, там има вече всякакви библиотеки но е прекалено мощна и сложна за една схема да я ползваш. Между другото точно така се чертаят платките със спринтлайаута. Аз импортвам снимка на платката, после вадя от библиотеката някой елемент било чип транзистор или просто измервам със шублер разтоянието между 2 точки и нагласям мащаба на картинката докато съвпадне точно. После като теб отгоре начертавам отворите и пътечките.
« Последна редакция: 30 Март, 2023, 20:56:15 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1619
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Български радиоприемници
« Отговор #29 -: 30 Март, 2023, 21:23:59 »
За съжаление миналата година дискът ми се повреди и тъй като библиотеката ми беше в "С", загубих всичките си новосъздадени елементи. В момента вадя от схемите, които преди това съм чертал. Все се каня да нося повредения диск на един приятел да провери дали от повредената част може да извади новосъздадената преди от мен библиотека и така си остана с каненето. Утре мога да си поиграя да извадя някои елементи и да ги пусна тук.
Ще кача и файловете с платките.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |