| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция LZ1SWE  (Прочетена 18632 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Радиостанция LZ1SWE
« -: 19 Септември, 2016, 14:21:12 »
Привет сандъкчии!
Тая приказка вече 1 година се точи, но май не съм я разказвал. Не че е произведение на изкуството,  :D
Много време ми стоя радиото преди да се пренесем тук без да го ползвам, самотно в един кашон на един гардероб. В Стрелбище докато бях не успях да направя някаква смислена антена. Тук може би помните лудницата с голямата ми антена и бунта на крепостните отсреща + нейното сваляне. Обаче между двата епизода се случи друго. След години търсене успях да си намери АТ-150 - автоматичния антенен тунер, който си върви в комплект с радиото. Страшен късмет, не се намират много-много. Имах едно линеййно захранване китайско, 10А/12Апик. Това беше твърде малко, радиото гълта 21А пиково, все пак е 100 ватово. Голяма радост, обаче забравих нещо и ми изяде ушите нещото. Радиото се регулира от 10 до 100 вата, бях го паркирал на 50 с идеята да не мъча китайския питател, че ако литнеше някой транзистор щях да загубя 2 редки изходни транзистора и какво ли още не. Сложих тунера, опънах една жица до дървото отсреща, намотах един траф 1:9 на някакъв ферит и бутнах в жицата жега. Така направих дори няколко връзки и в един светъл момент, без очевидна причина думна захранването. Радиото понесе 19-тте волта стоически, да ми е живо и здраво, обаче тунера не. Изгасна и ми се смръзна душицата. Един майстор ми го оправи, да е жив и здрав, обаче захранване не ми остана. И всичко на гардероба и забравих.
Покрай голямата антена тук пак го изтупах и се замислих с какво ще го храня това радио. Дори купих от тук един бая всесилен траф, майстора на тунера ми даде кило полупроводници за изправител и стабилизатор хубав, аналогов, чист и тих. А аз си преправих едно импулсно!  :D Един ден гледах трафа половин час и не можах да си представя огромната кутия до малкото радио. Взех хубаво импулсно, 550 ватово, добре филтрирано на входа, но не помня въобще марката, от сървър е. Премахнах двата вградени импулсни модула, които правеха 3.3 и 5 волта и отстраних един взезнайщ чип, който следеше всичко и гасеше, ако има проблем. Махнах гадни кондери и нанизах 2 електролита, навих някакъв филтър на някакъв ферит и задействах на 14.2 волта с малка регулация.
Както се очакваше - бззззззз, не много, но в бая обхва, през около 100кХц пикове. Но стана всъщност, навих и малко външен на голям пръстен, смотано както сега разбирам, ама хубавия ферит някак е помогнал малко.
Преди няколко дни попаднах на сайта на един радиолюбител, който много хубаво е навил филтър за неговото импулсно и реших да повторя - http://www.wolfgang-wippermann.de/snt.pdf. Стана супер!
Нека сега се върна към радиото! В промеждутъка успях да си закупя и малък автоматичен КСВ метър. Но така и така се бях отказал да пускам станцията - нямаше как да вдигна нормална антена. Преди около месец случайно си припомних за една компактна антена, т.нар. T2FD или наклонен терминиран сгънат дипол. Тая антенка е бая успешна, но широката лента и ниското КСВ при нея идва с цената на смалена площ на излъчване и загуби в терминиращия резистор, водещи до цялостна деградация. С други думи, ако имаш мощ, да кажем 200-300 и нагоре вата - бухай, ще бачка идеално! Обаче аз съм със 100 вата макс и то не на всички обхвати, имам загуби по коаксиал 11 метра от тунера до балкона и въобще ми се иска да не хабя на вятъра мощност. Освен това тоя вариант изисква симетриращ траф (BALUN - balanced-unbalanced) и още коаксиал до антената, някъде 18 метра. Не мерси. Загледах да я захраня с отворена линия, намира ми се някаква 8-9 метра обаче американска, не стига. И тогава дойде преломния момент - в една от статиите за T2FD имаше коментар на един сериозен радиолюбител, че това е скапана антена и че ако човек вдигне нормален дипол, захрани го с отворена линия и я сметне на дължина така, че да няма резонанси в РЛ обхватите - винаги ще има по-добри резултати. Покопах известно време за подходящ БАЛУН и го намерих на същото място, където намерих филтъра за захранването - сайта на DG0SA. Навих го на един от дебелите ферити, направих 20 метра открита линия, вдинах един 30 метров дипол от 7 етаж до дървото долу и си подкарах успешно станцията! НАЙ-НАКРАЯ!!!  8)
Ето как са нещата за сега:

58995-0

Снимката е от нета. В ляво е тунерчето АТ-150, в средата е радиото IC-735 а в дясно е оригиналното захранване, линейно, което аз нямам, а и май не искам да имам, че си има грижи.

58997-1

Това е антената T2FD, снимката е от нета. Долу e balun-а, горе терминиращия резистор. Платната на ляво и дясно ги има всякакви дължини, колкото място има - толкоз. От това зависи минималната работна честота. Абе печка, като цяло.

Следват няколко снимки на захранването с филтъра:

58999-2

59001-3

59003-4

59005-5

Ето го и новичкия БАЛУН по схемата на DG0SA. За паралелната линия сложих терминали за високоговорители а после добавих и заземителен терминал (на следващите снимки.

59007-6

Ето я и нея! Въобще не зная защо се пробвах а американската успоредна линия, та тя е едва 9 метра и нямаше как да стигне до нас, ама пусто, не ме свъртя хаха!

59009-7
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #1 -: 19 Септември, 2016, 14:28:40 »
Опънахме жицата и стана веднагически ясно, че линията до нас няма как да стигне. Се едно не знаех. Ровнах в нета, за 10 метра ми искаха 60$ и това без транспорта!!! Аре бе, не съм съгласен! Седнах и си сметнах по известните формули какво би трябвало да е разстоянието между 2 успоредни проводника 1.5мм2, че да стане 450 ома линия - 26мм. Малко помъдрих как ще ги закрепя и след като вече бях изтъпял и нищо не се сещах - хоп и гугле ми върна картинка с решението - тръбички и свинска опашка. За 17 лева направих 20 метра линия, задрава и лесна за подръжка.

59011-0

59013-1

59015-2

59017-3

Свинските опашки е важно да са качествени!!!

59019-4

Опънахме пак дипола, следват 3 снимки на кутията при мен, разбира се без капака.

59021-5

59023-6

59025-7

Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #2 -: 19 Септември, 2016, 14:39:45 »
Забучих антенния анализатор и първоначално не бях очарован:

59027-0

Като цяло КСВ-то беше бая височко по ниските РЛ обхвати, резонансите бяха извън тях, някъде по военните честоти. Но както винаги се случва с тия неща - истината идва като свържеш тунера и радиото! Според картинката КСВ на 7МХц би трябвало да ми е някъде 9-9.5, число с което тунера ми няма как да се справи. Обаче в крайна сметка се оказа, че дори на 3.6МХц мога да предавам с 50-тина вата спокойно и се чувам надалеч!!! На 7 е напълно приемливо, на 14, 18 също! Само на 21 нещо не става, майната му. В крайна сметка са казали опитните люде - антенните анализатори работят с малка мощност, много често антените не се държат нормално при това условие. Явно моята е от тези случаи. Пуснах няколко тона по светло вчера, в Туенте излизам на S9+10дБ (ниво "евала" за неразбиращите РЛ теминология хаха) на 7МХц, тези дни ваканцията ще пробвам други СДР приемници и да направя няколко връзки.
Това е от мен! 73!

59029-1

59031-2

59033-3

59035-4
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #3 -: 19 Септември, 2016, 19:49:28 »
               Толкова усилия, апаратура, ножовки, менгемета и свински опашки, само и само за да спреш пералните на съседите от другия блок. :rofl:

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #4 -: 19 Септември, 2016, 20:05:57 »
Супер , добре ти се е получило . Аз за сега си работя с дипола за 14 Mhz от нас .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #5 -: 19 Септември, 2016, 20:06:33 »
 :lol: :diablo: :drinks:
VSA, може да се чуем? Имаш ли скайп?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #6 -: 19 Септември, 2016, 23:00:35 »
Тази вечер направих проба и успешно хвърлих ясен CW сигнал до Хабаровск. Трасето е 7880 километра. Прохождението на запад е зле в момента, утре ще правя тестове с SDR-ите в САЩ и Чили. Ако метна до Чили ще е велико.  :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #7 -: 20 Септември, 2016, 10:41:01 »
Според мен, темата е много интересна !
Пожелавам успешно "мятане" до САЩ, Чили и още по-далечни места !  :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #8 -: 20 Септември, 2016, 10:49:57 »
Мерси!
Убеден съм, че може да се пипне антената, но за сега я оставям така. Следващата стъпка е да си изровя аудио-интерфейса за компа и да пусна управлението на радиото от компа. Така ще мога отвсякъде през интернет да си го ползвам, както и най-накрая да се пробвам в цифровите радиолюбителски режими на работа. Особенно ми се иска да направя няколко връзки на МТ-63. Това е супер-бавен, но страшно стабилен цифров начин за комуникация, който позволява да се правят връзки дори когато ухото не може да различи сигнала в шумотевицата. Има убийствена корекция за грешки и позволява с нищожни мощности да се работи на огромни разстояния.
Друата ми цел е да пусна тренировъчни сесии по телеграфия, всеки ден в определен час и на определени честоти (дневна и/или вечерна), за да може желаещите да си тренират способностите. Модулацията ще е АМ, за да може с всякакъв приемник да се лови. Ще има всякакви скорости на предаване и ще обявя/кача в нета текстовете, за да може да се сравнява и всеки да разбере колко може и до къде е достигнал.
Който има желание да се учи, препоръчвам силно уроците на KE4GKP - http://www.hamwhisperer.com/p/morse-code-course.html Неговите "random" текстове ще включа в моите сесии.
Страшно готин курс!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 893
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #9 -: 20 Септември, 2016, 12:41:09 »
Супер, като разчиствах, си намерих и морзовите ключове, а и Асен ми даде един. Смятам когато имам свободно време да си възстановя сеса. Щастливец си ти. Аз нямам никакъв шанс с моите съседи да опъна антена. Но кой знае, един ден може да се чуем от тука живот и здраве.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #10 -: 20 Септември, 2016, 12:47:59 »
Защо да нямаш? Сигурен ли си, че си покрил всички варианти? Може някаква вертикална да качиш на покрив нещо, има варианти! Ако дадеш повече инфо за мястото моа да дам идеи.  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #11 -: 20 Септември, 2016, 20:09:46 »
Е, не издържах, разбира се!
Очевидно бе, че особенно на 14МХц нещата не са добре с антената. Реших да навия един траф 1:9 и да видя какво ще стане. Разбира се, взех дизайн от същото място - http://www.wolfgang-wippermann.de/balun1zu9klein.pdf . Тъй като по дизайн този балун е съставен от два, един 1:1, следван от един 1:9, като първия служи за балансиране, втория за трансформацията, решението беше лесно - вече имах един 1:1! За съжаление нямам повече от дебелите ядра, чакам да доставят, но не издържах и навих трафа на ядро Т130-2 на Амидон. Ако нещата не са зле зад ядрото, би трябвало да понесе 100-тте вата без проблем. Първо навих едно тестово и го забодох между съществуващия балун и антената. Ето резултатите!

59064-0

59066-1

Синята крива е преди добавката, зелената е след! Както виждате има подобрение на всички обхвати, без 10-метровия (28МХц), където има влошаване, но там не ми пука.Свалих жичките от ядрото и навих по-дебели, за да тествам радиото.

59068-2

59070-3

Е, какво е това сега?? 7 мегахерца (40М) е по-зле! Не знае човек, имам една навивка отгоре, малкии разлики в запълването, заради по-дебелите жици и ето - разлика. Но пуснах радиото и не е истина! НАСТРОЙВА НА ВСИЧКИТЕ ОБХВАТИ! МНОГО по-добре, поне гледано зад тунера. 100% съм дал жертва и загуби в това второ ядро, но то е временно - като купя от дебелите ще навия много по-читав траф.
Мисля да пробвам и 1:4 как ще стане, може да е по-добре... направо сега се хващам! :)

П.П Някой забеляза ли, че синята графика е различна също? Какво се е променило в антената за 20 минути? Само начина, по който съм захванал жиците за балуна, всъщност. И малко се скапа времето. Това показва колко шашаво нещо си е това...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #12 -: 20 Септември, 2016, 20:58:48 »
Навих един 1:4 - не става. Тунера се мръщи. Сега ще навия пак 1:9, но по-старателно. Ето с 1:4 какво стана:

59072-0
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #13 -: 20 Септември, 2016, 21:06:58 »
Наистина нещо "бяга" .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #14 -: 20 Септември, 2016, 21:34:39 »
Ау, ужас... с това ядро няма да стане...  :D Чакам големите!

За сега си остава така:

59075-0
« Последна редакция: 20 Септември, 2016, 21:47:45 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
3340 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2017, 21:14:37
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |