| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Детекторен радиоприемник  (Прочетена 61882 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #30 -: 03 Март, 2016, 19:22:44 »
http://vbox7.com/play:0a96f298 - Тази конструкция много ми хареса. Антената не е много голяма - сигурно колегата експериментира близо до средновълнов/дълговълнов предавател. Дори и заземяване липсва - черният кабел на капака на кутията не е заземен за нищо. Клипа е от 2011г. Тогава все още е имало голям избор в АМ обхвата. Намотката, която е направил, според мен е доста добра. Не се вижда много ясно вида на сърцевината. Другото, което ми направи голямо впечатление е, че е използвал говорител от слушалка на стар телефон. Токоизправителя, с който е свързал този говорител, изглежда също доста добър. Помежду другото днес ходих на село, за жалост не намерих високоомни слушалки, но намерих два токоизправителя и два говорителя от стари телефони. Единият говорител е 260 ома (твърде нисък импеданс), а на другият не пише нищо. Единият токоизправител е доста голям, другият (по-малкият) е от преносим радиокасетофон. Тези дни усилено ще се ровя за високоомни слушалки и ще се опитам да направя въпросната "пита" от литцендратен проводник. Ако сте се заинтересували от "откритията" ми днес, мога да изпратя снимка.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #31 -: 03 Март, 2016, 19:48:26 »
Не мисля че радиото на клипа работи без заземяване. Има доста кабеляк около него и как реши че няма заземяване? Работата на такъв приемник без заземяване е почти невъзможна особено далеч от мощни предаватели. Не знам защо изведнъж се хвърли на бобината пита? Имаш ли методология по която да изчислиш индуктивността на такава намотка? Не си губи времето да правиш намотка чиято индуктивност е неизвестна, или си набави презизен измервател на индуктивности в диапазона на микрохенрите, или прави на първо време нормални цилиндрични еднослойни бобини за да си сигурен че индуктивността им отговаря на изчислената. Защото какво ти пука ако качествения фактор на кръга ти е много висок, ако той не влиза в резонанс за честотата на предавателя който имаш намерение да слушаш? Литцендрата също е добре като избор на проводник, но първо навий с обикновен емайлиран меден проводник. Литцендрата си губи смисъла и става по-лошо ако не запоиш всичките му фини жички от които се състои. А той има първо копринена изолация, после всяка от жичките е лакирана индивидуално, изискват се известни умения за зачистване на краищата му и успешното им запояване, мисля че не е небходимо от първия път да се хвърлиш на това. Ти в момента трябва да направиш най-главното и да чуеш една станция макар и слабо, после вече може да надграждаш за получаване на по-добра селективност, чувствителност и т.н. Сега това е все едно да тръгнеш да конструираш кола и автоматично да искаш да има ел стъкла, климатроник, GPS и т.н. тези неща ще се надградят като вече имаш шасито с колелата и двигателя (в твоя случай опита от вече просвирилия макар и с недостатъци елементарен приемник). Сега съм почти сигурен че не знаеш какъв е смисъла зад бобината изплетена по този начин и използването на литцендрат. Относно токоизправителите, не разбрах те какво общо имат с детекторния приемник.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #32 -: 03 Март, 2016, 20:28:32 »
Докато намеря високоомни слушалки може да свържа говорителите от телефоните с трансформатора (токоизправителя). Не става точно както със слушалките, но все пак се получава нещо. Например вместо високоомни слушалки човекът на видеоклипа, който пратих, е използвал това свързване.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #33 -: 03 Март, 2016, 20:31:42 »
Да, но не съм сигурен че мрежов трансформатор от токоизправител е добра идея от към загуби. Изходен от лампово радио нямаш ли? Ако този от токоизправителя е с по-високо вторично напрежение от 9 волта вероятно ще е с прекалено малко предавателно отношение за целите ти но все пак е някакво начало, опитай.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #34 -: 03 Март, 2016, 20:42:05 »
Имам един голям. Не знам от какво е. Ще пробвам и с такъв от лампово радио. Сега ще ти пратя снимки, за да видиш този големия какъв е.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #35 -: 03 Март, 2016, 21:33:52 »
Колко много изписахте за един детекторен приемник,а преди да се родят повечето от вас ние си правехме същият приемник с едно парче галенит и парченце тел и разбира се едни много стари български слушалки.Е...имаше и антена - парче кабел.
0878640251

близо до София

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #36 -: 03 Март, 2016, 22:06:38 »
Колега dakata.radio, прави си детекторния приемник както ти си знаеш. Ние можем само да те насочим и да ти помогнем. Тея работи с "клирфактор", "насищане"и още куп други въобще не им обръщай внимание. Важното е да експериментираш и да пробваш различни варианти. Това е най-голямото удоволствие. Дори и нищо да не хванеш само бръмченето в слушалките ще бъде достатъчна тръпка за теб.  :)

Този трансформатор който си показал е някакъв захранващ от българска апаратура. Ако можеш да намериш изходен от лампово радио той ще бъде доста по-подходящ.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #37 -: 03 Март, 2016, 22:11:44 »
По въпроса за клипа . Имаше заземяване просто жичката беше много тънка и не се вижда на клипа . Диода е Д 20 , кондензатора от селена само една секция се използваше . Бобината е навита на феритна пръчка от Селена , връзката с антената е индуктивна . Слушалката беше от телефон 260 ома , трансформатора не помня вече от какво го бях изтръгнал . Най-важното беше че работеше Вакарел на ДВ.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #38 -: 03 Март, 2016, 22:33:16 »
Прочетох, че Вие сте заснели този клип. Поздравления, много ми хареса! Досетих се, че може да е Хоризонт от Вакарел - един страхотен предавател, който никога няма да се върне отново. Ако беше наличен и до днес, нямаше и аз да имам никакви проблеми в приема. Аз имам две такива слушалки - едната дори също е 260 ома. Най-добре си е обаче с високоомни слушалки. Надали ще хвана нещо като хората сега, освен ако антената не е поне най-малко 30 метра.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #39 -: 03 Март, 2016, 22:36:01 »
От както спряха Вакарел спрях да си играя с детекторните приемници . Иначе с 40 метра антена хващаше страшно много станции и то с добра селективност .

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #40 -: 05 Март, 2016, 13:55:14 »
В интернет намерих схема с транзистор и батерия 4,5V. Не можах да я изтегля, но успях да я скицирам. По силите ми е, май е по-добре да подхвана тази схема.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #41 -: 05 Март, 2016, 14:21:43 »
Според мен идеята за детекторен приемник е, да не се ползва външно захранване. Да не си зависим от батерии, изправители и др.  Ако ще е с батерия, има много по читави схеми от тази.
Виж това видео, как човека го е направил на картонени шпули. Има и схема по която е направено радиото.

dakata.radio

  • Гост
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #42 -: 05 Март, 2016, 14:36:50 »
И аз се съмнявах малко за тази схема. По-простите са без външно захранване. Това го гледах в един руски клип. Реших все пак да го споделя. Кое би било по-добре - да подхвана тази схема, но без батерията или да си продължавам по старата? Ето и схемата на старата:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #43 -: 05 Март, 2016, 14:42:30 »
Работи по схемата без транзистор засега. Транзистора трябва да е германиев ако ще ползваш транзистор. Няма да стане със силициев. Наблягам отново на кое трябва да се концентрираш - върху изработката на трептящия кръг - кондензатора и бобината. Вече съм ти сметнал с каква стойност трябва да е бобината, сега остава ти да си сметнеш според твоето тяло на което ще навиваш и проводника с който ще навиваш колко навивки ще са ти необходими за получаване на тази индуктивност, и да изпълниш бобината така че да си сигурен че индуктивността е тази. Отново го пиша всичко може да е наред, но ако кръга ти не е правилно изчислен и не влиза в резонанс за честотата която искаш да хванеш няма да чуеш нищичко.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Детекторен радиоприемник
« Отговор #44 -: 05 Март, 2016, 22:16:51 »
Аз да задам един въпрос, може да е глупав, но... знаеш ли как работи тази схема? Изведнъж се усетих, че май този въпрос не сме задали. Знаеш ли какво е трептящ кръг, какво е резонанс? И как всъщност диода детектира звуковия сигнал от ВЧ носеща? Че ако тези неща не са ясни, останалото са т.нар. самоцелни занимания. Започва се с малко теория, не е сложно, мога да го събера в един пост. Но е нужно. Знаеш ли какво е АМ сигнал?

Задавам този върпос, защото въпроси от типа "Тази схема ли да правя или онази?" ми говори, че не разбираш как работят и двете схеми под въпрос. Нека заедно да изясним тези неща. Има си път през платото, но не е пряк.

Горната схема е ок, обаче има 2 проблема, които ще ти развалят според мен кефа от първия приемник.

Първия проблем е директната връзка на кръга с антената, т.е. всичко свързано директно с трептящия кръг, формиран от бобината и променливия кондензатор, ще го "демпфира" или ще намали качествения му фактор. Това ще доведе до 2 директни последствия - намалена избирателност (недобро разделяне на близките станции) и ниска чуствителност (намален размах на напрежението върху кръга при резонанс). Защо не пробваш да свържеш антената през малък кондензатор. Ако е малък (10-40пФ) ще ти е по-слаб звука, но ще има по-добра избирателност кръга. Ако е по-голям (40-150пФ) ще е обратното - повече сила на звука, но повече станции накуп ще се чуват. Въпрос на баланс. Най-добрия вариант е ИНДУКТИВНА ВРЪЗКА, т.е. с още една малка бобинка с 10-20 навивки, намотана на същото тяло като главната на 2-3мм от нея откъм горещия ѝ край, т.е. незаземения (който ти отива към диода по твоята схема). Този вариант има и още едно предимство - образува повишаващ трансформатор.

Втория проблем е точно като първия - натоварване на кръга от детекторната верига! Това се решава като диода не се свързва към целия кръг, а към извод от бобината, обикновенно към 30% от долния край. Така получаваш по-малко звук, обаче селективността се подобрява рязко. Най-добре като навиваш бобината си сложи изводи през 5-10 навивки от долния край, например 3-4 общо, ще се учудиш колко експерименти ще направиш докато се спреш на удачен начин на свързване.

С две думи предлагам нещо такова:

46731-0

У всеки условията за работа на такива приемници са различни - различна антена, рзлично заземяване, слушалки в различно състояние. Понякога има лоша земя, къса антена или размагнитени слушалки. Или и трите едновременно. Всичко е важно при тези радиа, те са едно чудо, захранват се от капчицата енергия от предавателя, понякога разположен на стотици и хиляди километри. Просто трябва човек да попрочете и после да направи нещата правилно.
Недей да бързаш, кажи какво знаеш и какво разбираш, изясни ни ситуацията при теб, каква антена имаш или ще правиш, какво ти е заземяването, какви слушалки имаш и т.н. Изработката на радиото отнема 20 минути, но има още много неща, които могат или да ти направят кефа, или да го развалят.
 :hi:
« Последна редакция: 05 Март, 2016, 22:41:56 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |