| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х  (Прочетена 6048 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Здравейте,
Нарочно не пиша в темата за флопидискови устройства, започната от Gabo, защото тя се отнася за всички останали флопита. А флопитата за Apple-съвместимите са 2 вида - Elmart и всички останали :) С което рискувам да разгневя Retrotronics.info, така, че на бъдещия фест можем да организираме и една комисия да определи кое е по-добро - Elmart или Rana :) Преди време ми попаднаха няколко флопита, които са небрандирани, но си личи, че всичко е като на Elmart - и механиката и електрониката. George вече сподели, че това е Chinon и аз нямам причина да се съмнявам в неговите твърдения. Проблемът е, че някои от тях дават  (I/O) грешка при инициализация, а при опит за запис мажат нещо, но то във никкакъв случай не е това, което искаме да запишем. Доколкото си спомням обаче в този случай не даваха IO-грешка. Че George може да ги оправи не поставям под съмнение, но откривам темата за бъдещи подобни случаи и за изясняване на проблеми относно тези флопита, които напълно го заслужават!
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен georgel

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 18
  • Населено място: Sofia
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #1 -: 22 Май, 2013, 13:16:44 »
Elmart е просто брандировка на Chinon за нашите вносители от абсурдистан - не са лоши флопита, но останалото е суеверие. Има и други жълтурски подобни, на които вратичката е по-различна и пак са със същото качество. Да, няма съмнение - по-добри са и от apple, и естествено от нашите. Ако тези развалените имат разлики в платката, дай снимка или схема. Шансът да са опукани от страна на контролерския интерфейс е голям. При липса на друга информация като за начало обърни внимание до кой чип отива сигналът с данните за запис и или го смени на сляпо (чипа), или го пронаблюдавай с осцилоскоп.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #2 -: 22 Май, 2013, 23:24:39 »
Проблемът е, че някои от тях дават  (I/O) грешка при инициализация, а при опит за запис мажат нещо
Предполагам това го изписва при ползване на ДОС 3.3 или при използването на друга програма?

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #3 -: 23 Май, 2013, 09:30:52 »
В момента с който натисна RETURN шпиндела завърта, светодиода светва и моментално дава IO. Това е под Дос 3.3. Със същата дискета, но с друго флопи си работи нормално.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #4 -: 23 Май, 2013, 10:27:32 »
Здравей,
има ли стробоскопичен диск на шпиндела ? Провери ли оборотите дали са наред ?
Поздрави.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #5 -: 23 Май, 2013, 11:20:42 »
От описанието бях се заблудил, че четат, но не записват.
В светлината на новите обяснения може да са няколко причини.
Отвори едното, премести на ръка главата в крайно предно положение и виж при влючване дали се мести в крайно задно, т.е дали намира 0-та пътечка.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #6 -: 23 Май, 2013, 11:35:50 »
Явно не съм бил ясен. При четене няма проблем - чете си дискетите, значи и стъпковия мотор си работи. Само при запис не записва коректна информация, а при инициализация дава IO грешка. Днес ще опитам да направя снимки на вътрешността.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #7 -: 23 Май, 2013, 20:02:32 »
Ето ги и снимките на чиповете окъм конектора.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #8 -: 13 Февруари, 2022, 20:51:43 »
Има ли някой информация или представа за тия флопита?Вчера Получих един работещ Правец8м,с мини оригинален епълски флопи контролер и две такива флопита елмарт!
Дават грешка и при четене при мен,на дискети които ги чете кочовско -бг-флопи.Пробвах с различни контролери,най много да прочете началото на дадена игра и като се опитам да  я стртирам дава йо-ерор?
Инъче вътре ги гледах всичко е западно-японско механика изцяло със стъпкови мотори.Няма ремък което е ок.На пръв поглед всичко е пипнато.Най-много да почистя главата и да почистя и смажа механиката???
Дайте идеи за тест.Имам дискети за тест на флопи - български,но не съм пробвал още.
Понеже един мой възрастен колега който навремето е работил в изотсервиз ме уплаши,с думите,че главите се скапвали от доста работа???За оборотите,мисля,че няма как да се променят от стоенето с годините понеже стъпковия мотор няма как да се изхаби или износи чак толкова.Японски е на жевеце и е строго контролиран от електрониката.
« Последна редакция: 13 Февруари, 2022, 21:03:59 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #9 -: 13 Февруари, 2022, 21:12:46 »
Интересно какво ли ще покаже Apex II относно скоростта на мотора? (Не забравяй да сложиш друга дискета след като заредиш програмата, тъй като този тест ще я изтрие.) Тук е показано как става:

« Последна редакция: 13 Февруари, 2022, 21:24:27 от CVT »

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #10 -: 13 Февруари, 2022, 21:46:52 »
Интересно какво ли ще покаже Apex II относно скоростта на мотора? (Не забравяй да сложиш друга дискета след като заредиш програмата, тъй като този тест ще я изтрие.) Тук е показано как става:


Най вероятно перфектна скорост , оборотите са кварцово стабилизирани ( освен ако механикане го натоварва много , но едва ли ) .

Почисти главата и почисти механиката , пусни един Loksmith и просто копирай от една дискета на друга (FastCopy ) и виж главата дали се движи от край до край . Може да изуска някоя стъпка мотора за главата .

Аз залагам на мръсна глава , но знае ли човек .
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #11 -: 14 Февруари, 2022, 14:18:44 »
И аз мисля-мръсна глава,имам от българските дискети за проба  и тест на флопи,къде и там се слага друга дискета по време на теста.Би трябвало да свърши работа.

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #12 -: 08 Септември, 2023, 19:07:57 »
Наскоро се качих на таванската ми стая,работилница и склад.Намерих две такива флопита елмарт, но не прочетоха никаква дискета.Чува се първоначално причаткване на главата ,но до тук.Стар майстор колега ми каза,че главите се износвали и край.Като гледам всичко вътре е Японско.Почистих със спирт главата и смазах водещата ос ,но същата работа!Като за първоначална профилактика-толкова.
Затворих ги и се отказох за сега от тестовете.
Възможно ли е да трябва то да си запише дискета и после да си я чете,което не ми се вярва.Би трябвало да са стандарт който се чете и от Българските Флопита.Или моите дискети съм ги записвал на ненастроено Българско флопи което после си чете самото то записаната дискета.Ама как и другите ми флопита четът същите дискети,а ЕЛМАРТА не?
Преди години уж настройвахме оборотите по програма гледахме пътечката-там и така. . .
Извода за БРАК още не съм го направил,но следващите тестове ще покажат като остане време.Дали ще поемат пътя за донор или не?

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #13 -: 13 Септември, 2023, 10:25:59 »
Следващия тест е да заредиш едно копи II+ от друго флопи или ром карта и да пробваш да форматираш дискета през тези елмарт флопита. Ако стане пробвай да я провериш с VERIFY да се види чете ли негови дискети. Ако тези двете минат значи е работещо но разцентровано.

Неактивен woody

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства Elmart за Правец 8Х
« Отговор #14 -: 21 Октомври, 2023, 09:15:30 »
Жоро, и аз мисля че "Elmart" са добър избор, но не някакъв извънземен №1. :) Интересно ако е вярно че е просто бранд на Chinon за становете.

Аз за важни неща търкалям едно тайванско "Tecmate Elec." NPH-501A и нямам забележки. На Apple //c флопито не беше ли Sony? Или по-скоро Sony да беше 3.5"-овото на //c+? Е тук вече не помня, но силно подозирам е било второто.

Задача с много повишена трудност - някой има ли налична калибрационна дискета? Защото направата на такава е малко яйце-кокошка постановка.
В разните сервизи навремето дали са имали изобщо? Би трябвало на теория и практика.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |