| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Домашен средновълнов предавател  (Прочетена 15120 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Домашен средновълнов предавател
« -: 16 Ноември, 2016, 12:44:51 »
Може и да е писано по въпроса,но не съм го видял.До колкото разбирам все още някъде из България се хващат емисии на средни вълни.При нас в Делиормана на средните е пълно радиомълчание.Това обезмисля ремонта  на  старите радиоприемничета.Въпроса ми е ,може ли да се изработи в домашни условия някакъв малък предавател .Да взима някоя УКВ станция и да я преобразува в СВ с много малка мощност.Колкото като направиш нещо старо лампово поне да му чуеш гласа.

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #1 -: 16 Ноември, 2016, 23:59:01 »
Здравей, Чав.

Преди около месец си играх с един ВЕФ 206 в Плевенско. На всички обхвати ловеше по няколко станции от ...да кажем цял свят. Китай (или Азия, не правя голяма разлика), Испания, Русия, Великобритания, Италия, Гърция. Има какво да се чуе на СВ.

Сега, не знам доколко ми е уестна идеята. Идва ми на ум да се направи шарманка. Играх си и с такова животно. Непретенциозно, бързо се прави и е сравнително мощно.

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #2 -: 17 Ноември, 2016, 00:04:28 »
 :crazy:
Това е схемата на шарманката, връзва се към УНЧ от ламБово радио. Има много информация в руските сайтове.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #3 -: 17 Ноември, 2016, 10:36:36 »
Прави това:
http://www.kn34pc.com/construct/lz2wsg_am_mod.html
Най-добрата, лесна за подкарване и качествено свиреща конструкция която съм изпълнявал за предаване на средни вълни! Наистина си заслужава всяка отделена минута. Ще се радвам да ти помогна със съвети при изграждането ако имаш нужда от консултации.
Ето в един ранен и експериментален вариант при бен как работи:

/>
Както виждаш при мен изработката е доста „мърлява“ с феритна пръчка (което е силно неоптимално) но все пак както се чува дава добри резултати. Придържай се към конструкцията от силистренския сайт, там е много по-добре направен кръга на ядро от МЧ филтър. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #4 -: 17 Ноември, 2016, 14:03:41 »
Ламповата шарманка на Кръстан работи много добре и с 6П14П .

За АМ модулатор с кварцов генератор трудно се намират кварцове за "свободните" честоти от СВ-обхвата.
На честотата на транзисторния АМ-модулатор 819 kHz излъчва мощен египетски предавател с 1000 kW,
а на съседната честота 810 kHz е Радио Скопие. Освен това при различни прохождения една и съща честота
 не винаги е относително "свободна".
Ако схемата се преработи с генератор без кварц, ще може да се пренастройва на честоти, където вечер има най-слаби смущения от чужди радиопредаватели, а също и от съседските бръмчилки.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #5 -: 17 Ноември, 2016, 23:38:46 »
Ами аз я карам на 1MHz в Комет има керамични резонаторчета на тази честота и вършат прекрасна работа за целта - изпитано. И да ти кажа в близката зона (5-6 метра) заглушава всичко, така че пренастройка не е нужна. Особено тук в София почти нищо не се хваща освен до самия прозорец и проблеми не съм имал никога. Но няма проблем да се преработи с пренастройваем генератор. Но определено тогава ще е по-сложна за изпълнение схемата - едно ниво повече работа и познания ще изисква и още един кръг да се вкарва в диапазон. А така поне имаш стабилна честота и навиваш само една бобина.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #6 -: 18 Ноември, 2016, 16:55:39 »
:crazy:
Това е схемата на шарманката, връзва се към УНЧ от ламБово радио. Има много информация в руските сайтове.

Тая схемка наистина е шармантна. Проста, мощна и необичайна, с възможности за екпериментиране и с други лампи.  Трябва да я опитам, ама се чудя дали да не бодна някъде един кварц, та да видиме какво ще стане.
 :master2:


"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #7 -: 18 Ноември, 2016, 17:42:49 »
Ами това което ще стане е че кварца бързо-бързо ще се разруши. Днешните кварцове толерират нива на мощността от порядъка на 100 микровата а тази схема ще ги претовари доста, сигурно ще премине няколко миливата в кварца. Трябват или стари руски огромни кварцове, или си оставаш на вариант LC. Но не знам с какво те блазни да използваш лампа и лампов приемник (защото без такъв в ролята на източник на захранване и сигнал схемата няма как да работи) вместо схемичка с 4 транзистора която може да сглобиш в миниатюрна кутийка, или дори в корпуса на FM радиоприемник. Да не мислиш че ще работи по-добре от транзисторната?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #8 -: 18 Ноември, 2016, 21:47:04 »
Кварц с каква честота ви трябва , имам някъде едни с големина половин кибритена кутия . Аз също нещо съм се засилил да я пробвам тази схема лампи бол .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #9 -: 18 Ноември, 2016, 22:09:21 »
Имам някъде кварцове на около 1300 и нещо си килохерца.От калибратора на Р105 и около 700 кхц от Р105М.Те и тия малките стават,обаче трябва последователно се включва скална лампа 6.3 волта или резистор 20-100 ома 1 ват да ограничи вч тока през кристала.Малко страда стабилността,обаче ако не е от значение че честотата се клати около 20-50 херца около работната става иначе кристала грее и бързо се поврежда.Ако някой иска да пише на лични.
« Последна редакция: 18 Ноември, 2016, 22:15:19 от lz2xl »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #10 -: 18 Ноември, 2016, 23:28:32 »
Правил съм простичък АМ предавател с лампи, резултатите са незадоволителни. Трябва да се отдели специално внимание на Q фактора на изходния кръг, иначе става прекалено висок и високите честоти ги няма никакви, започва да звучи изкривено и замъглено, абе никакво го няма. Не знам защо се хвърляте толкова на лампови схеми, при положение че с лампа ще е като минимум по-обемисто, тежко, енергоемко и т.н. и най-лошото няма да има предимства ако не и недостатъци. Разбирам за аудио приложения или високи мощности, но за тия миливати...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #11 -: 19 Ноември, 2016, 00:06:53 »
Въпрос на предпочитания,аз имам едно пробно на 6А7 и си работи добре.Не ми е правил проблеми,чак пък такъв Q фактор да има че да стесни толкова лентата че да ограничи нч сигнала :) де да ставаше с един кръг с голям качествен фактор нямаше да конструират скъпи и сложни кварцови и ЕМФ.В нета има много схеми на такива маломощни предавателчета с по една лампа.Преди много години между двете световни войни са били доста актуални.Имали са грамофони,фонографи както тогава са им казвали ,а не всеки радиоприемник е имал грамофонен вход.Пишеш в гугъла phonograph radio transmitter,phonograph Oscilator или Phono Oscillator и ще ти даде много схеми.Нещо като сегашните FM трансмитери за кола на която радиото няма USB :) това че понякога звучи изкривено и замъглено и т.н зависи от схемата и задпоялното устройство.Като пипнеш тук там схемата и вкараш нещата в ред си тръгва добре.Тази тук http://webpages.charter.net/aj8mh-radio/phonoscil.html съм я правил три пъти за мой приятели и няма оплаквания.Става европейската 6BE6 или руската 6А2П.Варианта с окталната 6А7 работи доста добре.

Неактивен Boian Mitov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: Moorpark
    • Mitov Software
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #12 -: 19 Ноември, 2016, 00:14:04 »
Не знам защо се хвърляте толкова на лампови схеми...
Все пак форума са казва "Сандъците" ;) Виж, ако се казваше "Миниатюрките" или нещо такова, тогава друга работа ;)

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #13 -: 19 Ноември, 2016, 00:19:17 »
Привет Бояне,те тия грамофонни предавателчета са били голям хит в щатите.......някога,преди повече от половин век :) Все още могат да се намерят оригинални в Pawn shop-овете.

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Домашен средновълнов предавател
« Отговор #14 -: 19 Ноември, 2016, 01:13:32 »
Схемата с предусилвателната аудио лампа излъчва стотина миливата и си е супер за местен DJ за някое селце. Пък май може с 2-3 навивки да се вземе сигнал за крайна ВЧ лапа. И тогава вече няма спиране в мощността и далечината на излъчване.  :master2:
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |