| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пазаруване в Net'a  (Прочетена 1774 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
Пазаруване в Net'a
« -: 14 Май, 2023, 18:14:33 »
Kолеги,
Малко ми е неудобнно, но да попитам все пак. Нямам опит с доставки от eBay или Аliexpress в България.
Има ли вариант да се получават нещата у дома/в пощенската кутия? Кой ги носи - пощата ли?
Погледнах в Интернет, изглежда всичко е ОК, интересува ме личен опит, трябва да зареждам.
Благодаря предварително за разбирането,
Иван
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #1 -: 14 Май, 2023, 18:28:35 »
От Алито при мен пристигат или в пощата, след което получавам SMS да ида да си ги взема или в една железария до нас. Когато е в железарията получавам SMS + имейл. От иБей вече зависи от продавача. Може да дойде по Спиди с куриер до нас, по DHL с куриер до нас, по FedEx, по UPS или пак да си го взема от пощата.

Най-важното е когато поръчваш нещо да си сложиш телефония номер. Без него никой няма да ти каже кога и къде е пристигнала пратката и ще трябва да я търсиш.

Също използвам този сайт да си следя нещата: https://www.17track.net/bg
« Последна редакция: 14 Май, 2023, 18:35:48 от CVT »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #2 -: 14 Май, 2023, 18:52:41 »
В пощенския клон пристигат. В пощенската ти кутия няма как да стане според мен. При доставки от E-bay не рядко куриерската фирма ги доставя до точен адрес.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #3 -: 14 Май, 2023, 19:24:33 »
Малки пратки пускат в пощенската кутия,големи пакети в пощенския клон.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #4 -: 14 Май, 2023, 22:37:10 »
И една добавка от мен - понеже си писал EBAY, ако продавача е извън ЕС (и се съгласи да праща до БГ), то ще трябва да плащаш и МИТО, което е свързано с Митници, допълнителни такси и т.н.т. /абе с 2 думи - не си струва/
При Алиекспрес този проблем го няма, защото от 2 години там автоматично се начислява. В зависимост от това какво поръчваш, може да дойде с Български пощи или с Куриерска фирма, няма логика или значение от цената, но при всички положения не се занимаваш с допълнителни дейности.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #5 -: 14 Май, 2023, 23:15:52 »
Така е, но понякога продавача го декларира на по-ниска стойност по негови си причини. Миналата година например поръчах един електронен тонометър от Щатите за 1500 долара, който с доставката стана малко над 1600 долара. Продавача обаче без да съм му казал го е декларирал на стойност 200 долара и под описанието е писал "за части" в скоби, в резултат на което таксата която платих на митницата беше само 74 лева.

Когато обаче си взех един Епъл II+ от Брекзитобритания вече нямах такъв късмет.  :batt: :---

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #6 -: 15 Май, 2023, 08:16:31 »
Относно митата и Ebay.
Миналата седмица ми дойде пратка от там за 100EUR от UK
Пристигна със някакъв супер неизвестен куриер, който даже няма и офис. Докара ми я където му казах (на работа)
Продавача беше платил митническата такса. Дали е включена митническа такса се вижда като сложиш артикула в количката.
Иска повече четени и внимание

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #7 -: 15 Май, 2023, 09:18:23 »
В иБей количка обаче има само когато артикула е сложен в режим "електронен магазин" или в смесен режим (търг + Buy It Now). Когато е пуснат на чист търг количка няма.
Иначе е рядкост продавача да избере опцията той да плати митническите такси, но след като става дума за UK вече е разбираемо. Да им е честит Брекзита!  :D  :D  :D

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #8 -: 15 Май, 2023, 10:03:17 »
Нещо да добавя за пратките от алиекспрес, които идват по пощата - ако до месец след датата на изпращане нямате смс е препоръчително да отидете до пощенския клон и да проверите по дългия тракинг номер докъде е стигнала пратката. Няколко пъти така ми върнаха пратки без никой да се обади или дори да се опита да ме уведоми. Става дума за клон 1700, може да е локален проблема, но е хубаво да се има в предвид. Също ми се е случвало пратката да пристига в друг клон, въпреки че адресът си е същият… Най-вероятно заради това по-скъпите пратки идват по спиди или еконт.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #9 -: 15 Май, 2023, 10:16:01 »
В София пратките повечето ми идват по М&БМ Експрес/ExpressOne. Пълен кошмар са, губят пратки, пращат в офиси на другия край на града, контакта с тях е почти невъзможен и международните им са отделна губерня и реално куриерите и офисите не им виждат системата и не могат да проверят като има проблеми, трябва да се пише мейл. Сега имам потънала в тяхната система пратка от 35 дни, още я търсят. Каквото ми е пуснато по Бългрски Пощи ми е дошло без проблеми в клон 7.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #10 -: 15 Май, 2023, 13:34:42 »
Мога да споделя опит от ползване услугите на БГ Пощи: според мен това е най-бързия и най- ефтин начин за изпращане на пратки към EU , UK. Някои неща до Англия са стигали за 3 дни и получателя ми е писал че това е доста трудно постижимо и при вътрешните им връзки. Проблем са мита и по-високи тарифи- UK се води 5-та зона за БГ Пощи, 1кг струва 43 лв , за 2-ра зона-EU- таксата е 34 лв. Наскоро пратих 15 кг до Любляна, струваше на получателя 89лв, от Еконт ми поискаха 600лв. От два- три месеца БГ Пощи имат собствени опаковки- различни размери-струват 30-40 ст. Мой близък ми каза че е видял публикация в която пише че еконт съди БГ ПОщи за дъмпинг. Нахалство, като се има предвид че собственика му ги закопа когато беше министър.

Неактивен bradi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 75
  • Населено място: гр.София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #11 -: 15 Май, 2023, 13:46:15 »
Здравейте колеги,аз пък срам не срам да попитам как става самото пазаруване в алито например.сайтове в БГ ли има,трябват ли някакви международни карти за плащане и т.н.Явно има неща които излиза по евтино да си ги вземеш директно от търговеца.
Благодаря предварително.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #12 -: 15 Май, 2023, 14:12:00 »
1) Правите си регистрация в Алиекспрес, въвеждате си прилежно всички данни за адреса, и то домашния, включително и телефонен номер в едно от адресните полета, за да може да ви звънят и пишат есемеси куриерите, които и да са те. За БГПощи важи особено, аз получавам винаги СМС от тях.
2) Избирате си с коя дебитна карта ще пазарувате и я регистрирате в "Методи на плащане" в алито, въвеждат се номер, имена ТОЧНО като на картата, месец/година на изтичане и CCV номера, който е отзад над магнитната полоса на картата (3 цифри). Не е лоша идея да ползвате картата само за това, но за разлика от ИБей, където са ми отвличали акаунта и пазаруваха ( и ядоха дърво после и ми върнаха парите, но не и нервите...), тук не съм чувал да има такива случаи. Картата трябва да е с 3Д парола за сигурност, особено за суми над 50-60 лева, тя се пуска от онлайн банкирането и за всяко плащане ви идва код 6 цифрен.
Това е. Пазарувате, плащате и чакате да дойде. :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 415
  • Населено място: България
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #13 -: 18 Май, 2023, 18:39:21 »
 Струва ми се че ако си подал жалба за връщане на сумата в случай че пратката не е дошла в срок (или след или по време на удълженията на срока за доставка по избор) то тя автоматично бива връщана и няма шансове да ти я доставят ако сумата е възвърната. Във всички случаи продавачите имат по-добър достъп до проследяване на пратката отколкото получателя. Такива ми са впечатленията от 5-6 години насам. Ако се случи все пак би било етично да се плати отново без да се изпраща наново.
 Продавачите са широко скроени и не не обръщат внимание на дреболии. Примерно по погрешка изпратен различен модел или различен номинал изпращат наново стига да успееш да направиш достоверна рекламация с доказателства снимки и прочее. Без да им връщаш по погрешка пратеното. Или са длъжни не знам.
Хубавото е че преди пратките ги чаках по няколко месеца а сега идват за седмица.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3525
  • Населено място: Варна
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #14 -: 18 Май, 2023, 22:26:57 »
Защо да плащаш повторно,явно имаш погрешна представа за Алибаба и Алиекспрес,ако става дума за китайците.Там изрично питат купувача дали е получил стоката и чак тогава превеждат парите на продавача.Ако купувача е блейка и е натиснал бутона че е получил стоката без да е пристигнала сам си е виновен.Имал съм проблеми с непристигнали доставки или дефектна стока.До сега принципа е че купувача винаги е прав.Последно получих дефектен дисплей за MP3 плеер и започнах спор с продавача,направих снимки и ми върнаха парите.Даже малко повече бяха защото курса на долара беше вече друг,не като при плащането при покупката :) Такива неща стават,освен това там има рейтинг на продавача,гледайте го преди да поръчвате.Друга работа е Emag,там от извесно време е пълен бардак с доставките.Заявявам доставка с Еконт до техен офис,идва с някакъв измислен куриер който ми звъни да ме пита къде да донесе пратката :) Това създава куп неудобства.Вече не пазавувам от тях,чудесен начин да прогониш дългогодишен клиент.Ама като се има предвид че са румънци е разбираемо :) Там е пълен цирк,повечето им стоки се доставят само с куриер на адрес и никакви офиси на куриерски фирми.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |