| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: FM радиоприемник  (Прочетена 19361 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Laic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 155
  • Населено място: Пазарджик
  • Петър Петров
Re: FM радиоприемник
« Отговор #105 -: 13 Януари, 2017, 21:01:08 »
Това, което ти предлагаш, не знам дали ще мога да го направя.

Дака, докато не опиташ, няма да разбереш дали ще можеш да го направиш.
Ако опиташ, какво ще загубиш? Два лева за чип и настроени кръгове, още някой и друг лев за другите елементи и част от твоето свободно време -  много ли е, ако това наистина ти е хоби?
МОМЧЕТАТА НЕ ПОРАСТВАТ,САМО ИГРАЧКИТЕ ИМ СТАВАТ ПО-СКЪПИ.

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #106 -: 14 Януари, 2017, 21:15:31 »
Помислих и реших - ще купя кит за сглобяване от "eBay".
« Последна редакция: 14 Януари, 2017, 21:22:32 от dakata.radio »

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #107 -: 18 Януари, 2017, 22:08:46 »
Намерих едно китче от Англия - идеално за целта, но като пресметнах колко пари ще ми излезне общо, веднага се отказах.
Сега мисля да ползвам една готова платка. Тя се захранва с 3V (2 х 1,5V AA), работи с малко високоговорителче - 8Ω, 0,5W. Като го свържа с оригиналния на радиоточката - 4Ω, 3W, ще консумира повече и батериите ще се изтощват бързо. В такъв случай мога ли да захранвам приемничето с 2 x 1,5V D батерии?
Тези дни ще го сглобявам в кутията, трябва да си намеря телескопична антена. Имам една, ама е къса.

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #108 -: 19 Януари, 2017, 21:51:18 »
човече, струва 5 лв с доставката - от хонконг идва направо при тебе:

http://www.ebay.co.uk/itm/76-MHz-108-MHz-FM-Radio-Receiver-Module-Wireless-PCB-DIY-Electronic-Kits-/291946307908
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #109 -: 21 Януари, 2017, 23:01:07 »
Вече всичко е направено, утре ще кача снимки.

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #110 -: 22 Януари, 2017, 09:40:26 »
Наложи се да разпробия кутията малко повече и на местата, където е пробивано, залепих тапет. Не се сетих за друг вариант да прикрия забележките.
Това копче, с което сменям станциите, е временно. Не съм го закрепил хубаво, защото след време ще сложа друго, по-добро.

https://www.vbox7.com/play:9580999db6


dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #111 -: 03 Февруари, 2017, 17:01:42 »
Радиоприемник "Тонмайстор - Даката" вече си има подобрения. Сложих по-хубаво копче от предишното и сега станциите се настройват много по-лесно. Сложих нов държач за батерии (2 x 1,5V D) и съответно нови батерии, защото 3 x 1,5V AA бързо се изтощиха. Да се надяваме, че тия яките ще карат повече. Сега като се замисля май трябваше вътре в кутията да ги монтирам, ама така отвън е по-удобно, защото иначе трябва да го отварям радиото всеки път, когато се изтощат батериите, и да слагам нови, но така пък малко се разваля външния вид. При максимално разпъната антена (95 см.) се ловят много станции, като местните са с перфектен сигнал. С този говорител в тази кутия звукът е много добър от гледна точка на тонове, прав е Ориго.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2017, 17:36:45 от dakata.radio »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: FM радиоприемник
« Отговор #112 -: 03 Февруари, 2017, 18:51:44 »
Дака, Дака, не става с бързане!!!
Трябваше да планираш всичко!
Но все пак, трябва и да те похваля - старал си се много и въпреки кърпежа, изглежда добре. Дано и да звучи добре... Поздравления!!!
Следващия проект да ти е още по-хубав!  :bravo: :bravo: :bravo:

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #113 -: 03 Февруари, 2017, 19:13:06 »
Благодаря! Абе, стана си малко цигания, ама за "майстор" като мен - доволно. Мисля да му направя нов клип, че така като го гледам тоя, който го снимах преди, нещо не ми харесва. А и сега вече изобретението е в завършен вид.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: FM радиоприемник
« Отговор #114 -: 03 Февруари, 2017, 19:58:02 »
Аз само не разбрах как така радиото в единия случай е работило с 3 батерии (4.5 - 3 волта) а сега работи с две (3 - 2 волта)? Според мен ако оригинално тази платка е за 3бр. батерии е най-целесъобразно да се използва с три защото с две няма да може да ги използваш до край - ще спре да свири качествено преди да са изтощени батериите.
Сега един съвет за дооформяне на конструкцията - махни оригиналния потенциометър на платката дето е монтиран отстрани и свържи на негово място един нов със същата стойност който да се задвижва от врътката отпред която си е оригинално за сила на звука, разгледай темата за моя Тонмайстор и там съм описал как става модификацията та да се натъпче оригиналната врътка на стандартен потенциометър. Маха се оригиналната и ос и става тамън за целта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #115 -: 03 Февруари, 2017, 20:21:04 »
Платката работи с 3V (2 x 1,5V AA). Тя оригинално беше с малко говорителче, аз свързах голям - оригиналния на радиоточката. Сложих 3 x 1,5V AA, защото ако бяха две, щеше да ги тощи кажи-речи веднага. То и три сравнително бързо ги изтощи. Днес намерих държач за 2 x 1,5V D, купих съответните батерии и вече работи с тях. Те трябва да карат повечко време.
Ако го махна оригиналния потенциометър на платката, ще остане дупка там, където сега се намира той. Не се сетих навреме за тази идея, която ти предложи. Сега вече е късно. Ще си седи така врътката на радиоточката, няма начин.
« Последна редакция: 03 Февруари, 2017, 20:54:38 от dakata.radio »

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 282
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: FM радиоприемник
« Отговор #116 -: 03 Февруари, 2017, 20:58:28 »
""""Платката работи с 3V (2 x 1,5V AA). Тя оригинално беше с малко говорителче, аз свързах голям - оригиналния на радиоточката. Сложих 3 x 1,5V AA, защото ако бяха две, щеше да ги тощи кажи-речи веднага. То и три сравнително бързо ги изтощи. Днес намерих държач за 2 x 1,5V D, купих съответните батерии и вече работи с тях. Те трябва да карат повечко време."""" Братчет  за  захранването си вземи  акумулаторни   батерии  струват  не  кой знае  колко по скъпо ,бих  ти  предложил един вход за заряд   за да не  вадиш  постоянно   елементите .А и   аз  бих сменил  говоритела   не е  върха   имам един   унитренски елипса    ще  ти  го дам  ако искаш  по  лека  менбрана е  от  този в  момента !!Но  май е  леко по малък , ако не ти  пречи  това  твой е ,има  го  някъде  по обявите  ми  на снимка  . 
Удрииии!!

dakata.radio

  • Гост
Re: FM радиоприемник
« Отговор #117 -: 03 Февруари, 2017, 22:02:27 »
Благодаря за предложението, но няма нужда от друг говорител и акумулаторни батерии. Екстра си е така. Само може да му измисля и някакво мрежово захранване. Примерно адаптер на 3 волта или на повече, но да се преобразува на 3 през интегрална схема. Не знам само дали няма да се появи брум.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |