| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиостанция LZ1SWE  (Прочетена 18638 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #60 -: 28 Октомври, 2016, 18:19:46 »
Да, винаги има усложнения, когато се опитваме да ползваме антена за повече честотни обхвати от един. Няма универсални антени и монобандовите са любимите инструменти на сериозните радиолюбители с площ и възможности за вдигане на такива. Но не бих казал, че нещата са сложни, по-скоро са комплексни, не са някаква неразбираема магия. Просто е необходимо малко време и старание и всичко се изяснява. В случаи като моя, в които искам да си ползвам радиото на повечко бандове, нямам избор. J-polе антените са доказан приятел на всички любители на горните обхвати, но какво да правя на 7 и 14?
Нека да уточним нещо за начинаещите:
АНТЕНИТЕ НЕ УСИЛВАТ - ТОВА Е ИЗРАЗ ЗА КАЧЕСТВОТО "НАСОЧЕНОСТ".  Пасивните устройства нямат усилване. Объркването идва от следния изказ, който се орязва от търговците с цел продажби - Антената Х има 6дБ усилване! И вие си казвате малиии!!! Вкарвам 10 вата, излизат 40!!! Да, ама не, защото целия израз би трябвало да бъде Антената Х има 6дБ усилване спрямо изотропен източник! Тук повечето хора си казват "Ко речи?". Ако вашата антена беше точков източник без никаква насоченост, той щеше да излъчва тези 10 вата във всики посоки едновременно и пространствената характеристика щеше да има вид на сфера, в чиито център е точката. Ако сега обаче сложим някаква радиочестотна "леща" и насочим енергията не навсякъде, а в дадена посока, какво се получава? Че имаме 10 вата пръснати не по повърхността на една сфера, а на една мъничка площ, много по малка от тази на сферата. Загряхте ли разликата? Системата е същата - слънцето ви гори бавно, ама ако сложите една леща и ще ви пламнат гащите! Лещата усилила ли е интензитета на светлината? Не. Просто е концентрирала този интензитет на по-малка площ. И какво върши работата в случая, кое е важното? Колко вата на см2 падат - ако са малко ще се греем, ако са повечко ще бягаме за вода, лопати, помощ...  :D
 :drinks:
П.П. lz2lx - Ефективната височина на излъчване на антената е много важна на КВ. И това, че КСВ е ок не означава, че има ефективно излъчване. За тези честоти височината е важна. Нали знаеш - товара ми има 1:1 КСВ до 10-тина мегахерца, ама не го чувам и на 20см. :D
« Последна редакция: 28 Октомври, 2016, 18:29:20 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #61 -: 28 Октомври, 2016, 19:22:26 »
Може и така да е изразено технически, но на мен ми е по-лесно да казвам усилване, още повече че това е общоприето в цял свят. Гледам сайта на един сериозен производител на антени и в него всички антени си имат gain, който се измерва в децибели.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #62 -: 28 Октомври, 2016, 19:25:52 »
Това ясно, просто обяснявам за тези, които не знаят. А и аз не отричам термина, просто думата има двойно значение и е хубаво да има разбиране.
« Последна редакция: 28 Октомври, 2016, 19:36:35 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #63 -: 28 Октомври, 2016, 19:29:16 »
Чета ви и се кефя :good: темата е актуална и  при мен.......местя шака на зимна позиция :drinks:

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #64 -: 28 Октомври, 2016, 19:58:51 »
 да.  при вертикалните  укв антени по дълги от половин дължина на вълната ъгъла на излъчване пада с увеличаване на дължината им. в това се състои и усилването им -концентрират повече енергия в по малко пространство.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #65 -: 28 Октомври, 2016, 20:23:57 »
Чета ви и се кефя :good: темата е актуална и  при мен.......местя шака на зимна позиция :drinks:
Айде успешно и да се чуем на КВ!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #66 -: 28 Октомври, 2016, 22:36:40 »
Само кажи честотата и часа :) Хем искам да си пробвам телеграфа дали се чува.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #67 -: 29 Октомври, 2016, 12:46:09 »
Ами предпочитам денем на 18МХц, вечер на 14МХц, че под 12МХз имам някакво злостно периодично смущение от мрежата, което кара приемника ми да излиза за цигара навън... Не, не е от нас смущението, идва по силовия от трафопоста. Имах един пост аз, и КРС виках ако се сещате, тока спрях на входа - се тая. Намаля след една среща с кабелджиите от НЕТ1, но сега пак е ужас. Ш...и импулсни за 3 лева!!!  :mad:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #68 -: 29 Октомври, 2016, 13:51:12 »
https://wimo.com/inac-magnetic-loop-antennas_e.html  дали върши работа ?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #69 -: 29 Октомври, 2016, 14:55:36 »
Абееее... не знам. За мен лично този луп е малко малък. Не казвам, че няма да работи. Луп антените по принцип са нещо страхотно, въпреки някои недостатъци, но не могат да избягат от факта, че количеството енергия, което изхвърляш в ефир е право пропорционално на размера на метала, който е в небето. Ако ще е луп, да е нещо такова -
1) OK - http://www.iw5edi.com/ham-radio/files/k7zb40mloop010404.jpg
2) Още по-ОК - http://www.brisdance.com/vk4amz/files/Download/aerlight.jpg
3) Глезня - http://www.vlf.it/inductor/loop_rev.jpg
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 411
  • Населено място: България
Re: Радиостанция LZ1SWE
« Отговор #70 -: 29 Октомври, 2016, 17:30:31 »
 ''Не, не е от нас смущението, идва по силовия от трафопоста.''  tx-dublet ;rx- magnetic loop... два превключвателя.   впрочем тези от последните две снимки са с ненужно големи габарити . ако не са за 160 метровия обват то характеристиките им няма да са приемливи -би се получила много тясна честотна лента предвид отношението LC.
« Последна редакция: 29 Октомври, 2016, 17:46:59 от lz2lx »

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
25 Отговора
3340 Прегледи
Последна публикация 13 Януари, 2017, 21:14:37
от ahedproductions

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |