| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe  (Прочетена 6564 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #15 -: 20 Септември, 2023, 10:33:25 »
Аз вече подкарах едната карта. Тръгна от воле на Правец 82 с този фърмуер: https://github.com/Retrotink/Apple-II-VGA/blob/main/Firmware/applevgaplus.uf2

Програмирането е супер лесно: постоянно се държи натиснат BOOTSEL бутона на Пикото, след което се включва в USB-то на лаптопа и като се появи като драйв,  фърмуера просто се дропва в него.

Картината която вади е идеална, само че има един проблем: фърмуера няма кирилица! В момента няма начин да се добави, тъй като автора не е сложил модифицирания сорс код в Гитхъб.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #16 -: 01 Октомври, 2023, 17:39:16 »
Най-новите версии на фърмуера могат да се свалят от тук: https://github.com/markadev/AppleII-VGA/releases

Те коригират бъг който караше A2Desktop да изглежда шарен. Сега вече изглежда правилно. Оказа се че Vince Briel изобщо не е модифицирал фърмуера, така че най-новата версия винаги може да се сваля от оригиналния проект.

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #17 -: 18 Октомври, 2023, 10:43:25 »
Тази карта в комбинация с VGA->HDMI конвертор за 5 лева от Алито е звяр! Качеството при добър HDMI монитор направо не е за вярване!

Този конвертор изисква външно захранване от USB, но много лесно се модифицира, така че да му се пусне +5V през VGA буксата на пин 9, както си е по стандарт.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #18 -: 18 Октомври, 2023, 13:29:21 »
някой друг има ли желание за поръчка на платки от JLCPCB? разликата дали ще се поръчат между 2-5-10 броя едва ли ще е голяма

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #19 -: 18 Октомври, 2023, 13:48:15 »
Минимума който може да се поръча от JLCPCB e 5 бройки. Излиза 18,35 лв. с доставката за петте. (Може и по-малко ако се поръчва за първи път - мисля че отстъпката беше $5 за нов клиент.)
Аз обикновено подарявам излишните на колеги от форума, но този който ги поръчва може също да ги разпродаде на някакви символична цена (да кажем 5 лева бройката) и да си възстанови разходите.

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #20 -: 18 Октомври, 2023, 14:00:14 »
Ок. Ще ги поръчам когато имам време. Доколкото разбирам папката Design Files я архивирам и я качвам в jlcpcb. Настройките които дава по подразбиране ли се оставят?

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #21 -: 18 Октомври, 2023, 15:26:27 »
Точно така. Настройките ги остави както са. Ако искаш най-евтиния вариант, можеш да сменяш само цвета на платката.

Неактивен 80colcard

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 72
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #22 -: 19 Октомври, 2023, 20:44:17 »
Ако има излишна, аз мога да взема една. Имам едно Pico, което мога да наместя на нея  :)

Неактивен slayer

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 32
  • Населено място: Sofia
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #23 -: 20 Октомври, 2023, 12:47:23 »
разбира се, че ще има. пишете на ЛС как да ви ги пратя после

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #24 -: 21 Октомври, 2023, 08:28:48 »
Между другото колега от Applefritter компилира версия на фърмуера в която емулацията на хоризонталните сканиращи линии е винаги включена.

Двете версии на модифицирания фърмуер могат да бъдат свалени от тук: https://github.com/Alex-Kw/AppleII-VGA-Flatscreen/releases/tag/compiled

Лично предпочитание, но мисля че така картината изглежда много по-добре на HDMI монитор с високо разрешение, от какъвто са снимките по-горе.
« Последна редакция: 21 Октомври, 2023, 08:40:06 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #25 -: 21 Октомври, 2023, 19:07:03 »
Това lm3940 стабилизатор за 3.3 волта ли е ,Глупав въпрос ,но да съм сигурен!защото имам други smd стабилизатори от телевизионни платки

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #26 -: 21 Октомври, 2023, 20:07:37 »
Да, на платката пише LM3940, но можеш да използваш всякакъв линеен стабилизатор за 3.3V. Аз сложих този: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/14117/
Кaртата харчи само 50 mA при включен VGA монитор, така че термо-подложката е по-скоро с декоративна цел.
« Последна редакция: 21 Октомври, 2023, 20:14:22 от CVT »

Неактивен lopesbroko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 553
  • Населено място: град Добрич
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #27 -: 21 Октомври, 2023, 22:16:14 »
Колегата Васко Люцканов от бургас ми подари тези две платки.Благодарности за което!Ще пробвам да ги оживя.NKK обеща да ми продаде модула.Не виждам други препятствия.VGA куплунг съм извадил от стари дъна с горещ въздух. За чиповете имам
74ls245 мисля,че ще станат?
Имам доста повредени платки от LCD-телевизори,пълни със SMD-стабилизатори.Направо ще го запоя на даденото място виждам че там е GND.
« Последна редакция: 21 Октомври, 2023, 22:21:36 от lopesbroko »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1300
  • Населено място: София
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #28 -: 22 Октомври, 2023, 11:14:00 »
Картата работи както с 74LS245 така и с 74HCT245, но и в двата случая си извън спека, така че може да има последствия поради допълнително натоварване на някои чипове. Аз съм я пробвал с тази две серии само за кратко. Също няма гаранция че всички чипове от тези серии ще работят на 3.3V захранване.

Иначе за тези които нямат достъп до скрап, VGA буксата е налична в Комет: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/10020/


Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 278
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Нова VGA карта за Правец 82/8М/8A/8C и Епъл II/II+/IIe
« Отговор #29 -: 22 Октомври, 2023, 17:27:05 »
74HCT245 по datasheet трябва да работят LS серията НЕ. Аз лично дори не бих си правил експерименти с LS защото дори и някои да "отлепят" в тази схема, скоростта на превключване ще бъде много по-малка от колкото при стандартното 5V захранване и могат да се получат някой колизии по шината в даден момент и да опукат драйверите на дъното.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |