| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22201 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #90 -: 03 Юли, 2016, 23:02:31 »
добре, ще обсъдим с Лъчо какво да правим със стабилизатора.
Ако решим да заменяме със силициеви транзистори ще се наложи да помагаш много.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #91 -: 03 Юли, 2016, 23:18:33 »
Нямаш проблеми насреща съм и ще помагам с най-голямо удоволствие, макар че що се отнася до замяната която предлагам с PNP силициеви транзитори никакви модификации не е необходимо да се правят, просто се махат едните и се поставят другите на тяхно място като само се имат предвид изводите и евентуално разликата в корпусите. Ще гледам да потърся някой PNP мощен за краен в TO3 корпус че да си легне както му е реда. Трябва само да се види дали T602 и ценера D605 са здрави, основно съмнения имам за T602 защото ако крайните са станали на „жица“ не знам колко би устискал T602. Но няма страшно ако решиш да поправяш стабилизатора ще смениш крайните, и ако изходното напрежение е от порядъка на -7 волта значи T602 е заминал и него ще заменим със силициев, няма да има никакви последствия за работата на схемата. Стабилизатора е класика в жанра, с взаимни усилия може да го направим по-добре от нов :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #92 -: 04 Юли, 2016, 12:57:37 »
Димитре, хайде да преброиш колко пъти си сменяш мнението само в последните 5-6 поста. Ходиш, обикаляш, въртиш се и на края пак там от дето си тръгнал се връщаш :D  Крайните на това радио стават на жица само след като мощният германиев на стабилизатора стане жица. И още една шепа куци полупроводници. "Класиката в жанра" е такава наистина! Само че в жанра "Бързо-лесно- вкусно". Хайде сега да ми обясниш само едно нещо- мнението ти за обратните токове на диодите. Колко милиампера обратен ток според теб вече са проблем. Изобщо има ли проблем ако диод пробие и трафът е достатъчно мощен.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен wladoo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 87
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #93 -: 04 Юли, 2016, 14:36:46 »
Достатъчно е да се смени T1 например с KD616.
По-нататъшна преработка е напълно ненужна.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #94 -: 04 Юли, 2016, 15:06:33 »
Честно казано не виждам някъде да съм си сменял мнението в последните постове, коментираме различните варианти, това не е сменяне на мнение а просто изчистване на концепцията до постигане на идеалното решение това е смисъла на форума според мен. Под това че крайните са станали на жица нямах предвид транзисторите на крайното стъпало а крайната дарлингтонова двойка на стабилизатора, те ако са станали на жица вероятно и сравняващия транзистор и ценера са отишли. На въпросите ще отговоря, макар че според мен те са тенденциозни и от части реторични. По отношение на диодите - от чисто практическа гледна точка 3-4 милиампера не са проблем за изправител с такава мощност и напрежение та това е под ват обща загуба в двата диода от обратен ток. Това е в случай че това им е нормалния обратен ток. Обаче се оказа че те са остаряли и са „пред пробив“ в такъв случай трябва да се сменят. На практика обратни токове над няколко стотин микроампера вероятно могат да се счетат за проблем защото говорят за начален пробив който рано или късно ще стане цялостен. В противен случай за трафа проблем няма от такива обратни токове. Пробил диод е катастрофа за трафа и изправителя, пък ако ще да е мощен, как ще изправя с пробил диод? Относно това колко куци са полупроводниците в това радио не е коректно да съдим от позицията на елементната база която вече имаме през 2016, все едно да кажем сега че първият триод който е бил изобретен е куц. Тези неща не са вън от контекста на времето и не могат да бъдат сравнявани с елементи от друга епоха при друг етап на техническо развитие. А схемата по която е изпълнен стабилизатора е класика в жанра на линейните стабилизатори и не виждам защо имаш толкова много против нея. Може би не разбираш как работи? До ден днешен предпочитам да си правя линейни стабилизатори с дискретни елементи пред това да използвам интегрални и нямам никакви проблеми с тях, работят си прекрасно и никак не са куци. Защо точно тази схема е толкова куца според теб не знам. Може физическото изпълнение да не е добро и платката да е некачествена, но схемата си е точна и сега ако й подмениш транзисторите със силициеви без да пипаш каквото и да било ще тръгне. За подмяната както вече казах могат да се заменят само двата крайни от дарлингтоновата двойка със силициеви за да се подобри запаса по температура. Но като се има предвид че крайните в момента са пробили, твърде вероятно е да се наложи както казах да се подмени и третия транзистор и ценера които вероятно също вече са жици или прекъснали.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #95 -: 06 Юли, 2016, 23:40:48 »
В момента съм на вариант 7824. С цел съживяване стъпалото.
Слагам диоди 1N5606 600V 3A, такива имам в чекмеджето.
Извадих единия край на R608, R612, R604, R605 и R606 за да може някой ден да се възстанови оригиналния вид.

Въпрос - колко трябва да е тока на покой? о 20 до 40мА ?


Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #96 -: 07 Юли, 2016, 00:08:55 »
20 mА са достатъчни. И да го вдигнеш нагоре, все тая.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #97 -: 10 Юли, 2016, 21:41:38 »
Ровейки из спомените си, се сетих.
Когато правих радиото първия път, напрежението към крайните стъпала беше 40В. Тогава си мислех , че трябва да си е толкова. Не знанм защо, но нещо съм се заблудил.
Тогава беше пробил единия изправителен диод и от там явно и стабилизатора.
Цитат
Беше пробил D602 SFR135 в захранването.
Стъпалата си тръгнаха след смяна на
Цитат
Открих дефектния транзистор Т705 в крайния усилвател.
И тогава като се юрнахме по УКВ'то и стъпалата останаха на заден фон.

Моля Лъчо за извинение за недоглеждането.

Направих проби с 7824, но се появи брум при слушане на УКВ.
Възстанових монтажа на стабилизатора, но оставих силициевите диоди. Сложих транзистор ГТ7302.

За сега работи отлично.
Смятам да го натоваря със съпротивления и да слушам радиоточките.
Мисля , че основната болест е диода SFR135 и след смяната им със силициеви диоди повече няма да има проблеми

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #98 -: 10 Юли, 2016, 21:56:07 »
Напъването започна усилването е на половина. От нам на татък започват чуваеми изкривявания.
Транзистора на стабилизатора в много топъл, успявам да си задържа пръста около секунда.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #99 -: 10 Юли, 2016, 22:06:52 »
Нормално е да загрява, радиатора му едва ли е голям важно е как държи напреженията. Брума на УКВ със 7824 е бил заради самовъзбуждане на стабилизатора най-вероятно, трябвало е да запоиш директно на изводите му между вход и маса и изход и маса кондензатори по 330нано на входа и 100 нано на изхода керамики. Ключовата дума е ДИРЕКТНО НА ИЗВОДИТЕ а не след дълги проводници. Но както и да е, защо сега вместо германиевия краен транзистор в настоящия стабилизатор не сложиш KD616 или друг мощен силициев PNP транзистор в корпус TO-3 така загряването до парене на пръста няма да е проблем защото силиция държи до по-високи температури. Пробилия диод в захранването не е бил причината за избушения краен транзистор в стабилизатора, съвсем друга е била причината (прегряване след дълго напъване в жега примерно) но силициевите диоди са си добро подобрение. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #100 -: 10 Юли, 2016, 22:09:31 »
Имам на работа SFR135,някъде на една платка има 5-6 диода.Утре ще видя,ако смяташ да го възстановяваш с оригиналните диоди.От някакъв стар български токоизправител.Ще ги видя работоспособни ли са.Голям масивен корпус пък параметрите никакви 100 В 6.5 А.Като прекараш през тях 2-3 ампера греят.Това са имали тогава,това е било модерно :) Както ти пише origo 78ХХ серия понякога се самовъзбужда чак то укв диапазона :) Сложи кондензатори както ти каза.Има 7824 на Tesla в големия метален корпус като на SFT213.Работят нормално до 1.5 А.Тия SFT213 бяха последните,ако гръмнат има няколко нови SFT212 и няколко запоявани SFT213.
« Последна редакция: 10 Юли, 2016, 22:23:54 от lz2xl »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #101 -: 10 Юли, 2016, 22:19:56 »
Май ми съсипахте радиото, не само на теория :D, но Провадия не е много далеч, там ще му намерят главния бушон... :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3522
  • Населено място: Варна
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #102 -: 10 Юли, 2016, 22:21:45 »
Ей,гледаме да помогнем  :drinks:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #103 -: 10 Юли, 2016, 22:28:13 »
            Шегувам се, но заданието беше да издържа 50 бири....а не да има брум.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #104 -: 10 Юли, 2016, 22:57:45 »
Спокойно, Сега няма брум.
Закачих един термометър.
При слушане усилено до половината държи 50 градуса.
SFR135 имам
А във викиват има 31бр.ГТ7307

При напъване до край и крайните транзистори на усилвателя дигат до около 50градуса

За сега ще слушам така да видим как се държи.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |