| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Серия образователни филмчета за микроконтролери  (Прочетена 9680 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Привет съндакчии!
Представям ви първия си леко нескопосан опит за образователно филмче!  :D
Надявам се, че ще имам времето и възможността да продължа серията и да обхвана темата в дълбочина.
Никога през живота си не бях правил видеоклип (освен другото кратко филмче в канала ми) и това определено си личи. Моля да бъда извинен за лошото качество и грешките.
 :hi:

Клипът е направен на Sony Vegas Pro 11 и, разбира се, Excel.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #1 -: 26 Ноември, 2015, 19:50:05 »
Цензурирам си собствения спам. Чуден е проекта, ще следя с интерес  :drinks:

« Последна редакция: 26 Ноември, 2015, 22:02:13 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #2 -: 26 Ноември, 2015, 20:19:14 »
Количеството любители, програмиращи за микроконтролери е огромно, както е и огромен броя на тези, които се занимават с Ардуино. Атмега-та си е пак микроконтролер. А распберито е нещо съвсем различно, то си е компютър с периферия, до която е осигурен достъп чрез операционната система на ниско ниво.
Не мисля, че малко хора в БГ се занимават с микроконтролери, напротив, хич не са малко. Да твърдиш че са екзотика за инженери и проектанти е нелепо - разъкай из интернет малко преди да пишеш такива неща. Ще останеш учуден колко много хора се занимават, много повече от всички останали. Но се изисква малко усилие - да седнеш, да прочетеш, да понаучиш, да понапоиш някоя платка. А не да идеш, да си купиш нещо готово, да го забодеш на USB-то и да му кажеш с компютъра да мига, използвайки готова библиотека. Защо не си напишеш сам кода за USB връзката? Защо не седнеш да прочетеш и да вденеш как работи това чудо и не го подкараш сам? Защото е трудно и изисква време, старание и много опити. Но резултатът е истинско разбиране и знание, което ще ти остане и ще ти служи цял живот.
Аз мога да използвам термини в представянето, но това не е самоцелно или случайно. Няма проблем да преведа на БГ думите, но е много по-добре от самото начало да бъдат чувани, както ще бъдат използвани после и намирани в документациите на чиповете - на английски. По-нататък при разглеждането на подробностите ще се върна към всеки един от тях и ще го обясня подробно, с примери и нагледно.
Причината "Робко" да остане неупотребен от потребителя е тотален мързел и нищо друго. Консуматорската настройка изисква готови продукти, които да се ползват, а не да седнеш и да се потрудиш, да разбереш нещата истински и да дадеш нещо от себе си за крайния резултат. Микроконтролерите не са продукти, те са инструменти. За да се ползват трябва да се научиш как, да разбереш хардуера, а не да се криеш зад библиотеките и готовите интерфейсни портове. Това прави всеки програмиращ за PC - управлява готов хардуер с код.
Причината да не пиша за Ардуино, е че ползвам PIC процесори, не обичам Атмел. А за распбери-то има предостатъчно написано. Не се кефя на неща, на които може да върви Windows Portable, не са ми интересни. Не мога да вникна в това как работят, не мога да ги ремонтирам, не мога да ги достигна на ниско ниво. Това са компютри, а не микрокомпютри. Не смятам, че те научават любителите на електроника на нещо друго, освен да програмират и не смятам че са полезни за начинаещия. Пътят към компютрите минава през микроконтролерите. Пряк път към разбирането няма.
А и честно да ти кажа не ми е много приятно това, което си написал. Звучи ми така - "не ме кефи това, което си направил, нито как си го направил, нито темата. никой не му дреме за това, което си направил. има по-добри теми, що не пробваш с тях?" Не мисля, че отношението ти е коректно и възпитано, при все че накрая искаш от мен да седна и да се потрудя в посока, която ще ти е интересна лично на теб. Надали бих направил това.
 :hi:
« Последна редакция: 26 Ноември, 2015, 20:42:11 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #3 -: 26 Ноември, 2015, 21:29:21 »
Добро начало  :)
Е живот и здраве някои ден мже и да пусна версия на Visuino за PIC :) . Тогава ще ти е повече по вкуса :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #4 -: 26 Ноември, 2015, 21:36:43 »
Правя тези филмчета за хората, които наистина се интересуват от това, как работят микроконтролерите. За тези, които търсят разбирането, а не бързия резултат. За тези, които уважават труда на другите и не го приемат за даденост, точно както труда на човека, който е седнал, набил е 1000-2000 линии код, дебъгнал го е, тествал го е стотици пъти и накрая го е качил под формата на безплатна за ползване библиотека. Точно тази билиотека, която ще ти направи бобинарката възможна. Този човек е разбирал и от регистри, и от 100 други неща. Пътят към разбирането никога не може да бъде скъсен, само пътят към резултата. Моите филмчета са за хората, които имат желание да изминат този път и да добият умения, не само знания. Всеки може да влезе в нета, да си намери някой, който вече е реализирал нужното му, да си дръпне сорс кода и си изпече процесора. Но това няма да го научи на нищо. Защото когато се окаже, че в кода има бъг, или че хардуера прави номера, или че ти се иска друга функция, той не може нищо да направи, по простата причина, че не го е направил той, he didn't do it himself. И няма идея какво го кара да цъка.
Надявам се, че сред хората от форума, които са ми писали с въпроси за микроконтролери, ще се намерят такива, които ще оценят труда който съм положил да правя тези филмчета и готовността ми да отговоря до колкото мога и да помогна на всеки, който се обърне към мен учтиво, като човек към човек.
Микроконтролерите са много приятно занимание, носят удовлетворение и учат на постоянство. И удоволствието да се похвалиш е огромно. Както моето, когато успях да подкарам моя генератор на произволни числа за целите на криптирането. Борбата с процесора беше епична, освен това на платката има и чип с програмируема логика - сфера, до която не се бях докосвал. Отне ми около месец да го овладея и програмирам. Платката стана страхотна и генерираните числа отговарят на всички криптографски стандарти. Айде сега го пробвай това с  распбери. Да видим колко код ще ти се наложи да напишеш и дали стандартните библиотеки ще те спасят. :)
 :drinks:

Ето го модулът. От дясно на ляво - два генератора на шум със самобалансиране на единиците и нулите и компенсация на температурата и стареенето на елементите, CPLD (програмируем логически чип) натоварен с математически функции за подобряване на произволността на числата и микроконтролер, следящ здравето на шумовите генератори, събиращ произволните единици и нули в пакети по 256 бита и обслужващ USB връзката. Между другото, препрограмирането става през същото това USB, не с програматор. Има си начин, нарича се bootloader. Няма по-голям кеф от този успех. За целите на проекта модифицирах 4 библиотеки, 3 от тях доста генерално, практически ги преписах. Ако се чудите какъв е запоения отгоре USB модул - временна комуникация за програмиране, докато успея да се преборя с факта, че захранвам схема, която е създадена да шуми зверски, през същия кабел, през който комуникира с компютъра. Черното блокче отгоре е DC/DC конвертор, даващ 15 волта за генераторите. И те, и той хвърлят обратно към USB порта страшна шумотевица. Спасиха ме няколко дълги седмици на четене, писане на код и пробване, през които пренстроих USB комуникацията да не се скапва.

40167-0
« Последна редакция: 26 Ноември, 2015, 21:51:41 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #5 -: 26 Ноември, 2015, 21:37:43 »
Добро начало  :)
Е живот и здраве някои ден мже и да пусна версия на Visuino за PIC :) . Тогава ще ти е повече по вкуса :)
Еййй! Браво! Страхотно изглежда! Поздравявам за труда! Бих се радвал на среда за PIC. Не казвам че им има нещо на атмелите, напротив дори са по-сериозни процесори. Просто въпрос на вкус.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #6 -: 26 Ноември, 2015, 21:47:28 »
Поздравления ! На мен лично ми харесва .  :good:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #7 -: 26 Ноември, 2015, 21:53:40 »
Цензурирам си собствения спам. Чуден е проекта, ще следя с интерес  :drinks:
« Последна редакция: 26 Ноември, 2015, 22:02:54 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #8 -: 26 Ноември, 2015, 22:06:47 »
Еййй! Браво! Страхотно изглежда! Поздравявам за труда! Бих се радвал на среда за PIC. Не казвам че им има нещо на атмелите, напротив дори са по-сериозни процесори. Просто въпрос на вкус.  :drinks:
Благодаря :)
Поздравления за филмчето и успех със следващите  :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #9 -: 26 Ноември, 2015, 22:07:12 »
А да бе, голяма работа, ще се триеш сега. То пък не може все да сме на едно мнение и на една вълна. Светът е голям и спасение дебне отвсякъде, както се казваше един филм. Платформи за всички, от писане на инструкции на Асемблер до програмиране с движения на окото 8)
« Последна редакция: 26 Ноември, 2015, 22:22:15 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #10 -: 26 Ноември, 2015, 22:27:51 »
Поздравление за клипчето,много ми хареса ще чакам следващият. :hi:

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #11 -: 27 Ноември, 2015, 00:03:04 »
Браво! Видеото е отлично и съдържа много полезна информация.  :good:

Неактивен ian

Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #12 -: 27 Ноември, 2015, 06:07:58 »
Браво! Филмчето е станало чудесно! :good:
Качеството е напълно задоволително, всичко се вижда и чува. Продължавай със същия хъс и желание!
Поздравления! :hi:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #13 -: 27 Ноември, 2015, 07:45:59 »
Благодаря на всички за хубавите думи и подкрепата! Още днес започвам да подготвям епизод 2, въпреки че май избързах с последните кадри и какво ще е съдържанието му  :blush:
Във втората част ще поговорим за процеса на писане и програмиране - какви програми се ползват и как се програмират процесорите, какви файлове се генерират по пътя и за какво служат. Мисля, че епизодът ще бъде по-дългичък. Ще го видим.
:drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Серия образователни филмчета за микроконтролери
« Отговор #14 -: 28 Ноември, 2015, 19:18:00 »
Втори епизод подготвен, в понеделник записвам и рендирам.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |