| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: питане за дросел  (Прочетена 1492 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
питане за дросел
« -: 23 Февруари, 2017, 17:29:07 »
Колеги имам няколко радия с липсващ говорител, чиято ел.магн система е  дросел в схемата, също така и няколко радия без захранващ блок включващ дросел. Питането ми е, мога ли вместо дросел да ползвам първичната намотка на трансформатори с параметри - 220в първична, 24в  вторична, мощност 30 вата, измерена индуктивност - 10-12 Хенри ? Колко ще е максимално допустимия ток при тези параметри, по мои сметки 30:220 ~ около130mA?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: питане за дросел
« Отговор #1 -: 23 Февруари, 2017, 19:40:26 »
Ами зависи дали може да се ползва. Обикновено когато има постояннотоково подмагнитване ламелния пакет се реди с междина (всички I ламели един върху друг и всички E ламели на друга купчинка и така) докато при мрежовите се редят I E после E I и така в противоположни посоки. При това е възможно да се насити по-бързо и индуктивността му да спадне. Така че не смятай с мощността на трансформатора - това не е тока който намагнитва сърцевината, това си е вторичен ток приведен към първичната. Трябва да смяташ с тока на ПХ на трансформатора, това ти е горе-долу тока при който все още няма да се насити и съм сигурен че ще е малко (30 - 50mA макс.).
Друго съображение е че понякога мрежовите трансформатори имат ниска индуктивност при малки токове и по-голяма при по-големи поради нелинейности на кривата на намагнитване на магнитопровода, така че ако трафа е от старите българските на хубава силициева ламарина може и да става, ако обаче е от новите с бялата консервена ламарина е по-вероятно да е неподходящ за целта. Трябва да се пробва.
Препоръчвам използване на трафове от вертикално отклонение на лампови телевизори за тая цел или изходни за звук също стават, макар че са за малък ток. Добавянето и на първичната и вторичната синфазно последователно могат да ти докарат още някой друг хенри отгоре.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: питане за дросел
« Отговор #2 -: 23 Февруари, 2017, 19:53:15 »
С въздушна междина 0.2-0.3мм, няма да се насити, но индуктивността няма да е повече от 3-4Н, което пък си е съвсем нормално! Само трябва да се пренареди пакета.

Неактивен yooo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 182
  • Населено място: София
Re: питане за дросел
« Отговор #3 -: 23 Февруари, 2017, 20:40:05 »
Колега,ако го ползваш само за филтрова група на радио,по удачно е да ползваш стар изх.тр.например от Хр.Ботев.Правил съм го и става перфектно.Ако ти се навива дросел ,върху подобна сърцевина навий 2200-2500 нав.с 0.22мм.Това извиза около 12-16 Н,като ламелите подреждаш с междина.Парченца от канцеларско индиго.Има и един още по-мързелив начин,ако държиш на дросел.Взимаш бобината и сърцевината от контактор.Зависи от тока можеш да избираш бобина 220v или 380v.Последното съм пробвал при реставриране на стар осцилоскоп.
Дано съм ти бил полезен. :hi:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: питане за дросел
« Отговор #4 -: 23 Февруари, 2017, 21:37:54 »
Колега,ако го ползваш само за филтрова група на радио,по удачно е да ползваш стар изх.тр.например от Хр.Ботев.Правил съм го и става перфектно.Ако ти се навива дросел ,върху подобна сърцевина навий 2200-2500 нав.с 0.22мм.Това извиза около 12-16 Н,като ламелите подреждаш с междина.Парченца от канцеларско индиго.Има и един още по-мързелив начин,ако държиш на дросел.Взимаш бобината и сърцевината от контактор.Зависи от тока можеш да избираш бобина 220v или 380v.Последното съм пробвал при реставриране на стар осцилоскоп.
Дано съм ти бил полезен. :hi:
Препоръчвам с контрактор . Правил съм и става .  Може и да си намотаеш , де . Ама ефекта си е все тоя .  8)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: питане за дросел
« Отговор #5 -: 23 Февруари, 2017, 22:04:01 »
Сега погледнах, контактор К11 (16А) е с бобина за 220в и е навита с ф0.13. Това предполага ток под 40мА, ами навивката на късо в сърцевината, какво се прави???

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: питане за дросел
« Отговор #6 -: 23 Февруари, 2017, 22:16:16 »
Предотвратява залепването и брума на контактите,на новите ги слагат на двете рамена на неподвижния магнитопровод.Ако можеш вадиш я,има я на променливотоковите.За постоянен ток би трябвало да не пречи.
« Последна редакция: 23 Февруари, 2017, 22:36:47 от lz2xl »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: питане за дросел
« Отговор #7 -: 23 Февруари, 2017, 23:06:52 »
Сега погледнах, контактор К11 (16А) е с бобина за 220в и е навита с ф0.13. Това предполага ток под 40мА, ами навивката на късо в сърцевината, какво се прави???
При прав ток , навивката е без значение .  Тая дето си я видял е до 40 ма. Ама нали има и други . Но за радио както е в случая , си е достатъчен тока .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: питане за дросел
« Отговор #8 -: 23 Февруари, 2017, 23:49:43 »
Е то ако е само прав ток за какво ни е дросел, идеята е именно да се филтрира променливотоковата съставка колкото и малка да е. Тази навивка на късо обхваща само част от магнитния поток но така или иначе влошава нещата. По-добре е да се махне.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |