| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Българско радио "ВИТЪ"  (Прочетена 2658 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Българско радио "ВИТЪ"
« -: 14 Март, 2021, 20:07:24 »
Още едно късче от довоенното ни радиопроизводство.Общо взето е стандартно изпълнение за времето си,и визуално и технически.Най ценното и вълнуващо е скалата с логото на производителя,защото съм сигурен че има много малко запазени екземпляри.

144037-0  144039-1  144041-2

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #1 -: 14 Март, 2021, 20:57:00 »
Ехеей, колега Младенов, не спираш да ни изненадваш  :) . За пръв път виждам такова радио, произведено в нашия регион.
Браво  :bravo: .

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 151
  • Населено място: Монтана
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #2 -: 14 Март, 2021, 21:45:34 »
Скалата му е перфектна.Аз имам един малко смешен въпрос.От къде взимат данните за въпросните радиостанцииче да ги нанесат на радиоскалите като знаем,че тогава са били малки дюкянчета като са ги произвеждали?Аз сега не мога да направя списък на средновълновата скала защото няма от къде да намеря информация за всичко камоли преди 1945г

Неактивен ian

Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #3 -: 14 Март, 2021, 21:52:35 »
Поздравления за радиото, колега! :hi:
На мен много ми харесва това радио, първо защото кутията му е направена много интересно! Прави ми впечатление колко внимание е обърнато на детайлите на кутията и колко труд е положено за да изглежда тя така.
Скалата е ценна сама по себе си, но знае ли се нещо повече за човека произвел това радио? Горе долу от коя година може да е, ако се съди по състава на лампите и схемата на радиото?
И не на последно място някаква история на този радиоапарат..?

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #4 -: 14 Март, 2021, 22:06:51 »
Намерих го в списъка с марки радиа на нашия пазар през 1939г. значи е поне от тогава.
144061-0

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #5 -: 15 Март, 2021, 03:26:52 »
И мое радио има в списъка!!!

Неактивен Младенов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 176
  • Населено място: София
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #6 -: 15 Март, 2021, 13:42:54 »
Mid-east имам и аз но е различен модел. Като го гледам този списък колко много радиа са се правели тогава, а сега почти нищо няма запазено. Повечето са заминали по скрападжийниците, и като открием някое е голяма радост. Лично на мен довоенните български радия ми носят най голяма радост. В повечето случаи не могат да се сравняват като качество на изработка с европейските, но носят духа на своето време и имат собствено очарование.

144077-0

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #7 -: 15 Март, 2021, 14:50:07 »
Имало е и радио "Телевизия"  ::) !

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #8 -: 15 Март, 2021, 17:23:35 »
Здравейте колеги.
Страхотно радио - поздравления на колегата.
Чудех се дали да пиша или не, но колегата "Radist" явно не е толкова запознат с фактите относно какво сме произвеждали  и в какви количества като радиоапарати преди 9-ти и впоследствие национализирано. Някой проверявал ли е как са създадени след 1947 година радиозаводите ни и не само те...примерно завода за проводници ЕМКА в Севлиево?!
И защо само се възхищаваме на това което другите на Запад са произвеждали, а нашето родното не го виждаме.
Добре, че има такива колеги като "Младенов" дето милеят за родното :hi: :hi: :hi:
Ще публикувам част от каталога издаден за чужбина от 1937 година в която са дадени "дюкянчетата" произвеждащи български радиоапарати за износ:

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #9 -: 16 Март, 2021, 10:29:07 »
... относно какво сме произвеждали и в какви количества като радиоапарати преди 9-ти и впоследствие национализирано...

Предполагам, че за база на някогашната ни огромната соц електронната промишленост са стояли многобройни бутикови дюкянчета - най-вече за производство на красиво лакирани дървени кутии за радиоапарати, изпълнени по схеми и с части германско, френско или италианско производство.
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #10 -: 16 Март, 2021, 16:13:40 »
Да видим какво казват книгата на Марко Манчев от 1934 година. Може би ще му направи впечатление на колегата разликата в думите "изработва"..."доставя"..."строи" :drinks:
Има го и радио "Телевизия" специално за Валери :)
« Последна редакция: 16 Март, 2021, 16:20:45 от dido »

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #11 -: 16 Март, 2021, 16:19:15 »
Да кажем и някой думи за национализацията...примерно за единственото май произвеждащо в момента у нас предприятие за кабели в Севлиево. Интересни неща намерих в габровската библиотека за радио Лиловски например.

Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #12 -: 16 Март, 2021, 16:49:41 »
Предполагам, че за база на някогашната ни огромната соц електронната промишленост са стояли многобройни бутикови дюкянчета - най-вече за производство на красиво лакирани дървени кутии за радиоапарати, изпълнени по схеми и с части германско, френско или италианско производство.
Колегата е "прав"...огромната социалистическа промишленост произвеждаше копия или с откраднати главно от Телефункен схеми, че и кутии наши радиоапарати...
А ето наш радиограмофон Кроги(един голям специалист го е направил) от преди 9-ти...нека ми каже колегата "красиво лакираната дървена кутия" от кое западно радио е крадена и имаме ли подобно нещо произведено след 9-ти. Когато се пише нещо нека да видим и фактите какво казват...както бях казал в друга тема всичко почти след 9-ти което е завършвало на "ъ" е било унищожавано за да няма история...все пак победителите пишат историята...


Неактивен dido

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 108
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #13 -: 16 Март, 2021, 17:45:22 »
Радио "Телевизия", но снимките не са мои и ще си позволя само логото да покажа.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Българско радио "ВИТЪ"
« Отговор #14 -: 16 Март, 2021, 19:14:55 »
 :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
4440 Прегледи
Последна публикация 03 Ноември, 2013, 11:49:45
от Gabo
29 Отговора
18274 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
2 Отговора
4324 Прегледи
Последна публикация 14 Юни, 2017, 21:56:53
от Laic
12 Отговора
6407 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
2340 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |