| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А  (Прочетена 1595 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Здравейте, някой има по-подробна информация относно въпросния стабилизатор? Изглежда като модул за някакво друго устройство. На снимките е със свалени капаци. Реализиран е със 723, за съжаление няма никакви означения нито отвън, нито по плаката, за да се насоча на някъде да търся схема. За момента при включване гори бушона и схема ще ми е доста от полза да не проследявам писти като ненормален. :)

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Проследяването на пистите си е съвсем нормално...
Нямам схема, но откачи този тиристор - той няма какво друго да е , освен защита от повишено изходно напрежение чрез окъсяване на изхода. Ако пак гори бушонът, провери греца... След като спре да гори бушонът, ще видиш дали и как работи, дали регулира напрежението, дали не е окъсил крайният транзистор...

ПП Всъщност, как го захранваш?
« Последна редакция: 29 Май, 2022, 23:43:44 от NHB »

Неактивен Грет

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
Електролитните кондензатори в изхода е добре да се проверят/подменят.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Снощи реших да тръгна отзад напред - почнах с крайния транзистор. Меря го окъсил тотално. Имах под ръка един 3055 и го сложих за проба. Всичко си тръгна. Днес взех един KD605 и ще слагам него. Интересно впечатление ми направи бушонът - жичката е опъната от пластинчата пружина. Не бях виждал такъв досега. Засега не мисля да сменям кондензаторите, поне докато не съм сигурен, че го ползвам активно. Захранвам го с постоянен ток и напрежение около 32 волта, понеже нямам трансформатор.
« Последна редакция: 30 Май, 2022, 11:32:42 от skafandar.com »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Браво, разбира се, и този подход работи. Крайният транзистор е виновен в болшинството случаи. Аналитичният подход е полезен предимно за останалите.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Това е захранващ блок от стара изчислителна техника. Въпреки, че е с интегралната схема 723, това е импулсен стабилизатор. "Бушонът" наистина е интересен. След като изгори жичката, се задейства контактна система, която служи за сигнализация. На снимката се вижда, че тук сигнализацията не се използва.

Неактивен Niakoi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 29
  • Населено място: Пазарджик
На FANUC някога слагаха такива.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Този блок е български. Имаше го в изчислителни машини "ИЗОТ", които бяха с големината на масивно бюро. В тях се използваха няколко подобни блокове, за различни напрежения. Такива машини имаше в някои заводи, ДСК и други учреждения...

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Най-накрая успях да го подкаравам и направя малко по-използваем. След смяната на крайния транзистор не тръгна, оказа се че в бързината съм разменил база-емитер и съотвено драйверния BD136 беше окъсил... Метнах на бързо един TIP125, защото не ме се ходи отново до елимекс. Сега, ако стане нещо няма да изгори той. :D Като имам време сигруно ще сложа BD136. След това тръгнах да преработвам изходното напрежение на 12в. Добавих резистор 1кОм, с тример 1кОм отново, между ref пинa на 723 и останалата част от схемата. Накрая тест с автомобилна крушка H7 (55W). Разликата в напрежението между празен ход и почти пълно натоварване е около 3 волта. Прикачвам и по-хубава снимка на платката, както и на предпазителя.

Това е захранващ блок от стара изчислителна техника. Въпреки, че е с интегралната схема 723, това е импулсен стабилизатор.
(...)

Гледам, че им някакъв индуктор, но как точно се реализира импусен стабилизатор със 723. Доколкото знам 723 е линеен регулатор.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
В книгата "Наръчник по токозахранващи устройства" на Стефанов, Атанасов и Маноилов има писано по този въпрос. На схемата 723 е в кръглия корпус.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А
« Отговор #10 -: 31 Май, 2022, 18:00:27 »
Доста интересно решение, наистина.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А
« Отговор #11 -: 01 Юни, 2022, 08:13:53 »
Това е захранващ блок от стара изчислителна техника. Въпреки, че е с интегралната схема 723, това е импулсен стабилизатор. "Бушонът" наистина е интересен. След като изгори жичката, се задейства контактна система, която служи за сигнализация. На снимката се вижда, че тук сигнализацията не се използва.

 Като видях дросела, на мен също ми хрумна, че е импулсен преобразувател. Ама, няма диод, не виждам никъде достатъчно голям диод за да е импулсен. Затова, докато не видя осцилограма, не вярвам... Иначе, импулсно захранване тип степ-даун със 723 си се прави, както и примерно със 78ХХ, не е никакъв проблем. Но не работят перфектно.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 436
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А
« Отговор #12 -: 01 Юни, 2022, 12:17:12 »
Диодът е от долната страна на радиатора. Просто не се вижда на снимките.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А
« Отговор #13 -: 01 Юни, 2022, 12:22:58 »
Като видях дросела, на мен също ми хрумна, че е импулсен преобразувател. Ама, няма диод, не виждам никъде достатъчно голям диод за да е импулсен. Затова, докато не видя осцилограма, не вярвам... Иначе, импулсно захранване тип степ-даун със 723 си се прави, както и примерно със 78ХХ, не е никакъв проблем. Но не работят перфектно.

Трябва да има бърз диод, закрепен отзад на радиатора. Бяха едни руски диоди с формата на таблетка. На една от снимките се виждат винтовете, които вероятно държат диода. Виждал съм на живо такива блокове и винаги са били импулсни. Разбира се, възможно е да има други варианти...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Търся схема за български стабилизатор 24В/4А
« Отговор #14 -: 01 Юни, 2022, 23:57:05 »
Добре, съгласявам се.

Иначе, 3V, освен ако не е задействало ограничението по ток, е мнооого голям пад под товар и няма как да се приеме, че захранването работи нормално

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |