| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: 77.5kHz Радио часовници  (Прочетена 15000 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #15 -: 12 Април, 2015, 10:19:49 »
Е, въпросът е какво излъчваш и как го излъчваш? В сигнала на ДЦФ има и аналогова и цифрова информация. За да може приемникът да сработи е нужно да излъчиш сигналите според нормите, без да ги изкривяваш. Как точно го правиш?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #16 -: 12 Април, 2015, 15:51:21 »
Относно сверяването по франкфуртско време ако часовника е механичен от „аналогов“ тип със стрелки просто трябва да се поставят стрелките така че да отговаря по нашата часова зона, т.е. франкфурт+1 така че когато часовника се ресетне и стрелките отидат на 12:00 при теб трябва да сочат 1:00, имам един такъв Auriol. Ако пък часовника е цифров с LCD или друг тип цифров дисплей то е редно по някакъв начин да може да му се зададе от настройките часовата зона, просто няма начин да са го измислили само за употреба в часовата зона GMT+1. Препредавател от холандския сайт не е най-добрия избор защото ще дава винаги закъснение от няколко секунди (колкото е закъснението на SDR приемника), но има разни други сайтове за точно време  от които може да се сверява автоматизирано часовник и от него да се излъчва маломощен сигнал на 77.5к за часовниците. Може да се направи система за синхронизация по радио Хоризонт например, засича пиуканията на кръгъл час и си сверява вътрешния часовник и после пак предавателче на 77.5к много варианти, въпроса е дали си заслужава. Според мен колегата няма предвид че той нещо е излъчвал, а че просто ги е разнасял из апартамента с надежда да се синхронизират, поне така има логика, ако е друго нека уточни. Относно синхронизацията, достатъчно е да прихване амплитудната модулация с период 1 херц, другата информация носена от фазовата манипулация не се използва от тези часовници. И имай предвид колега като го разнасяш за да се синхронизира че му трябват минимум 2 минути за да се синхронизира при оптимални условия, при по-слаб сигнал 10тина минути на място му трябват (колкото му трае цикъла за опитване за сверяване).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #17 -: 13 Април, 2015, 15:22:30 »
Излъчвам с това
27948-0
Цитат
стрелки просто трябва да се поставят стрелките така че да отговаря по нашата часова зона
Това е направено
Цитат
разнасял из апартамента с надежда да се синхронизират,
Де да беше така. Разнасям ги из България търсейки по високо и по тихо място, всяка пролет и есен, когато сменят времето.

Снощи оставих единия часовник на терасата и о чудо, сутринта го намерих сверен. Да видим тази вечер какво ще стане с другия.

Имам един приемник Меридиан РП308 изпълнен с К174ХА10= TDA1083. Мисля да да опитам да го пренастроя и да обикалям апартамента с него, за да мога да разбера къде се чува сигнала най силно и там да оставям часовниците.
да ама нещо не мога да му хвана честотата на хетеродина.
Ето му схемата.
27950-1
Опитах с доближаване до L4 и L5 , но не се получава.Единствено при забождане на честотомера на 5то краче на К174ХА10 излиза стабилна честота, но тогава се измества честотата на хетеродина.
Честотомера ми е с LC7265, като на ориго.
Заменил съм К174ХА10 с KA22427. На средни вълни вечер хващам няколко станции, но на дълги много тихо румънското радио.


Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #18 -: 13 Април, 2015, 16:18:00 »
Тази схема с която излъчваш изобщо не прави ефективна амплитудна модулация защото „смесването“ се осъществява в ОУ който е линеен елемент и освен да отместваш високата честота с ниската друго не правиш. Няма амплитудна модулация на практика. За да имаш успех, първо трябва носещата да е точно 77.5к ни повече ни по-малко (вероятно трябва да я генерираш с PLL а не с прост RC релаксационен генератор), и да манипулираш амплитудата ключово със съответните времеви интервали както е описано в уикипедията, не очаквай иначе часовника да си „помисли“ че това е сигнал от франкфут. Ако ти на тъй наречения аудио вход на схемата която си дал си боцнал изхода от звуковата карта където приемаш сигнала от франкфурт с холандския SDR то нищо чудно че не е станало по редица причини които вече споменах, но освен тях тоя сигнал от франкфурт не става директно да го излъчиш трябва да го преформираш в правоъгълни импулси с които да манипулираш амплитудата на твоята носеща, трудна работа е и започва да става безсмислено. Освен това трябва да излъчваш тая честота с рамкова антена или феритна пръчка в непосредсвена близост до часовника, не очаквай с 3- 5 метра жичка да излъчиш 77.5к. Относно честотомера предполагам ползваш входа му за АМ, него никога не съм го ползвал, и не знам колко е чувствителен вероятно не е достатъчно. Може да пробваш да го куплираш с кондензатор няколко пикофарада към хетеродина за да изместваш по-малко честотата, и помни че там също се прибавя или вади междинна, чиято стойност зависи от логическото ниво на конфигурационните пинове на ИС, консултирай се с дейташийта.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #19 -: 13 Април, 2015, 16:31:21 »
От излъчването се отказах.
да минем на приемането и в частност пренастройката на меридиана

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #20 -: 13 Април, 2015, 19:12:49 »
Честотата на хетеродина я нагодих с кондензатор 75p паралелно на C9. Сега имам проблем със прягането. Пробвам с промяна на С3 дигнах до 470p, но нищо не се променя. 
Честотомера вързах през 15р и обща маса с приемника.                                                                                                                 

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #21 -: 14 Април, 2015, 08:27:07 »
     И спрягането стана с паралелен на С4 780р.
     Снощи тръгна и втория часовник, но е хванал грешен час. Този часовник по принцип хваща по трудно защото корпусът му е галванизиран.
     Доволен съм резултата, открих място в къщи (на терасата) за сверяване. Установих че краищата на фиритната антена трябва да насочени изток запад, което си е логично.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #22 -: 14 Април, 2015, 12:02:05 »
Origo е прав. За амплитудна модулация имаш нужа от УМНОЖИТЕЛ, а не СУМАТОР. Трябва да умножиш сигналите, носещата и модулатора. Така че ако промениш малко схемата по долната картинка ще стане. Реално ще изменяш усилването на носещата в такт с модулационния сигнал. Това се постига с въвеждането на "променлив" резистор с мосфета. Аз имам перфектен опит с 2N7000, има го по магазините. Само дето преднапрежението ще ти е около 2.5 волта в плюс. Супер е линеен с малко преднапрежение. Няма нищо лошо да си излъчиш сигнала, не се отказвай!  :hi:
28064-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #23 -: 06 Април, 2020, 22:34:07 »
Я да вдигна нещо от прахта

Пак смениха врвмето и пак мъки.
При предната смяна навих около часовник двете сонди от уреда и вързах краищата към изхода на mini whip и хвана сигнал от раз
Сега съм навил проводник и чакам ли чакам.
Днес пуснах Меридияна, се опутам да чуя нещо. Тишина.

Та се чудя, няйой може ли да се опита да чуе дали има сигнал на 77,5 kHz?

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #24 -: 06 Април, 2020, 22:53:03 »
В таблото на личния автомобил имам часовник с автоматично сверяване с феритна антена.След като настроих часовата разлика,часовника се мести автоматично на лятно и зимно време,както автоматично се сверява и датата.До колкото знам сигнал приема от предавател на дълги вълни някъде в Германия.Чипа който прави всичко е специализиран,бях го записал някъде,но в момента немога да го намеря.

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #25 -: 06 Април, 2020, 23:06:50 »
Да де, ама чува ли се в момента?
Че аз не го хващам нинкак.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #26 -: 06 Април, 2020, 23:11:39 »
В момента незнам,но преди няколко месеца всеки път когата свалях таблото и след това го монтирах ,не съм сверявал часовника,а на сутринта го намирах сверен.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #27 -: 18 Май, 2020, 12:10:31 »
Има сигнал, моите часовници периодично си се сверяват. Истината е, че до сега беше относително лоша проходимостта, но си го има сигнала! Най-добре ще бъде към Mini-Whip антената да свържеш подходящо съгласувана и настроена в резонанс феритна антена която да поставиш успоредно на тази на часовника и трябва да стане.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #28 -: 18 Май, 2020, 17:00:37 »
И моя хвана отдавна без Mini-Whip
Сигурно е до проходимост

Неактивен Komtelec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 31
Re: 77.5kHz Радио часовници
« Отговор #29 -: 22 Май, 2020, 12:47:47 »
Здравей Колега,
   Ето и моя принос:
1. Първо феритната антена трябва да бъде ориентирана към Франкфурт. Както се ориентира феритан антена към източника на сигнал.
2. Пробвай дали часовника ти работи.
изтегли си програм за Андроид или Iphone. Напиши DCF. Тези програми използват хармонични на високоговорителя за излъчване.
Има и за raspberry
3. Направи си електростатичен екран.
От тоалетно руло и кухненско фолио.
https://hackaday.com/tag/dcf77/
http://arduino-projects4u.com/dcf77/
Има и библиотека да гледаш цифровия изход.

4. Има една схема на списание Електор предусилвател.
5. Провери дали входния кръг антената е настроена DCF честотата.
/>
6. Пловдив е на лимита на теоретичния обхват от 2000 км. Но съм имал часовник от Каменица.
7 Аз също имам проблеми и сега си правя нова антена. Нивото на сигнала зависи от сечението на феритната антена:
Ето  теория на проектиране на антената:
http://www.c-max-time.com/tech/antenna.php

Напоследък ефира е много замърсен и смущенията са много от LED крушки.

    Приемането е капризно и зависи от положението и ориентацията. Може да пробваш на терасата
Поздрави
Венци

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |